Dziewiąty oddział Muzeum Podlaskiego będzie mieścił się zabytkowym XVIII – wiecznym dworku myśliwskim w Turośni Kościelnej
12 lipca dyrektor muzeum Waldemar Wilczewski i wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć podpisali umowę w sprawie użyczenie budynku na potrzeby Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa. Pierwszą wystawę zobaczymy już we wrześniu.
Siedziba nowo powstającego muzeum mieści się przy ul. Lipowej 4. Położona jest nieopodal puszczy i nadrzecznych pejzaży wielokrotnie rejestrowanych przez wybitnego fotografika. Jednym z głównych zadań powstającego muzeum będzie promocja szeroko pojętego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego terenów wiejskich województwa podlaskiego, utrwalonego w artystycznych fotografiach Wiktora Wołkowa.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest właścicielem przeważającej części spuścizny artystycznej Wiktora Wołkowa oraz pamiątek po zmarłym fotografiku. W grudniu 2019 r. Samorząd Województwa Podlaskiego sfinansował zakup dorobku twórczego artysty oraz pamiątek związanych z jego pracą.
Dzięki zakupowi do zbiorów Muzeum Podlaskiego trafiło 125 tysięcy klatek negatywów wykonanych podczas kilkudziesięciu lat pracy fotografika. Grażyna Wołkow (wdowa po artyście) przekazała w darze Muzeum Podlaskiemu sprzęt fotograficzny i filmowy oraz wyposażenie pracowni fotograficznej męża.
W darowanym zbiorze są m.in. aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, kamery filmowe, projektor, filtry, pierścienie pośrednie, koreksy, kuwety, powiększalniki, maskownice oraz wielkoformatowe wydruki wystaw.
Zbiory te, wyodrębnione jako kolekcja i systematycznie opracowywane, stanowią cenną spuścizną materialną kultury regionalnej.
Nie bez znaczenia przy wyborze siedziby był fakt, iż przez gminę Turośń Kościelna przebiegają dwie ważne drogi wojewódzkie (678, 682) prowadzące z Białegostoku w kierunku Narwiańskiego Parku Narodowego, który licznie odwiedzają turyści szukający kontaktu z nieskażoną przyrodą, a zatem osoby potencjalnie zainteresowane fotografią przyrodniczą Wiktora Wołkowa.
Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku.
Z wykształcenia był leśnikiem. Mieszkał wraz z żoną w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, w których był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.
W 2005 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego najsłynniejsze albumy to m.in.: „Wołkow”, „Biebrza”, „Krzyż” i „Słońce”. Wiktor Wołkow Zmarł 27 marca 2012 roku.