„Teraz robię zakupy i prawie płaczę”. Komorowski narzeka na głodową pensję

4 miesięcy temu

Bronisław Komorowski, były prezydent Polski, urodzony w 1952 roku, od dawna osiągnął wiek emerytalny, co oznacza, iż cieszy się świadczeniami wynikającymi z pełnienia najważniejszych funkcji państwowych. W ostatnim czasie były prezydent wywołał niemałe poruszenie, gdy w mediach wyznał, iż podczas zakupów „prawie płacze”. Jak to możliwe, iż emerytowana głowa państwa, z tak pokaźnym zapleczem finansowym, może odczuwać trudności finansowe? Przyjrzyjmy się szczegółom tej zaskakującej sytuacji.

Emerytura prezydencka – przywileje byłego prezydenta

Bronisław Komorowski pełnił urząd prezydenta RP w latach 2010-2015. Po zakończeniu kadencji, zgodnie z polskim prawem, były prezydent ma prawo do emerytury prezydenckiej, która stanowi 75% wynagrodzenia zasadniczego aktualnie urzędującego prezydenta. W 2024 roku ta kwota wynosi około 12 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to kwota, która znacząco przewyższa przeciętne emerytury wypłacane polskim seniorom. To jednak tylko część przywilejów, jakie przysługują byłemu prezydentowi.

Do innych udogodnień należą środki na utrzymanie biura w wysokości kolejnych 12 tysięcy złotych miesięcznie, dożywotnia ochrona oraz kompleksowa opieka zdrowotna, obejmująca także najbliższą rodzinę. Komorowski ma również do dyspozycji luksusową limuzynę Biura Ochrony Rządu, co stanowi kolejny element komfortu wynikającego z pełnienia najwyższego urzędu w państwie.

Łzy w sklepie kontra pokaźne dochody

Pomimo wszystkich tych przywilejów, Bronisław Komorowski niedawno zwrócił uwagę na problemy finansowe, z którymi rzekomo boryka się podczas codziennych zakupów. Były prezydent stwierdził, iż obecne ceny doprowadzają go niemal do płaczu. Jego wyznanie wywołało duże zaskoczenie, biorąc pod uwagę, iż miesięczne dochody Komorowskiego są nieosiągalne dla większości polskich emerytów.

Oprócz emerytury prezydenckiej, Bronisław Komorowski pobiera również świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Biorąc pod uwagę jego długą karierę polityczną – obejmującą 20 lat w roli posła, funkcje marszałka i wicemarszałka Sejmu oraz kilkukrotne pełnienie funkcji ministerialnych – można przypuszczać, iż ta druga emerytura również jest znacząca. To stawia Komorowskiego w gronie emerytów, którzy mogą cieszyć się wyjątkowo wysokimi świadczeniami.

Czy Komorowski planował swoją przyszłość finansową już wcześniej?

Warto przypomnieć, iż to właśnie Bronisław Komorowski, pełniąc urząd prezydenta, podpisał nowelizację ustawy, która zwiększyła wysokość emerytury prezydenckiej z 50% do 75% wynagrodzenia zasadniczego aktualnie urzędującego prezydenta. Czyżby już wtedy przewidywał swoją przyszłość finansową i chciał zapewnić sobie lepsze warunki na emeryturze? Takie działania mogą budzić kontrowersje, szczególnie w kontekście obecnych narzekań na rosnące koszty życia.

Dysproporcje w dochodach polskich emerytów

Podczas gdy wielu polskich emerytów walczy z realnymi problemami finansowymi, próbując związać koniec z końcem w obliczu wzrastających cen i inflacji, Bronisław Komorowski cieszy się emeryturą, która przekracza możliwości większości seniorów w Polsce. Chociaż były prezydent może narzekać na obecną sytuację ekonomiczną, jego dochody pozwalają mu na komfortowe życie, o którym wielu może tylko marzyć.

Podsumowanie

Wypowiedzi Bronisława Komorowskiego na temat trudności finansowych budzą mieszane uczucia. Z jednej strony rozumiemy, iż inflacja dotyka wszystkich, niezależnie od dochodów, ale z drugiej strony, mając na uwadze wysokie świadczenia byłego prezydenta, trudno uwierzyć, iż odczuwa on takie same problemy jak przeciętny emeryt. Komorowski, korzystając z przywilejów byłej głowy państwa, znajduje się w znacznie lepszej sytuacji finansowej niż większość seniorów w Polsce, co czyni jego narzekania trudnymi do zrozumienia dla wielu obywateli.

Continued here:
„Teraz robię zakupy i prawie płaczę”. Komorowski narzeka na głodową pensję

Idź do oryginalnego materiału