Tarnowski MPEC jest bardziej 'eko’. Spółka podsumowała ostatnie modernizacje i zapowiada kolejne zmiany

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Tarnów


Ma być efektywniej, a przede wszystkim proekologicznie. W ostatnich trzech latach Elektrociepłownia 'Piaskówka’ w Tarnowie należąca do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przeszła gruntowną przemianę, a to jak zapowiadają przedstawiciele miejskiej spółki – dopiero początek.

Prezes tarnowskiego MPEC-u Tadeusz Sieńczak w rozmowie z RDN Małopolska przekazuje, iż prace w głównej mierze były skupione na redukcji wykorzystywania węgla do procesów tworzenia ciepła.

– Ostatnie trzy lata to były inwestycje związane z dostosowaniem modułu węglowego do wymagań ochrony środowiska i równocześnie dekarbonizacja w takim sensie, iż ograniczyliśmy produkcję z węgla. Wcześniej eksploatowaliśmy trzy kotły węglowe, w tej chwili jeden kocioł został zmodernizowany na paliwo gazowe, jeden wyłączyliśmy z eksploatacji i w produkcji pozostał jeden kocioł, który jest już doposażony w nowoczesną instalację oczyszczania oraz odsiarczania spalin, który spełnia warunki dyrektyw Unii Europejskiej do roku 2023.

Stopniowe odchodzenie od węgla rozpoczęło się w 2021 roku, kiedy to jeden z kotłów przerobiono na gazowy. Rok później drugi został wyłączony z użytku. w tej chwili jest on zakonserwowany i teoretycznie gotowy do działania. Nie jest wykluczone, iż w przyszłości ten kocioł przejdzie modernizację, by do spalania wykorzystywał inne źródła, bardziej ekologiczne, ale przedstawiciele spółki podkreślają, iż plany co do tych działań nie są jeszcze pewne.

Najnowszym elementem było utworzenie nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin na jedynym działającym kotle węglowym. Prace zakończyły się w ubiegłym roku i system, w razie potrzeby, może już być wykorzystywany.

– Instalacja odsiarczania polega na tym, iż mamy ograniczenie w zakresie emisji w spalinach tlenku węgla. To ograniczenie od 1 stycznia 2025 roku nastąpi z 1 500 na 1 100 mg/m3. W związku z tym, iż zawartość siarki w węglu będzie powyżej 0,5%, musimy uruchomić instalację odsiarczania spalin. Całym proces polega na tym, iż wapno hydratyzowane dodaje się do spalin, przed instalacją workową, który wiąże siarkę zawartą w spalinach i następnie jest to wyłapywane razem w filtrach workowych i nie dostaje się do atmosfery

– wyjaśnia Tadeusz Sieńczak, który jednocześnie przekazuje, iż węgiel pozyskany przez MPEC z Polskiej Grupy Górniczej, który spółka w tej chwili używa, spełnia wszystkie wymogi, więc na razie instalacja nie musi być używana.

Według informacji przekazanych przez tarnowski MPEC, wprowadzenie innowacji technicznych, dostosowanych do wymagań unijnych, spowodowało bardziej proekologiczną formę działania elektrociepłowni, poprzez redukcję emisji CO2 (o 28%), pyłu (o 95%), tlenków siarki (19%), dwutlenku siarki (o 49%) czy zużycia węgla (o 36%).

Istotnym elementem przekształceń ekologicznych Elektrociepłowni 'Piaskówka’ ma być budowa przy ul. Stalowej sześciu silników gazowych do skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, które w przyszłości mają zastąpić kotły węglowe. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku i potrwają do 2025 roku.

Ta inwestycja budzi spory niepokój wśród tarnowian zamieszkałych w okolicy, w związku z hałasem, jakie urządzenia mogą wytwarzać. Prezes MPEC jednak uspokaja, iż mieszkańcy nie mają się czego bać.

– Miałem tu spotkanie z mieszkańcami, gdzie pokazywaliśmy wartości, jakie tam będą obowiązywały. Akurat dokładamy wszelkiej staranności, żeby dochować norm obowiązujących w tym zakresie. Budynek będzie w technologii żelbetowej, która znacznie ogranicza hałas, więc myślę iż nie grożą nam tutaj sprawy związane ze zbyt wysokim hałasem. Te technologie są stosowane w świecie i nie słychać, żeby gdzieś ktoś protestował.

Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych. Jednocześnie tarnowski MPEC poinformował, iż wygrał ogłoszoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, uzyskując gwarancję dopłat do wytworzonej w module silników gazowych i sprzedanej energii elektrycznej.

Premia wypłacana będzie spółce przez 15 lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji silników gazowych, a szacowana wielkość wpłat wyniesie 132 miliony złotych. Premia ma na celu promocję efektywnych energetycznie źródeł produkcji energii i ciepła oraz ograniczenie wpływu kosztów ich budowy i eksploatacji na odbiorców.

Jeszcze w tym roku MPEC zamierza również rozpocząć budowę instalacji kolektorów słonecznych. Z kolei najpoważniejszą inwestycją, będzie budowa spalarni odpadów. Spółka uzyskała już decyzję środowiskową, jednak w związku z odwołaniami ekologów z Towarzystwa na Rzecz Ziemi z Oświęcimia sprawa trafiła do rozpatrzenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Idź do oryginalnego materiału