Trwa remont generalny dworku w Chocimowie, w gminie Kunów.
– Czekaliśmy na niego razem z mieszkańcami Chocimowa wiele, wiele lat. Pozyskaliśmy fundusze, przygotowaliśmy dokumentację, teraz trwa remont, który zakończy się za kilka miesięcy – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
W zakres prac remontowych wchodzi remont elewacji zewnętrznej z wymianą dachu. Remontowane jest również wnętrze budynku. Na ścianach położone są już częściowo tynki cementowo-wapienne, które zostaną pomalowanie. Na pierwszym piętrze położono nowe sufity, a odrestaurowywane są wszystkie podłogi. Wymieniane są również (częściowo) okna. Pojawią się nowe schody i taras, a także opaska wokół budynku. Wyremontowana będzie droga dojazdowa do dworku, wybudowane zostanie przyłącze wodociągowe z hydrantem. Projekt „Modernizacja dworu w Chocimowie” realizowany jest w ramach konkursu „Nasz Zabytek” przy wsparciu finansowym z Fundacji Most The Most. Całkowita wartość inwestycji zamknie się w kwocie ok. 2 300 000 zł.
– Wszystkie prace realizowane są pod nadzorem konserwatora zabytków zgodnie z dokumentacją, którą wcześniej przygotowywaliśmy. Pierwsze środki jakie trafiły na modernizację tego budynku pochodziły z Instytutu Wolności i pozyskane zostały przez Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów. Zostały wykorzystane na reaktywację po blisko 70 latach nieobecności – Uniwersytetu Ludowego oraz remont czterech pomieszczeń, łącznie z łazienką dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kolejny pozyskany 1 000 000 zł to środki z rządowego programu „Polski Ład”, jako jedyny samorząd w naszym województwie wygraliśmy konkurs „Nasz Zabytek” organizowany przez Fundację Most The Most. Już niedługo będziemy się cieszyć z zakończenia prac remontowych, a mieszkańcy będa mogli w pełni korzystać z tego budynku – mówi Lech Łodej.
Dodaje, iż w wyremontowanym budynku gmina chciałaby utworzyć świetlicę środowiskową. Te, które powstały w Kunowie, Kolonii Inwalidzkiej i Wymysłowie świetnie się sprawdziły. Swoją siedzibę będzie miało tam Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów oraz Uniwersytet Ludowy.
– To miejsce tętni życiem, organizowane są tu imprezy kulturalne, sportowe, muzyczne. Cieszymy się, iż jest wykorzystywany – podkreśla burmistrz.
Barbara Domagała, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów podkreśla, iż dworek w Chocimowie, usytuowany w scenerii pięknego parku, to miejsce wyjątkowe.
– Od lat jest to miejsce naszych spotkań. Takie małe centrum kulturalne naszej wsi. To tutaj realizowane są zebrania, spotkania stowarzyszeń i organizacji. Organizowane są również różne wydarzenia kulturalne. To było niesamowite, jak w 2022 roku utworzyliśmy Uniwersytet Ludowy. Było mnóstwo ludzi na otwarciu, wyremontowaliśmy cztery sale, dzięki temu zaczęliśmy funkcjonować inaczej. Spełnia się marzenie mieszkańców, moje, pana burmistrza i Ksawerego Jasieńskiego, dawnego mieszkańca dworu, siostrzeńca poety Mariana „Ryśka” Ośniałowskiego i honorowego obywatela Choicmowa – tłumaczy Barbara Domagała.
Dodaje, iż gmina wraz ze Stowarzyszeniem pozyskują środki na remont obiektu z myślą o przyszłych pokoleniach, a także turystach. Obiekt przyciąga bowiem mieszkańców całej Polski.
– Wszystkie osoby, które tu zajeżdżają, chcą tu wracać – podsumowuje Barbara Domagała.
Czy już niedługo jak pisał Marian Ośniałowski „będziemy chodzić alejami, Przedwiośnie zaśpiewa piosenki, sikorkami, trznadlami, ziębami w żółtym słońcu, w powietrzu miękkim, Będziemy żyli…”?