Targi Gardenia i branża ogrodnicza nowej ery

2 godzin temu

18-letnia ewolucja targów Gardenia znajduje w tym roku swoją dojrzałą odsłonę: nie tylko termin skrojony na życzenie branży i na jej sugestię ulokowany możliwie wczesną jesienną porą, ale i inne aspekty: powrót do pawilonów 7, 7A, 8, 8A oraz 6, przeniesienie na dni robocze (środa-piątek, aby zmaksymalizować udział profesjonalnej publiczności) oraz mocniejszy niż dotychczas nacisk na pozyskanie zwiedzających spoza granic Polski. Targi wystartowały 16 października i potrwają do piątku, 18 października.

Uroczyste rozpoczęcie targów to okazja do wręczenia złotych medali czy wyróżnień Acanthus Aureus. To również docenienie zasłużonych dla branży firm. Wśród nich znalazł się Abrys. Z okazji jubileuszu 35-lecia wydawnictwa statuetkę odebrali Magdalena Dutka, Prezes Zarządu oraz Robert Rosa, Wiceprezes Zarządu.

Laureaci Złotego Medalu

Tradycyjnie, podczas Gardenii, wyróżniono innowacyjne rozwiązania, które rewolucjonizują świat zieleni. Nagroda Złoty Medal Grupy MTP to symbol doskonałości i jakości, a nagrodzone produkty wywierają wpływ na rozwój branży.

Eksperci sądu konkursowego pod przewodnictwem profesora Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nagrodzili w tej edycji pięć nowatorskich produktów. Firma TAMARK SA, konfekcjoner TARGET zyskała uznanie jury i otrzymała dwa Złote Medale, pierwszy za Effect 24h 680 EC na chwasty i mech nieselektywny herbicyd pochodzenia naturalnego oraz za preparat na szkodniki Emulpar, który z kolei bazuje na unikalnym i innowacyjnym sposobie wykorzystania naturalnego oleju roślinnego, dlatego jest w pełni ekologiczny i bezpieczny.

Sąd konkursowy wyróżnił produkty w kategorii stymulatorów wzrostu, rozwoju i plonowania roślin do których zaliczyć można preparaty zawierające kwasy fulwowe Linia Stymulatorów WOKAS FULVI firmy WOKAS.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się także firma PlantiCo Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki z produktem Sałata JULECZKA.

Jury konkursowe doceniło także Mieszankę traw gazonowych SPORT z Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. To proponowane rozwiązanie na intensywnie użytkowane tereny rekreacyjne i sportowe.

Wiele tematów, wiele inicjatyw

Motywem przewodnim targów Gardenia jest “Zielona przyszłość. Branża ogrodnicza nowej ery”. Od wystawców i ekspertów architektury krajobrazu, zieleni miejskiej i przydomowej, specjalistów i hobbystów zwiedzający dowiedzą się, jaka zieleń nadchodzi: minimalistyczna? Automatyczna? Naturalna czy projektowana? Jak przygotowuje się branża na zmiany klimatyczne? Jak reaguje na nowe oczekiwania konsumentów? Jakie centrum ogrodnicze ma szansę przyciągnąć i utrzymać dzisiejszego klienta? Na stoiskach wystawców goście zobaczą nowości na nadchodzący sezon utrzymane w ekologicznym duchu, najświeższe trendy i ciekawostki z branży.

W ramach targów odbywa się XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowane przez redakcję miesięcznika “Zieleń Miejska”. Dokąd zmierza polska architektura krajobrazu? Dlaczego walka z betonozą jest konieczna? W jaki sposób ochronić cenny zasób zieleni miejskiej? Skąd czerpać środki na realizacje projektów w przestrzeni miejskiej? Czym są inwazyjne gatunki obce i dlaczego stanowią zagrożenie na rodzimej bioróżnorodności? Czy sztuczna inteligencja to narzędzie do zarządzania i projektowania terenów zieleni po które warto sięgać? W jaki sposób miasta adaptują się do zmian klimatu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa.

Synergia Gardenii i Poleco

Istotnym kontekstem są odbywające się niemal jednocześnie, bo w dniach 15-17 października – targi Poleco. To ważne miejsce spotkań przedstawicieli instytucji legislacyjnych, samorządów oraz reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związanych z branżą ochrony środowiska i gospodarką komunalną. Targi odwiedzają przedstawiciele przedsiębiorstw m. in.: gospodarki komunalnej, gospodarki odpadami, energetycznych, ciepłowniczych i wodociągowych, a także utrzymania zieleni miejskiej.

Idź do oryginalnego materiału