Teksas wysyła autobusami nielegalnych migrantów do wielkich miast USA

11 miesięcy temu

Obecna sytuacja na granicy USA i Meksyku staje się coraz bardziej napięta. Wynika to z nieporozumień pomiędzy polityką Joe Bidena a stanem Teksas, który w większości popiera Republikanów. Konflikt dotyczy głównie kryzysu związanego z nielegalną migracją. Okazuje się, iż w okresie prezydentury Bidena na granicy zatrzymano już 5,8 miliona nielegalnych imigrantów, a w całym kraju przebywa ich w tej chwili około 11 milionów. Teksas i Arizona wyrażają zaniepokojenie i apelują do prezydenta o podjęcie skutecznych działań mających powstrzymać napływające fale migrantów.

Migranci odsyłani do miast Demokratów

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, zdecydował się na przewożenie zatrzymanych osób do innych miast w stanach. Szczególnie chodzi tu o miejscowości, w których poparcie większe jest dla Partii Demokratycznej. Miejsca te nazywane są sanktuariami. Teksas miał przewieźć już ponad 102 tys. migrantów do sanktuariów, z czego ponad 37 500 trafiło do Nowego Jorku.

Program przewozów autobusowych dla migrantów został uruchomiony w kwietniu 2022 roku. Jego celem jest zmuszenie stanów, które wspierają Demokratów, do podjęcia udziału w rozwiązaniu problemu z nielegalnymi migrantami.

„Teksas przetransportował ponad 102 tys. migrantów do miast-sanktuariów” – napisała Abbott na platformie X. – „Przytłoczone przygraniczne miasta w Teksasie nie powinny ponosić ciężaru polityki otwartych granic Bidena”.

Texas has transported over 102,000 migrants to sanctuary cities.

Overwhelmed Texas border towns should not bear the brunt of Biden’s open border policies.

Our transportation mission will continue until Biden secures the border.

— Greg Abbott (@GregAbbott_TX) January 29, 2024

Drut kolczasty

W ubiegłym tygodniu gubernator Teksasu ogłosił, iż prawo Teksasu do samoobrony „zastępuje wszelkie stanowiące inaczej ustawy federalne” w obliczu sporu z administracją Bidena.

W ramach operacji „Lone Star” Teksas zdecydował się na instalację drutu kolczastego na 30-milowym odcinku ziemi w okolicy granicy amerykańsko-meksykańskiej w Eagle Pass. Jednakże, zgodnie z zeszłotygodniowym wyrokiem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, istnieje możliwość, iż ta infrastruktura może zostać usunięta, co dodatkowo komplikuje sytuację i zaostrza spór między rządem federalnym a stanem Teksas.

Almost 70% of Americans support Texas erecting barriers at the border to prevent illegal immigrants from crossing, including 53% who strongly support the action.

Only 27% disagree.

I will continue fighting for Americans & for Texas' self defense.https://t.co/bkBxf235VG

— Greg Abbott (@GregAbbott_TX) January 30, 2024

Idź do oryginalnego materiału