W Zamku Tarnowskich w Dzikowie-Tarnobrzegu odbyła się konferencja, poświęcona temu, jak zintegrować transport w północnej części Podkarpacia, korzystając w wzoru i doświadczeń Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Organizatorami spotkania byli prezydent Tarnobrzega – Łukasz Nowak oraz wicestarosta tarnobrzeski Wojciech Śmiech.
W czasie konferencji samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek województwa Piotr Pilch, wiceprzewodnicząca sejmiku Renata Knap oraz radna województwa Ewa Draus. Na spotkaniu obecni byli samorządowcy z północnej części regionu, w tym gospodarze miast reprezentujący Czwórmiasto oraz eksperci ruchu kolejowego i instytucji transportu publicznego.
Dyskutowano o tym, jak rozwiązania dotyczące Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zaimplementować w północnej części regionu, dzięki czemu możliwy będzie bardziej dynamiczny rozwój tego subregionu.
O założeniach, realizacji i sukcesie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej mówił podczas konferencji wicemarszałek Piotr Pilch, który przypomniał, iż budowa PKA została zrealizowana w ramach dwóch projektów, z których pierwszy dotyczył zakupu taboru wraz z budową zaplecza technicznego, a drugi – budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej.
– Cały projekt PKA to ponad 848 mln złotych. Ta kwota pokazuje, jak ważne było dla nas zainwestowanie z stworzenie nowych możliwości szybkiego łączenia różnych miejsc ze stolicą regionu, czyli miejscem pracy i nauki wielu mieszkańców Podkarpacia. W ostatnich latach nasza kolej stała się bardzo lubianym i popularnym środkiem transportu w regionie. W ubiegłym roku w ramach Przewozów Regionalnych i Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej przewieźliśmy 5,8 mln pasażerów. W tym roku już widzimy wzrost tej liczby podróżujących – zaznaczył wicemarszałek Piotr Pilch – Beneficjentem obu projektów było Województwo Podkarpackie, które poniosło pełną odpowiedzialność za przygotowanie, realizację, nadzór i końcowe ich rozliczenie. Głównym celem projektów było wzmocnienie roli transportu kolejowego i polepszenie jakości usług przewozów pasażerskich, w obszarze aglomeracji rzeszowskiej. Ten cel osiągnęliśmy, co widzimy po stale wzrastających potokach podróżnych – dodał wicemarszałek Pilch.
Dzięki projektowi PKA nie tylko podróżni przesiedli się do pociągów, ale powstało także połączenie kolejowe stolicy województwa z Portem Lotniczym Jasionka, którego rola w transporcie publicznym wzrasta w skali regionu, kraju, czy w sferze międzynarodowej. Analizy liczby pasażerów wskazują na ich sukcesywny wzrost, od czasu uruchomienia połączeń kolejowych w ramach PKA. W kolejnych latach przybywa po kilkaset tysięcy pasażerów. Kompleksowa obsługa pojazdów szynowych w ramach jednego zaplecza, które powstało jako część PKA, pozwala utrzymać wysokie standardy ich eksploatacji, co przekłada się na jakość usług świadczonych przez operatora.
W czasie konferencji dyskutowano, jak sukces Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wykorzystać dla rozwiązań transportowych w północnej części regionu. Rozmawiano także szerzej o rozwoju transportu kolejowego Północnego Podkarpacia.
Autor zdjęć: Paweł Podgórski
Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro Prasowe UMWP