„Tarcza Wschód” ma wzmocnić wschodnią granicę Polski

4 miesięcy temu

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt umocnienia wschodniej granicy Polski pod nazwą „Tarcza Wschód”. Zapora ma na celu odstraszenie przeciwnika i wzmocnienie zdolności obronnych Wojska Polskiego.

W poniedziałek 27 maja w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cezary Tomczyk oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła przedstawili główne założenia narodowego programu odstraszania i obrony „Tarcza Wschód”. Umocnienia, które będą się rozciągać wzdłuż wschodniej granicy Polski. Jej głównym celem jest wzmocnienie obronności oraz wzmocnić obecną zaporę przy granicy z Białorusią. Budowa jest zaplanowana na lata 2024-2028 r. W prace zespołu do spraw koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Będziemy współdziałać z naszymi partnerami i sojusznikami w ramach NATO i Unii Europejskiej, szczególnie z państwami nadbałtyckimi (…) czerpiąc różnego rodzaju doświadczenia i wzorce. Będziemy ten projekt przedstawiać na poziome europejskim i natowskim, jako jeden z najważniejszych, zmieniających oblicze bezpieczeństwa w regionie - Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz.

Celem „Tarczy Wschód” jest między innymi wesprzeć zdolności Wojska Polskiego, w tym wzmocnienie systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia, przygotowanie wysuniętych baz operacyjnych, przygotowanie węzłów logistycznych oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla systemów antydronowych. Resort zaznacza, iż program umocnień wpisuje się w utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej budowanej we współpracy z państwami bałtyckimi do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO. Jak zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz nowa infrastruktura i wykorzystywane technologie mają na celu ochronę Rzeczypospolitej, utrudnianie przemieszczania się wojsk przeciwnika, ułatwianie poruszania się wojsk własnych, ochronę ludności i zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa tym, którzy strzegą bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo Polski wymaga natychmiastowego wzmocnienia i podejmowania konkretnych i efektywnych działań. Odpowiedzią na zagrożenia jest program #TarczaWschód, na który przeznaczymy 10 mld złotych. To wykorzystanie najnowocześniejszych technologii na rzecz bezpieczeństwa i… pic.twitter.com/Rl2AzGM6FP

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) May 27, 2024

To są inwestycje dotyczące zarówno jednostek wojskowych i lotnisk, ale też spraw, które wiążą się z granicą Rzeczypospolitej. (…) Mamy do zabezpieczenia ok. 700 km granicy, w tym 400 km z Białorusią. Chcemy, żeby ten projekt był realizowany niezwłocznie. Zacznie się już w tym roku. Planowanie trwa. Chcemy, żeby ten program zakończył się w 2028 roku. Szacowany koszt to ok 10 mld zł. Mówimy tu tylko o kosztach materiałowych. To ogromna inwestycja w skali państwa, ale też w skali całego NATO-sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk.

Szef Sztabu Generalnego Wiesław Kukuła podkreślił, iż „Tarcza Wschód” obejmie odcinek granicy niemalże 700 km., z czego pomiędzy 400-500 km będzie dotyczył rozwoju różnego typu infrastruktury fortyfikacyjnej o różnym zaawansowaniu. Wojskowy stwierdził, iż zasadniczym powodem, dla którego realizowany jest ten program i w konsekwencji operacja wojskowa, jest zwiększenie odporności państwa oraz odstraszanie i przygotowanie do obrony rejonu przygranicznego, nie tylko w kontekście konfliktu o dużej intensywności i o charakterze symetrycznym, ale również konfliktu asymetrycznego oraz hybrydowego.
Narodowcy.net/Ministerstwo Obrony Narodowej
Idź do oryginalnego materiału