To obiecują kandydaci na prezydenta Świdnicy. Kogo planują poprzeć nasi czytelnicy? Sprawdź wyniki wyborczej sondy

1 miesiąc temu

Jan Dzięcielski, Krzysztof Lewandowski, Beata Moskal-Słaniewska, Sylwia Osojca-Kozłowska – to kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta Świdnicy. Jakie inwestycje chcieliby zrealizować w mieście? Kogo z nich czytelnicy portalu Swidnica24.pl planują poprzeć w głosowaniu? Sprawdź listę przedwyborczych obietnic, sylwetki kandydatów oraz wyniki wyborczej sondy.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa do godziny 21.00. W Świdnicy do głosowania uprawnionych jest 41 542 wyborców, którzy na pięcioletnią kadencję wybierać będą spośród czworga kandydatów. jeżeli żaden z nich nie uzyska podczas niedzielnego głosowania więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie w tzw. drugiej turze z udziałem dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali największe poparcie.

Kogo planują poprzeć w wyborach czytelnicy portalu Swidnica24.pl? W zorganizowanej przez nas internetowej sondzie – którą należy traktować jako rodzaj zabawy, a nie jako pełnoprawne badanie sondażowe – oddano ponad 38 tysięcy głosów. To znacznie więcej, niż liczba głosów oddanych przez świdniczan podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych (do urn wyborczych udało się wówczas 30 576 wyborców). W sondzie największe poparcie uzyskał Jan Dzięcielski, na którego oddano 29% głosów. Urzędująca prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska otrzymała 28% głosów, na Sylwię Osojcę-Kozłowską oddano 26% głosów, natomiast Krzysztofa Lewandowskiego poparło 17% uczestników sondy.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Jan Dzięcielski urodził się 14 czerwca 1973 roku w Trzebnicy. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, gdzie uzyskał również stopień doktorski. Posiada dyplom MBA z Collegium Humanum w Warszawie, ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W latach 2006-2016 sprawował funkcję nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica. Od 2016 do 2018 był zastępcą dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, a od 2018 do 2024 zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Miękinia. Od stycznia 2024 roku pełni funkcję dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Uzyskiwał mandat radnego Rady Miejskiej Świdnicy w latach 2014-2018 oraz 2018-2024. Jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. Działacz Platformy Obywatelskiej, na urząd prezydenta startuje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska.

Wśród najważniejszych punktów swojego programu wylicza m.in.: prowadzenie regularnych spotkań z mieszkańcami w ramach cotygodniowych dyżurów prezydenckich, przywrócenie budżetu obywatelskiego, przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących strategicznych inwestycji miejskich, takich jak budowa hali widowiskowo-sportowej czy basenu krytego ze strefą relaksu, podjęcie działań zmierzających do powstania obwodnicy Świdnicy, zajęcie się zaniedbanymi drogami oraz chodnikami, otwarcie w Świdnicy terenowego biura paszportowego, utworzenie domu pomocy społecznej, budowę nowego przedszkola miejskiego i klubu seniora na osiedlu Zawiszów, stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do ożywienia Rynku, przywrócenie Święta Dzika, a także niedopuszczenie do likwidacji ogródków działkowych.

Krzysztof Lewandowski urodził się 9 lutego 1962 roku w Świdnicy. Ukończył socjologię i studia podyplomowe z bezpieczeństwa pracy na WWSZiP w Wałbrzychu. w tej chwili pracownik SP ZOZ „Latawiec” w Świdnicy na stanowisku specjalisty bhp. Jest radnym Rady Miejskiej w Świdnicy nieprzerwanie od 1998 roku, za co został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Działacz Prawa i Sprawiedliwości. Na prezydenta Świdnicy kandyduje z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

W swoim programie wyborczym Lewandowski zapowiada m.in.: wyremontowanie zaniedbanych ulic i chodników osiedlowych, budowę południowej obwodnicy Świdnicy, budowę tanich mieszkań socjalnych, budowę miejskiego hospicjum, budowę podziemnych parkingów samochodowych w śródmieściu oraz na osiedlach: Młodych, Zawiszów oraz Zarzecze, budowę drogi rowerowej do Wałbrzycha i Zagórza Śląskiego, przywrócenie budżetu obywatelskiego, budowę bulwarów i plaży nad rzeką Bystrzycą, budowę aquaparku, remont Miejskiego Domu Handlowego przy placu Grunwaldzki, przywrócenie obchodów Dni Świdnicy, wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, likwidację jednego stanowiska wiceprezydenta Świdnicy, niepodnoszenie podatków lokalnych przez pięć lat, a także zmniejszenie opłaty za wywóz śmieci.

Beata Moskal-Słaniewska urodziła się 15 marca 1966 roku w Złotowie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w tygodniku Wiadomości Świdnickie, w Kurierze Świdnickim i Świdnickich Wiadomościach Gospodarczych. Była specjalistką ds. promocji Galerii Świdnickiej. Była działaczką Unii Wolności, od 2013 roku w SLD, w tej chwili Nowej Lewicy, gdzie zasiada we władzach krajowych. Radna Rady Miejskiej w Świdnicy w kadencji 2010-2014. W 2014 ubiegała się o urząd prezydenta Świdnicy z komitetu wyborczego SLD. Pokonała w II turze Wojciecha Murdzka. W 2018 stratowała z własnego komitetu wyborczego z poparciem SLD oraz Platformy Obywatelskiej, wygrywając w I turze. Ubiega się o reelekcję z Komitetu Wyborczego Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej.

W zakresie infrastruktury drogowej Moskal-Słaniewska zapowiada budowę południowej obwodnicy miasta, realizację drugiego etapu remontu al. Niepodległości, budowę nowych miejsc parkingowych na osiedlach oraz budowę parkingu wielopoziomowego w centrum, budowę drogi pieszo-rowerowej Świdnica-Pszenno, przebudowę skrzyżowania ulic Westerplatte i Bystrzyckiej wraz z udrożnieniem przejazdu do ulicy Kliczkowskiej, budowę nowych ścieżek rowerowych. W programie komitetu znalazły się też m.in. zapowiedzi związane z budową mieszkań komunalnych oraz mieszkań w systemie TBS, budowa hali widowiskowo-sportowej, budowa basenu krytego na Zawiszowie, rewitalizacja kolejnych śródmiejskich podwórek, budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego na Zarzeczu, a także przeprowadzenie rewitalizacji parku Strzelnica.

Sylwia Osojca-Kozłowska urodziła się 18 września 1977 roku w Wałbrzychu. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 12 i II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, studiów magisterskich z zarządzania i marketingu oraz turystyki i rekreacji, podyplomowych studiów MBA, studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie będzie broniła się na podstawie rozprawy doktorskiej na temat rozwoju lokalnego. Dziennikarka mediów lokalnych. Kierowała referatem turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy od 2015 do 2020 roku. Prowadzi fundację, firmę zajmującą się marketingiem i szkoleniami, organizacją eventów i turystyką, wykłada w Wyższej Szkole Bankowej oraz Wrocławskiej Akademii Biznesu. Trzykrotnie na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet w polskiej turystyce branżowego portalu waszaturystyka.pl. Dotychczas nie ubiegała się o mandat w Radzie Miejskiej Świdnicy. Startuje na prezydenta Świdnicy z Komitetu Wyborczego Wyborców Spoza Układu.

W swoim programie Osojca-Kozłowska zapowiada poprawę jakości zarządzania miastem, przywrócenie transparentności i otwartości działań władzy lokalnej, zapewnienie mieszkańcom możliwości partycypacji poprzez przeprowadzanie regularnych konsultacji, przywrócenie budżetu obywatelskiego oraz stworzenie interaktywnej platformy do zgłaszania pomysłów i problemów, wprowadzenie narzędzi e-administracji w urzędzie, powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców, czy też podjęcie działań mających na celu ożywienie świdnickiego Rynku. W zakresie inwestycji postuluje m.in. rewitalizację miejsc dotąd zapomnianych przez miasto, budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, modernizację krytego basenu przy ulicy Równej, podjęcie działań zmierzających do budowy hali widowiskowo-sportowej, poprawa stanu dróg, budowę ścieżek rowerowych, budowę ciągu pieszego na całej długości świdnickiego odcinka drogi krajowej nr 35, przebudowę znajdujących się w centrum miasta przejazdów kolejowych oraz budowę południowej obwodnicy.

/mn/

Idź do oryginalnego materiału