Tego typu piece będą zakazane w polskich domach. Od kiedy? Skończą się też dotacje

3 godzin temu
Zdjęcie: Piec gazowy Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Do którego roku można zakładać ogrzewanie gazowe? Już teraz warto zwrócić uwagę i zastanowić się nad zmianami. Okazuje się bowiem, iż przepisy zakładają konkretne daty, w których nie będzie można już montować pieców gazowych i innych tego typu urządzeń.
W Polsce jest wiele domostw, w których znajdują się piece gazowe. Choć wciąż popularne, niektórzy powinni zastanawiać się nad zmianami, żeby w kolejnych latach móc spać spokojnie. Już w 2025 roku skończą się dotacje na zakup pieca i innych tego typu urządzeń, a od 2030 roku będzie całkowity zakaz montowania ich w nowych budynkach. Co więcej, zakłada się, iż już w 2040 roku będą w pełni wycofane. Zakazy wprowadza się stopniowo, by pomóc firmom i obywatelom w dostosowaniu się do nowych przepisów.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"


Czy warto zakładać gaz w domu w 2024? Ministra przyznała, iż w najbliższym czasie nie pozbędzie się pieca gazowego
O sytuacji wypowiedziała się ministra przemysłu Marzena Czarnecka. - Sama jestem posiadaczką pieca gazowego - przyznała w marcu 2024 roku w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, szefem redakcji money.pl. - I teraz powiem coś, co będzie mało popularne. Nie jestem aktywnym klientem, zostawiałam wszystko regulatorowi. W energetyce nazywa się mnie "klientem śpiochem". Dlatego oczywiście przy nowych inwestycjach zalecałabym pójście w tę wersję, która jest preferowana przez Komisję Europejską. Ale przy starych inwestycjach mogę powiedzieć tylko za siebie. Jako Marzena Czarnecka nie planuję pozbywać się pieca gazowego w najbliższym czasie - wyznała.


Minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Warto zwrócić też uwagę na badanie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla. Jak podaje finanse.wp.pl mimo tego, iż określono konkretne daty wycofywania ogrzewania gazowego, to wciąż zyskuje ono na popularności. W ostatnim czasie zainteresowanie wzrosło z 31 proc. do 37 proc., zaś o 16 punktów procentowych zmalało zainteresowanie pompami ciepła.


Dlaczego nie będzie można ogrzewać gazem? Wszystko w trosce o środowisko
Nie każdy zdaje sobie sprawę, dlaczego w ogóle takie przepisy mają wejść w życie. Okazuje się, iż chodzi po prostu o ochronę środowiska naturalnego. Decyzja została podjęta przez Unię Europejską ze względu na konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych. Same budynki stanowią aż 40 procent całkowitego zużycia energii i 36 procent emisji dwutlenku węgla w Unii.Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału