Mostostal Puławy S. A., firma, która ma na koncie m. in. budowę hali widowiskowo-sportowej w Puławach, rozbudowę hali kwiatowej dla Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce czy Arenę Łódź wybuduje wiatę zadaszeniową targowiska miejskiego w Świdniku wraz z montażem paneli fotowoltaicznych. Dziś, podczas briefingu prasowego, władze miasta i przedstawiciele Mostostalu Puławy podpisały umowę na realizację inwestycji. Jej wartość to 13,5 mln zł, z czego 9,5 mln zł pochodzi z Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
– To istotny moment, bo targowisko wymagało przebudowy i stworzenia nowoczesnego miejsca do handlu. Jestem przekonany, iż wykonawca, z którym zostanie dziś podpisana umowa jest gwarantem, iż projekt zostanie zrealizowany solidnie, w kosztach i o czasie – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów.
– Chciałbym podkreślić, iż ten obiekt budujemy nie z chęci zysku, tylko poprawy jakości usług dla mieszkańców oraz miejsca pracy osób sprzedających tutaj. Koszty handlowania na targowisku się nie podniosą – zapewniał burmistrz Waldemar Jakson.
W briefingu wziął również udział Tadeusz Rybak, prezes zarządu Mostostal Puławy S. A.: – Cieszymy się z wygrania przetargu i z podpisania umowy. Mostostal Puławy jest firmą międzynarodową, ale bardzo nam miło, iż możemy zrobić coś dla regionu. Ostatnimi laty znakomicie nam się to udaje. W Puławach wybudowaliśmy halę sportową, w tym roku oddaliśmy fabrykę, w której produkowane będą autobusy o napędzie wodorowym. Myślę, iż w przyszłym roku będziemy oddawać tę inwestycję.
W ramach inwestycji powstaną dwie wiaty zadaszeniowe, na których planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych. Pierwsza osłoni przed deszczem i śniegiem ok. 2 236 mkw. powierzchni, a druga ok. 370 mkw. Dach zostanie zamontowany na wysokości 7 m. Uwzględniając ciągi komunikacji pieszej, miejsca parkingowe i przebudowę części ul. Targowej prace obejmą 6 320 mkw. Pod wiatami znajdą się miejsca na otwarte stanowiska handlowe z ladami i boksami magazynowymi oraz budynki handlowe zamknięte i budynki pomocnicze, jak toalety publiczne, pomieszczenia socjalne i techniczne. Przewiduje się budowę 7 sklepów i stanowisk handlowych o powierzchni po 36 mkw., 23 boksów i stanowisk handlowych o 18 mkw. oraz ponad 80 pojedynczych stanowisk otwartych. Na odcinku wzdłuż placu targowego na ul. Targowej zostaną zamontowane elektromechaniczne słupki drogowe do czasowego blokowania przejazdu. Przy placu przewidziano miejsca krótkotrwałego postoju samochodów dostawczych. Wykonane zostaną też miejsca parkingowe dla pojazdów osobowych.
– Dla sprzedawców najważniejszym było, by targ był zadaszony. Żeby nie trzeba było przywozić i ustawiać konstrukcji, które różnie wyglądają. Od samego początku projektowania targowiska rozmawialiśmy ze sprzedawcami i osobami, które dzierżawią plac, by mieć pewność, iż będzie dostosowane do ich potrzeb. Mamy nadzieję, iż budowa nowego targowiska otworzy tę przestrzeń i wprowadzi w nią życie. Pojawią się trzy rodzaje boksów – na większe i mniejsze biznesy, ale także stanowiska, takie jak stoły, na codzienny handel – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Prace w tej części miasta zaczęliśmy od remontu ul. Targowej, która powstała również z rządowym wsparciem. Część parkingów zostało przygotowanych tak, abyśmy przez najbliższy rok, a więc w czasie budowy, mogli zapewnić osobom handlującym warunki do dalszej działalności.
Budowa nowego targowiska rozpocznie się w przyszłym roku. Na terenie obecnego placu znajdują się jednak prywatne kioski. Podczas dzisiejszego briefingu padło pytanie co się z nimi stanie.
– Rozmawiamy z osobami, które prowadzą w nich działalności. Na czas budowy wygospodarujemy dla nich miejsce po drugiej stronie ul. Targowej. jeżeli chodzi o ich obecność na terenie nowej inwestycji, mamy dwie propozycje. Handlujący mogą dostosować boksy do wyglądu reszty targu i zostać tu, gdzie dziś prowadzą działalność albo skorzystać z atrakcyjnych stawek, które zaproponujemy i przenieść się do nowych boksów – dodał zastępca burmistrza.