"Takiego papieża Kościół w tej chwili potrzebuje". Dr Adam Sosnowski o Leonie XIV

solidarni2010.pl 5 dni temu
Aktualności
„Takiego papieża Kościół w tej chwili potrzebuje”. Dr Adam Sosnowski o Leonie XIV
data:22 lipca 2025 Redaktor: Anna

Dr Adam Sosnowski – dziennikarz, redaktor i autor m.in. pierwszej biografii Leona XIV, udzielił wywiadu portalowi internetowemu historykon.pl. W rozmowie z Agnieszką Cybulską opowiedział o kulisach powstawania swojej najnowszej książki, która ukazała się w rekordowym tempie po wyborze nowego Następcy św. Piotra, a także przedstawił sylwetkę Roberta Prevosta-Leona XIV oraz związane z nim oczekiwania i przewidywania: „ (…) Leon zna współczesny świat i interesuje się technologią, a przecież jako papież już zwracał uwagi na zagrożenia sztucznej inteligencji. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby pierwsza encyklika papieża, którą w tej chwili pisze w Castel Gandolfo, była poświęcona tej tematyce”.

Pomysł napisania biografii Leona XIV narodził się z zainteresowania internautów reportażami z Watykanu, w których dr Sosnowski relacjonował najpierw przygotowania do konklawe, a potem jego przebieg i początek pontyfikatu nowego papieża – emitowane na kanale YouTube wydawnictwa Biały Kruk, miały kilka milionów odsłon. Podstawę książki stanowiły spotkania i rozmowy z osobami znającymi o. Roberta Prevosta, w tym z obecnym generałem augustianów o. Alejandro Antónem, kardynałami uczestniczącymi w konklawe czy polskim augustianinem o. Piotrem Lamprechtem, który złożył na ręce ówczesnego generała śluby wieczyste. Ten ostatni, podobnie jak jego krakowscy współbracia, okazał się także nieoceniony, gdy chodziło o poszukiwania w archiwach klasztornych, dzięki czemu mógł powstać unikatowy rozdział o związkach przyszłego Leona XIV z Polską. „Bardzo się cieszę – mówi dr Sosnowski – iż udało mi się to odkryć, bo to szczególnie ważne z naszej, krajowej perspektywy i potwierdza, iż nowy Ojciec Święty zna naszą Ojczyznę – i nie tylko ją zna, ale także bardzo ją ceni”. Nie do przecenienia jest też kooperacja fotografika Michała Klaga, który towarzyszył dr. Sosnowskiemu w Watykanie, jak również ks. prof. Janusza Królikowskiego, autora obszernej części historycznej, przybliżającej sylwetki wszystkich poprzedników obecnego papieża noszących to samo imię, w tym Leona Wielkiego i Leona XIII, na których powoływał się Leon XIV.
W swojej ocenie nowego Następcy św. Piotra dr Sosnowski podkreśla znaczenie, jakie miał wybór przezeń imienia nie nawiązującego do bezpośrednich poprzedników, a także umiejętność słuchania oraz formacja augustiańska, czyli „zrozumienie potrzeby działań misyjnych, chrystocentryczny fundament teologiczny oraz umiłowanie życia we wspólnocie”. Przywołuje także jego dotychczasową biografię – dzieciństwo i młodość na przedmieściach Chicago, sprzeciw wobec aborcji, zaangażowanie w życie polityczne USA, pracę misyjną w Peru czy zainteresowanie nowoczesną technologią – oraz poglądy, w tym obronę katolickiej ortodoksji. Zaznacza jednak, iż pozostało zbyt wcześnie, by wysuwać daleko idące wnioski: „Trzeba dać papieżowi czas, zwłaszcza iż ani on, ani Kościół katolicki nie działają pochopnie. Z pewnością ważnym drogowskazem będzie pierwsza encyklika Ojca Świętego, a w Watykanie mówi się, iż ukaże się ona pod koniec tego roku, być może w listopadzie”. Na zakończenie zapowiada, iż nie wyklucza ukazania się po upływie roku nowego tomu biografii Leona XIV, który analizowałby zmiany, jakie zaszły w Kościele za pontyfikatu nowego papieża.
Źródło: historykon.pl, oprac. AM

Adam Sosnowski, ks. Janusz Królikowski: „Leon XIV. Biografia ilustrowana”, wyd. Biały Kruk, 416 stron, format 165 x 235 mm. Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/leon-xiv-biografia-ilustrowana
Idź do oryginalnego materiału