To na nią postawiła Lewica. Co wiadomo o Magdalenie Biejat? Program, rodzina, wykształcenie

18 godzin temu
Wybory prezydenckie coraz bliżej, dlatego warto dobrze poznać kandydatów. Co wiadomo o Magdalenie Biejat, która wystartowała w wyborach z ramienia Lewicy? Co zapowiedziała w swoim programie i jakich zmian chce w Polsce?
Magdalena Biejat pochodzenie, rodzice
Kandydatka Lewicy na stanowisko prezydenta urodziła się 11 stycznia 1982 w Warszawie. Jej rodzicami są lekarze Zbigniew i Agnieszka. - Serce po lewej stronie mam po pradziadku, który był społecznikiem. Także dziadkowie, jeden nauczyciel, drugi adwokat, oraz rodzice, którzy są lekarzami, wykonywali i wykonują zawody w służbie innym. Odpowiedzialność za wspólnotę na swoim małym poletku jest rzeczą naturalną w mojej rodzinie - mówiła polityczka, cytowana przez "Super Express".


REKLAMA


Zobacz wideo Kampania wystartowała. Czołowi kandydaci wyruszają w Polskę


Magdalena Biejat mąż, dzieci
Polityczka od 18 lat jest mężatką, ma też dwoje dzieci - 10-letniego Ignacego oraz 7-letnią Leę. Polityczka dba o prywatność swojej rodziny, dlatego nie upublicznia zdjęć z dziećmi. Ostatnio ujawniła jednak więcej informacji o swoim partnerze. - Oto mój mąż! Ma na imię Maciek, jest naukowcem, ale kiedy się poznaliśmy, najbardziej mi imponował tym, iż zimą jeździ po mieście na rowerze. Najlepszy partner i tata. Moje największe wsparcie i towarzysz najbardziej szalonych podróży. Wiem, iż razem poradzimy sobie ze wszystkim, co nam rzuci los - napisała na Facebooku.


Magdalena Biejat wykształcenie
Uczyła się w XXXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Miguela de Cervantesa w Warszawie, a w 2006 roku uzyskała magisterium z socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie. Rok później ukończyła studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN. Naukę kontynuowała również Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej, współpracowała z licznymi organizacjami pozarządowymi m.in. Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jako wolontariusza współpracowała też z osobami dotkniętymi bezdomnością.


Magdalena Biejat program
Kandydatka Lewicy podkreśla w swoim programie, iż chce "Polski demokratycznej i świeckiej. Państwa opartego o rządy prawa". Zapowiedziała, iż będzie chronić praw pracowników, zamierza też dążyć do poprawy warunków osób zatrudnionych w budżetówce, wprowadzenia "realnej progresji podatkowej" oraz "oparcia się na podatkach bezpośrednich". Po objęciu władzy zamierza zwiększyć inwestycje sektora prywatnego. Chce też większych inwestycji w koleje dużych prędkości, elektrownie atomowe, nowoczesne sieci energetyczne i OZE, a także rozwój sztucznej inteligencji. Biejat zamierza zadbać o dobrze działające systemy łączności, transport, ochronę zdrowia oraz system ewakuacji ludności. Fundamentem bezpieczeństwa jest dla niej kooperacja w ramach NATO, a Polska powinna też wzmacniać zdolności obronne niezależne od USA. Polskie członkostwo w UE jest zdaniem Biejat "kluczem do lepszej przyszłości". Chce też zagwarantować prawo do azylu "przy zachowaniu pełnych procedur bezpieczeństwa", legalnej aborcji do 12. tyg. ciąży. Zamierza poprzeć wprowadzenie związków partnerskich oraz wyrównanie płac kobiet i mężczyzn. Chce też uporządkować chaos ustrojowy, a także skrócić czas trwania postępowań sądowych.


Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Tak chcą przekonać do siebie wyborców. Wyliczamy sztuczki polityków. Rozpoznasz je wszystkie?".Źródła: Super Express, Biejat2025.pl, Magdalena Biejat (Facebook)
Idź do oryginalnego materiału