To już ostatni moment na złożenie wniosku o 800 plus by ZUS wypłacił pieniądze w czerwcu

4 godzin temu

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa do końca maja 2026 roku. Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku, powinny się pospieszyć. jeżeli chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia muszą przekazać wypełniony formularz do końca kwietnia. Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

– Do tej pory w całym kraju do ZUS-u wpłynęło 3,5 mln wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, z czego w województwie podlaskim złożono 98,7 tys. takich wniosków. To ok. 70 proc. wniosków, które zostały złożone na poprzedni okres świadczeniowy. Nowy okres wypłat rozpocznie się od czerwca 2025 r. i potrwa do końca maja 2026 roku – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

– Pomimo tego, iż czas na złożenie wniosku jest dłuższy i rodzice mogą to zrobić do końca czerwca, nie warto zwlekać z dopełnieniem formalności. Od daty złożenia formularza wraz z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa oraz wypłaty świadczenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Rodzice, którzy złożyli wniosek do 30 kwietnia, otrzymają świadczenie w czerwcu, co pozwoli na zachowanie ciągłości wypłat. jeżeli wniosek wpłynie w maju, ZUS wypłaci 800 plus do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. W przypadku złożenia wniosku w czerwcu, wypłata nastąpi do końca sierpnia, również z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, środki na konto zostaną przekazane w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia formularza, ale już bez wyrównania za czerwiec. Wyjątek jedynie dotyczy rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie wniosku mają trzy miesiące od dnia narodzin.

Wnioski o świadczenie 800 plus można przesyłać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną przez PUE/eZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub bezpłatną aplikację mZUS.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. W przypadku uchodźców z Ukrainy ZUS będzie weryfikował dodatkowy warunek dotyczący kształcenia dzieci obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty.

źródło: ZUS województwa podlaskiego

Idź do oryginalnego materiału