"To ingerencja w proces wyborczy". Kaleta o reakcji Ukrainy

1 tydzień temu

- To ingerencja proces wyborczy w Polsce. Mam nadzieję, iż MSZ wezwie ambasadora Ukrainy w tej sprawie - mówił w programie "Graffiti" Sebastian Kaleta, poseł PiS. Były wiceminister sprawiedliwości odniósł się do reakcji Kijowa na wypowiedź kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.

- Mam nadzieję, iż MSZ dzisiaj wezwie ambasadora Ukrainy w tej sprawie, z tego powodu, iż to ingerencja proces wyborczy w Polsce - stwierdził Kaleta nawiązując do oświadczenia ukraińskiego resortu dyplomacji ws. słów szefa IPN i wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta RP Karola Nawrockiego.

Wideo: Polityk PiS komentuje reakcję ukraińskiego MSZ

Nawrocki w programie "Gość Wydarzeń" mówił, iż "nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze" międzynarodowej do czasu wydania zgody na ekshumacje ofiar Wołynia.

Burza po słowach Nawrockiego. "Liczę, iż MSZ wezwie ambasadora Ukrainy"

W odpowiedzi ukraiński resort oznajmił, iż odrzuca te "tendencyjne i manipulacyjne wypowiedzi". Jak stwierdzono, takie oświadczenia wskazują, iż polski polityk stawia względy oportunistyczne ponad strategicznymi interesami bezpieczeństwa własnego kraju, dobrosąsiedzkimi stosunkami ukraińsko-polskimi oraz wspólnymi wartościami wolności, demokracji i sprawiedliwości.

- Liczę, iż również polskie MSZ odniesie się do tego, w tym kierunku, iż mamy cały czas do czynienia na Ukrainie z gloryfikowaniem UPA w wielu miejscach. Nie możemy przechodzić wobec tego obojętnie. Równolegle z pomocą Ukrainy przymykamy oko, iż w wielu miejscach gloryfikuje się publicznie zbrodniarzy - dodał poseł PiS.

Ukraina w UE? Sebastian Kaleta: Najbardziej przeciwne są Niemcy

- Państwem w Europie, które strukturalnie jest fundamentalnie przeciwne wstąpieniu Ukrainy do Unii EuropejskiejNiemcy - stwierdził były wiceminister w rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Niemcy nie chcą Ukrainy z tego powodu, iż wejście tego państwa do Unii Europejskiej zmienia układ sił w głosowaniu w Unii Europejskiej. Wówczas Europa Środkowo-Wschodnia zyskiwałaby - gdyby się dogadała - dodatkowe narzędzia we wspólnocie - wyjaśnił.

ZOBACZ: Kijów odpowiada Nawrockiemu. "Tendencyjne i manipulacyjne wypowiedzi"

Kaleta stwierdził również, iż aktualnie "największym promotorem wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej" jest właśnie Polska. - Państwo ukraińskie, które w ten sposób reaguje na debatę publiczną w Polsce samo sobie szkodzi - podkreślił.

Wybory prezydenckie 2025. Poseł PiS o pieniądzach dla partii

Następnie polityk odniósł się do kwestii pieniędzy dla PiS. Przypomnijmy, iż minister finansów Andrzej Domański poinformował, iż zwróci się do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS - ogłosił w mediach społecznościowych. "Jestem zobowiązany do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości prawnych prawnych przed wykonaniem uchwały PKW" - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

ZOBACZ: Pieniądze dla PiS. Minister Domański zabrał głos

- Kwestia dostępu do równych szans w wyborach dotyczy również przysługujących prawem środków publicznych do prowadzenia tej kampanii. Wybory prezydenckie w Polsce nie powinny być prowadzone w atmosferze, w której rządząca partia ordynarnie łamie prawo, odmawiając największej partii opozycyjnej przynależnych środków publicznych - powiedział Kaleta.

Awantura o Netanjahu. "To kompromitacja rządu Tuska"

Parlamentarzysta nawiązał również do kwestii izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu. Interia dotarła do pisma, które prezydent Andrzej Duda wysłał do premiera Donalda Tuska z prośbą o zagwarantowanie temu politykowi "niezakłóconego pobytu na terytorium naszego kraju" . Chodzi o jego wizytę z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.


ZOBACZ: Ochrona dla Netanjahu w Polsce. Andrzej Duda wysłał pismo do Donalda Tuska

Premier Izraela jest podejrzany o popełnienie zbrodni wojennych w Strefie Gazy. W listopadzie ubiegłego roku Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakazy aresztowania Netanjahu, a także byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy oraz atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r.

- Polska nie powinna być środkiem realizacji prawa międzynarodowego - ocenił Kaleta. Jak stwierdził, "Polska powinna szukać rozwiązań, żeby być zwolniona z tego zobowiązania, które jest". Podsumowując, wskazał również, iż całe zdarzenie jest kompromitacją rządu Donalda Tuska. Premier oświadczył bowiem, iż Polska zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Pozostałe odcinki programu dostępne TUTAJ.

WIDEO: "Będzie musiał odpowiedzieć". Prof. Piotrowski ostrzega premiera i ministra finansów
Idź do oryginalnego materiału