Modernizacja zapory z myślą o przyszłości
Planowane prace mają charakter prewencyjny i mają na celu długoterminowe utrzymanie infrastruktury hydrotechnicznej w dobrym stanie. Jak podkreśla TAURON, obecna kondycja techniczna zapory jest zadowalająca, a jej konstrukcja – bezpieczna. Stan ten potwierdziły badania przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2024 roku oraz ekspertyza firmy Energoprojekt Warszawa.
„Systemy kontrolne zapory nie wskazują na występowanie wzmożonych przecieków w galeriach kontrolnych, a ciśnienie hydrostatyczne w piezometrach zamontowanych po drugiej stronie zapory nie wzrosło” – powiedział Marcin Kłosiński, Prezes Zarządu Energoprojekt Warszawa. „Na zaporze nie ma żadnego pęknięcia. Widoczne ślady są spowodowane zakwitem grzybów, mchów i porostów zakorzenionych w zwietrzałych i nieszczelnych spoinach” – dodał.
Procedury administracyjne na finiszu
Pozwolenie na budowę ma się uprawomocnić w pierwszej połowie kwietnia 2025 roku. Ważność zachowują również pozwolenia wodnoprawne wydane w 2021 roku. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy.
„Remont zapory w Pilchowicach to bardzo ważna dla regionu inwestycja, która przełoży się na długoterminowe zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zapewnienie stabilności infrastruktury hydrotechnicznej” – podkreślił Grzegorz Lot, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia. „Będziemy aktywnie zabiegać o współfinansowanie inwestycji ze środków instytucji odpowiedzialnych za ochronę hydrologiczną regionu” – zaznaczył.
Współodpowiedzialność za infrastrukturę
TAURON deklaruje, iż realizuje inwestycję z poszanowaniem środowiska i interesu akcjonariuszy, przy jednoczesnym zaangażowaniu ekspertów oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Spółka przypomina, iż odpowiada za produkcję energii elektrycznej, natomiast za kwestie ochrony przeciwpowodziowej odpowiedzialne są instytucje publiczne, takie jak Wody Polskie.
Z tego względu TAURON planuje wystąpić z wnioskiem o partycypację w kosztach modernizacji. Przeniesienie całości finansowania na spółkę mogłoby – jak zaznaczono – doprowadzić do trwałej nierentowności infrastruktury energetycznej w Pilchowicach.