Elastyczność staje się kluczowym elementem strategii operatorów systemów dystrybucyjnych. Pozwala zwiększyć efektywność istniejącej infrastruktury i oferować klientom nowe możliwości. TAURON Dystrybucja podpisał pierwszą umowę na świadczenie usług elastyczności. Umowa jest jedną z odpowiedzi spółki na dynamiczny rozwój rozproszonych źródeł energii.
Usługi elastyczności są jednym ze sposobów rozwiązywania technicznych problemów sieciowych, które pojawiają się w związku z rosnącą liczbą rozproszonych źródeł wytwórczych, jak również coraz częstszego wykorzystywania energii elektrycznej dla rozwoju elektromobilności czy do celów grzewczych.
Jak wyjaśnia Maciej Mróz, Wiceprezes Zarządu TAURON Dystrybucji ds. operatora: – Szukamy rozwiązań technicznych dla wyzwań sieciowych przed jakimi stoimy, jako operator systemu dystrybucyjnego. Chcemy wykorzystać potencjał elastyczności po stronie klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej, co pozwoli eliminować ograniczenia w naszej sieci. Usługi elastyczności są odpowiedzią na te trudności, ponieważ pozwalają eliminować pojawiające się lokalnie ograniczenia sieci do czasu realizacji zaplanowanej inwestycji.
Potencjał elastyczności w rękach klientów
Usługi elastyczności w TAURON Dystrybucji skierowane są głównie do klientów komercyjnych, którzy bez strat dla procesu technologicznego, w określonych godzinach, mogą zmniejszyć zużycie energii, eliminując tym samym nadmierne obciążenie sieci lub zwiększyć zużycie, jeżeli takie będą potrzeby sieci. Analogicznie wygląda to w przypadku wytwórców. Klienci mogą zmniejszyć lub zwiększyć zużycie energii w odpowiedzi na potrzeby sieci, otrzymując za to wynagrodzenie.
Już teraz wielu klientów dostrzega potencjał elastyczności i wyraża zainteresowanie świadczeniem takich usług. – Usługa elastyczności będzie również dostępna dla gospodarstw domowych przyłączonych na poziomie niskiego napięcia – kontynuuje Maciej Mróz. – W takich przypadkach z pomocą przyjdą agregatorzy, czyli podmioty, które będą łączyć rozproszone zasoby i reprezentować mniejszych klientów w relacjach z operatorami sieciowymi. W obecnej chwili postrzegamy tę możliwość jako kwestię przyszłości.
Pierwsza umowa na usługi elastyczności
Z końcem października TAURON Dystrybucja podpisał pierwszą umowę na świadczenie na jego rzecz usługi elastyczności. Usługa świadczona w ramach umowy ma eliminować skutki ograniczenia technicznego w linii średniego napięcia 15 kV Łączany, zasilanej ze stacji elektroenergetycznej w małopolskim Zatorze. W linii tej lokalnie dochodzi do nadmiernego wzrostu napięcia powodowanego zbyt wysoką generacją energii elektrycznej w stosunku do energii pobieranej przez odbiorców, przy jednoczesnym zbyt małym przekroju przewodów linii i znacznej jej długości. Źródłami energii elektrycznej dla linii jest Elektrownia Wodna Łączany, przyłączona na końcu linii oraz znaczna, a przy tym ciągle rosnąca, ilość instalacji fotowoltaicznych.
W perspektywie kilku kolejnych lat ograniczenie techniczne w postaci zbyt małego przekroju przewodów linii TAURON Dystrybucja rozwiąże zastępując linię napowietrzną linią kablową. Do tego czasu skutki występującego w tej chwili ograniczenia technicznego eliminować może właśnie usługa elastyczności. Umowa zakłada obniżenie mocy biernej indukcyjnej wprowadzanej do sieci, co przyniesie korzyści do czasu realizacji inwestycji.
TAURON Dystrybucja prowadziła również próby pozyskania innych rodzajów usług elastyczności, polegających na zwiększeniu obciążenia lub zmniejszeniu generacji energii, ale tym razem nie znalazły one zainteresowania ze strony klientów.
Perspektywy i korzyści
Pierwsza zawarta na usługi elastyczności umowa jest krokiem w stronę przyszłości, w której elastyczność będzie jednym z kluczowych elementów zarządzania siecią elektroenergetyczną. Dzięki temu firma nie tylko reaguje na obecne wyzwania, ale także buduje fundamenty dla bardziej zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego.
Źródło: TAURON Polska Energia SA