TikTok twierdzi, iż jeżeli administracja Bidena nie zainterweniuje, w niedzielę 19 stycznia zapadnie zmrok.
Spółka potwierdza wcześniejsze doniesienia, iż tak „zmuszony do pójścia w ciemność” 19 grudnia, chyba iż ustępująca administracja wyda „ostateczne oświadczenie”, w którym zapewni swoich „najważniejszych usługodawców”, iż nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za łamanie prawa. Do dostawców tych należą Apple, Google, Amazon i Oracle.
Poniżej oświadczenie TikToka Piątkowe orzeczenie Sądu Najwyższego która podtrzymała prawo zakazujące aplikacji, chyba iż jej chińska spółka-matka, ByteDance, zbędzie swoje udziały. Krótko po orzeczeniu Sądu Najwyższego dyrektor generalny TikTok, Shou Chew zaapelował Prezydent-elekt Donald Trump nagrał wideo, ale nie dał żadnych wskazówek, co może się stać, gdy ustawa wejdzie w życie o północy w sobotę.
Na nieszczęście dla TikToka Biały Dom dał już jasno do zrozumienia, iż zamierza zrzucić los aplikacji na Donalda Trumpa, który obiecał ją uratować i ma złożyć przysięgę w poniedziałek 20 stycznia.
„Stanowisko prezydenta Bidena w sprawie TikTok było jasne od miesięcy, także od czasu, gdy Kongres wysłał na biurko prezydenta projekt ustawy w przytłaczający, ponadpartyjny sposób: TikTok powinien pozostać dostępny dla Amerykanów, ale wyłącznie pod amerykańską własnością lub inną własnością, która rozwiąże zidentyfikowane obawy związane z bezpieczeństwem narodowym przez Kongres przy opracowywaniu tego prawa” – Biały Dom – napisano w oświadczeniu w piątek. „Biorąc pod uwagę sam fakt harmonogramu, obecna administracja uznaje, iż działania mające na celu wdrożenie prawa muszą po prostu należeć do następnej administracji, która obejmie urząd w poniedziałek”.
Tymczasem Departament Sprawiedliwości, którego zadaniem jest egzekwowanie zakazu TikTok poprzez nałożenie na dostawców usług kar finansowych w wysokości 5000 dolarów za użytkownika posiadającego dostęp do aplikacji, zasygnalizował, iż przez cały czas popiera wejście prawa w życie.
„Reżimy autorytarne nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do wrażliwych danych milionów Amerykanów” – powiedział prokurator generalny Merrick Garland powiedział w piątek. „Orzeczenie Trybunału potwierdza, iż ustawa ta chroni bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych w sposób zgodny z Konstytucją”.
Pełne oświadczenie TikToka możesz przeczytać poniżej:
Oświadczenia wydane dzisiaj zarówno przez Biały Dom Bidena, jak i Departament Sprawiedliwości nie zapewniły dostawcom usług niezbędnej jasności i pewności, które są niezbędne do utrzymania dostępności TikTok dla ponad 170 milionów Amerykanów.
O ile administracja Bidena nie przedstawi natychmiast ostatecznego oświadczenia, które zadowoli najbardziej krytycznych dostawców usług i zapewni nieegzekwowanie przepisów, niestety 19 stycznia TikTok będzie zmuszony wygasnąć.