To pierwsza taka decyzja w Niemczech. Miasto zakazało wypożyczania hulajnóg elektrycznych

1 miesiąc temu
To pierwsza taka decyzja w Niemczech. Miasto zakazało wypożyczania hulajnóg elektrycznych, fot. canva.com

Zakaz wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Gdzie i od kiedy?

Gelsenkirchen, niemieckie miasto, staje się pierwszym dużym miastem w Niemczech wprowadzającym zakaz wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Sąd, rozpatrując apel operatorów, utrzymał decyzję podjętą przez władze miasta. Pojazdy muszą zostać usunięte z ulic już do najbliższej soboty. Konflikt, który stał się powodem tego zakazu, wybuchł pomiędzy miastem a dwoma firmami wypożyczającymi hulajnogi – Tier i Bolt – w kwestii identyfikacji użytkowników.

Władze Gelsenkirchen postulowały, aby możliwość wypożyczenia hulajnóg miały tylko osoby, których tożsamość została w pełni zweryfikowana. Operatorzy sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu. Ostatecznie, po wygaśnięciu umowy między firmami a miastem, a także po cofnięciu licencji operatorom, miasto wyszło zwycięsko z batalii sądowej.

W Paryżu przeprowadzono referendum

Martin Schulmann, rzecznik miasta, zauważył, iż hulajnogi elektryczne często są używane w nieodpowiedni sposób, w tym na terenach przeznaczonych dla pieszych i na chodnikach, co prowadziło do licznych poważnych wypadków z udziałem pieszych, w tym dzieci i innych pojazdów.

Paryż był pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło zakaz wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Decyzja ta została podjęta we wrześniu ubiegłego roku po przeprowadzeniu referendum, w którym wzięło udział 100 tysięcy osób z 1,4 miliona uprawnionych.

Idź do oryginalnego materiału