Ten sondaż mówi wszystko. Polacy wyrazili swój głos ws. debaty: bardziej zdecydowanie się nie dało

3 dni temu
Do startu w wyborach zgłosiło się aż 17 kandydatów, a większość z nich już została zarejestrowana przez PKW. W tej atmosferze wyborczej gorączki Polacy jasno wyrażają swoje oczekiwania – chcą debaty, w której kandydaci przedstawią swoje programy i zmierzą się w otwartej dyskusji – wynika z sondażu wykonanego na zlecenie "Super Expressu".


Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, iż aż 85 proc. Polaków chce debaty prezydenckiej z udziałem wszystkich kandydatów. Jedynie 6 proc. ankietowanych było przeciwnych, a 9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Wynik ten nie pozostawia wątpliwości – obywatele chcą mieć możliwość porównania kandydatów nie tylko na podstawie haseł wyborczych, ale także ich zachowania w bezpośrednim starciu. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy o urząd ubiega się rekordowa liczba kandydatów.

Rekordowy tłok w wyborach. Kto stanie do walki?


W piątek, 4 kwietnia minął termin składania podpisów poparcia dla kandydatów na prezydenta. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 nazwisk. Wśród nich są m.in. Rafał Trzaskowski (KO), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Magdalena Biejat (Lewica), Adrian Zandberg (Razem), Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen (obaj związani z Konfederacją), Artur Bartoszewicz, Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak i Marek Woch.

Sześciu kolejnych kandydatów – w tym Krzysztof Stanowski, który deklaruje zebranie aż 4 milionów podpisów – czeka na weryfikację przez PKW. jeżeli ich kandydatury zostaną zatwierdzone, na karcie wyborczej znajdzie się aż 17 nazwisk – co byłoby absolutnym rekordem w historii wyborów prezydenckich III RP.

Kiedy debata prezydencka?


W odpowiedzi na oczekiwania obywateli trzy największe stacje – TVP, TVN i Polsat – porozumiały się w sprawie zorganizowania wspólnej debaty prezydenckiej. Ma się ona odbyć w poniedziałek 12 maja o godz. 20:00 i będzie transmitowana równolegle na antenach wszystkich trzech nadawców. Informacje te potwierdza portal Wirtualnemedia.pl, choć szczegóły – w tym skład prowadzących – są jeszcze w fazie uzgodnień.

Debata ma się odbyć zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego, który zobowiązuje Telewizję Polską do zapewnienia przestrzeni medialnej wszystkim zarejestrowanym komitetom. W praktyce może to jednak oznaczać poważne ograniczenia czasowe – jeżeli rzeczywiście do debaty stanie 17 kandydatów, to przy standardowym czasie trwania (ok. 90 minut) każdy z nich otrzyma zaledwie około 4–5 minut, by się przedstawić i odpowiedzieć na pytania.


Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2025 r. na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków.

Idź do oryginalnego materiału