To Ewa Sowińska z Warszawy ocaliła tradycję tkania rękawic furmańskich od zapomnienia. Przyjdź na spotkanie

3 godzin temu

„Cudze chwalicie a swego nie znacie” – to powiedzenie zdaje się potwierdzać historia przekazania tradycji tkania rękawic furmańskich w Piwnicznej-Zdroju.

W 2014 roku w Piwnicznej-Zdroju na lokalnych festynach, jarmarkach swoje rękawice furmańskie pokazywał ostatni tradycyjny rękawicznik Michał Nakielski. Wielu przystawało i pytało o formę do tkania, technikę, ale niewielu kupowało i nikomu przez myśl nie przeszło, aby się tkania uczyć.

Pierwszą osobą, która prawdziwie zachwyciła się tą tradycja i postanowił się nauczyć tej techniki była Ewa Sowińska, która pochodzi z Warszawy, a w Piwnicznej (Zaczerczyk) mieszka od 1999 roku.

Przez te lata zachwyconą tutejszą przyroda, ludźmi i dziedzictwem kulturowym powoli wrastała w lokalną społeczność. Okazało się, iż jej zaangażowanie stało się kluczowym ogniwem dla zachowania tradycji.

W 2015 roku z jej inicjatywy odbyły się pierwsze warsztaty tkania rękawic furmańskich, które poprowadził Michał Nakielski. Wzięły w nich udział również Urszula Cięciwa i Barbara Kotarbowa. Ten moment można uznać za pierwszy etap rozwoju współczesnej odsłony tradycji tkania rękawic furmańskich, która w 2022 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Już w najbliższą sobotę można będzie odwiedzić Ewę Sowińską w jej magicznym domu na Zaczerczyku i zobaczyć jej pracownię tkacką. Wszystko za sprawą spotkań na Szlaku Tkackim rękawic furmańskich, które to realizowane są w ramach projektu „Spotkajmy się u Czarnych Górali na Szlaku Tkackim Rękawic Furmańskich”, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialne – przekaż dalej. Edycja 2024.

To co niezwykle, Ewa Sowińska zajmuje się pełną obróbką wełny zaczynając od pierwszej selekcji wełny z ostrzyżonych owiec, poprzez gręplowanie, farbowanie, przędzenie a na końcu tkanie. Dlatego jej rękawice są naprawdę wyjątkowe.

Projekt „Spotkajmy się u Czarnych Górali na Szlaku Tkackim Rękawic Furmańskich” to jedno z wielu działań prowadzonych przez piwniczańskich tkaczy w #RazemPoUNESCO.

Na początku 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptowało rekomendację Polskiej Rady ds. UNESCO, aby tkacze z Piwnicznej mogli złożyć wniosek o wpis tej tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Spotkanie u Ewy Sowińskiej na Szlaku Tkackim Rękawic Furmańskich

GDZIE: Zaczerczyk 25, Piwniczna-Zdrój
KIEDY: 5 października, godz. 11.00-16.00
Więcej informacji: Urszula Lis, tel. 501 189 770

Więcej informacji na www. rekawicefurmanskie.pl, tmp-piwniczna.pl

Fot. Archiwum tkaczy

Idź do oryginalnego materiału