TAK MINĄŁ 2023 ROK [PODSUMOWANIE]

8 miesięcy temu
Zdjęcie: TAK MINĄŁ 2023 ROK [PODSUMOWANIE]


STYCZEŃ

Nowe miasta w regionie. Mieszkańcy się cieszą, ale mają też obawy

Fot. Radio Kielce

1 stycznia 2023 roku na mapie województwa świętokrzyskiego pojawiły się dwa nowe miasta: Piekoszów i Łopuszno. W obu miejscowościach hucznie świętowano Sylwestra i nadejście Nowego Roku. Wśród mieszkańców Łopuszna euforia z faktu nadania praw miejskich przeplatała się z obawami. W sumie, od 1 stycznia 2023 roku, w województwie świętokrzyskim jest 48 miast.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz: wierzymy, iż Benedykt XVI będzie za nami orędował z nieba

źródło: Kuria Diecezjalna w Sandomierzu

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył w pogrzebie papieża Benedykta XVI. Jak dodał atmosfera tego wydarzenia była bardzo wzniosła, a jednocześnie pełna nadziei. Wierni dali wyraz swojego przywiązania i szacunku dla papieża seniora skandując słowa „Santo subito”. Krzysztof Nitkiewicz dodał, iż papież mianował go ordynariuszem diecezji sandomierskiej, a wcześniej obaj hierarchowie współpracowali w Kurii Rzymskiej.

Powstanie Styczniowe. Tu miały miejsce pierwsze walki

Fot. Radio Kielce

Prawie 300 osób wzięło udział w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, iż Powstanie Styczniowe utorowało drogę do odzyskania niepodległości. W cokół pomnika Mariana Langiewicza została wmurowana kapsuła czasu. Znalazły się w niej dokumenty upamiętniające obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Prezydent RP podziękował mieszkańcom Bodzentyna

Fot. Radio Kielce

Do powstania i jego bohaterów nawiązał także prezydent RP. Andrzej Duda podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Bodzentynie stwierdził iż rozbiory, a także krwawe i dotkliwe represje, które ponieśli nasi przodkowie nie złamały ducha patriotycznego. W uroczystej sesji rady miasta i gminy Bodzentyn, poza prezydentem Andrzejem Dudą wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców z całego kraju, władze regionu świętokrzyskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Wielkim ludziom należy się wielki szacunek. Starachowice oddały hołd Jadwidze Kaczyńskiej

Fot. Radio Kielce

Jarosław Kaczyński modlił się w Starachowicach w intencji swojej zmarłej matki Jadwigi w rocznicę jej śmierci. – Moja mama należała do tych, którzy obowiązek trwania w polskiej tradycji zdołali przekazać uczniom i synom – stwierdził polityk. Jadwiga Kaczyńska jest honorową obywatelką Starachowic.

Karambol na drodze ekspresowej

Fot. Radio Kielce

Do karambolu z udziałem 44 samochodów doszło na drodze ekspresowej S74 z Cedzyny w kierunku Kielc. Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach mówiła, iż sprawę zakwalifikowano jako 21 kolizji i jeden wypadek. Ranne zostały dwie osoby. Uszkodzone zostały 44 pojazdy, z czego 24 poważnie. Mundurowi wręczyli 8 mandatów, 5 pouczeń i skierowali 8 wniosków do sądu o ukaranie.

Rozpoczęło się wyburzanie szpitalika dziecięcego w Kielcach

Fot. Radio Kielce

Rozpoczęło się wyburzanie budynków po byłym szpitaliku dziecięcym przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Dzieci były tam leczone przez 90 lat. Obiekt nie jest użytkowany od 2015 roku. Na uporządkowanie terenu firma ma czas do początku 2024 roku.

Kielce podpisały nową umowę na wywóz śmieci. Miasto nie wyklucza podwyżek

Fot. Radio Kielce

Firma Eneris przez kolejne dwa lata będzie wywozić odpady z Kielc. Rada miasta zgodziła się na proponowane przez ratusz przesunięcia w budżecie i dopłatę w ciągu trzech lat 9 mln zł do systemu gospodarowania odpadami.

Wyjątkowa promocja regionu w telewizyjnym show

Fot. Radio Kielce

– To bardzo mocna promocja województwa – tak po emisji w Telewizji Polskiej premierowego odcinka „Sanatorium miłości” mówili świętokrzyscy samorządowcy i politycy. Tym razem grupa uczestników randkowego show przybyła do Buska-Zdroju, gdzie powstała większość zdjęć. O to, aby piąty sezon programu rozgrywany był w buskim kurorcie zabiegał m.in. Marcin Perz, członek rady nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój. W pierwszym odcinku widzowie mogli podziwiać miasto i sanatorium Marconi. W kolejnych Muzeum Wsi Kieleckiej, Zamek w Chęcinach, Wiślicę oraz unikatową ofertę leczniczą uzdrowiska Busko-Zdrój.

LUTY

Kolejne uwagi do planu dla Baranówka. Co zrobi ratusz?

Fot. Radio Kielce

W lutym, ponad 240 osób złożyło uwagi do przedstawionego przez kielecki ratusz planu zagospodarowania przestrzennego dla Baranówka. Ewelina Gładki, reprezentantka mieszkańców mówiła, iż największe kontrowersje wzbudziły planowane duże inwestycje deweloperskie. Nieruchomości, na których mogą powstać niechciane inwestycje deweloperskie są zlokalizowane przy ulicach: Żółkiewskiego, Czarnieckiego, Chodkiewicza i Sobieskiego.

Opatowska kolegiata z prestiżowym tytułem

Fot. Radio Kielce

Symbol Opatowa, kolegiata św. Marcina została Pomnikiem Historii. Prezydent Andrzej Duda dokonał wpisu zabytku na prestiżową listę. Świątynia stała się 10. obiektem w naszym regionie z tym zaszczytnym mianem. Jak mówi ksiądz prałat Michał Spociński, opiekun kolegiaty – to niezwykle radosny dzień dla opatowskiej świątyni. Pomniki Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Ustanawiane są od 1994 roku.

W „Poczekalni na DVoRcu” ukraińskie kobiety wspominały dzień wybuchu wojny

Fot. Radio Kielce

„To był koniec marzeń i naszej przyszłości” – tak w rocznicę wybuchu wojny mówiły ukraińskie kobiety, które od czasu rosyjskiej agresji przebywają w Polsce. Swoje doświadczenia opisały podczas spotkania, które odbyło się w „Poczekalni na dworcu” w Kielcach. Lilia Sokołowska przyznała, iż na samą myśl o wojnie przechodzą ją dreszcze. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele kieleckiej rady miasta oraz urzędu marszałkowskiego.

Ostatnia droga Mirosława Domińczyka

Fot. Radio Kielce

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy z czasów pierwszej „Solidarności” pożegnali w Kielcach Mirosława Domińczyka, założyciela Solidarności na Kielecczyźnie. Związkowiec zmarł 8 lutego, w wieku 69 lat. Jego córka, Dagmara Domińczyk wspominała, iż ojciec był wyjątkową osobą. Mirosław Domińczyk w 1980 roku brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. Był internowany i więziony w zakładach karnych w Kielcach, Rzeszowie i Nowym Łupkowie. W 1983 roku wyemigrował do USA organizując pomoc dla podziemia w Polsce.

MARZEC

Zapłonął znicz pamięci dla żołnierzy niezłomnych

Fot. Radio Kielce

W marcu po raz pierwszy zapłonął w Kielcach Znicz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, termin „Żołnierze Wyklęci” powoli staje się nieaktualny, ponieważ coraz więcej osób wie, jak istotną misję wykonali niezłomni bohaterowie. Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, podkreśliła, iż takie przedsięwzięcia mobilizują społeczeństwo do upamiętnienia bohaterów. Wojewoda wraz z mieszkańcami regionu zapalił znicze przy pomniku Armii Krajowej dla upamiętnienia członków podziemia antykomunistycznego

CBA publikuje nagranie z przekazania łapówki prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego

źródło: CBA

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Robert Sosik z zespołu prasowego CBA informuje, iż zatrzymano go w miejscu pracy. Jarosław Górczyńsku usłyszał pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych o łącznej kwocie 40 tys. zł. Sąd Rejonowy w Katowicach nie zgodził się na areszt tymczasowy prezydenta. Prokuratura Krajowa zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu. W piątek CBA opublikowało film, na którym prezydent Ostrowca przyjmuje łapówkę.

Jędrzejów uczcił błogosławionego Wincentego Kadłubka. Mija 800 lat od jego śmierci

Fot. Radio Kielce

W Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie rozpoczęły się uroczystości inaugurujące jubileusz 800-lecia śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Autor Kroniki Polskiej zmarł 8 marca 1223 roku i został pochowany w opactwie cystersów. Biskup kielecki Jan Piotrowski, podkreślił, iż historia jego życia powinna stanowić dla nas wzór na drodze do świętości. Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca przyszłego roku.

Rekordowy Agrotech. Dziesiątki tysięcy zwiedzających

Fot. Radio Kielce

Najnowsze technologie, ogromne maszyny i tłum ludzi w kieleckim ośrodku wystawienniczym podczas ostatniego dnia Targów Agrotech. Wystawę zwiedziło kilka tysięcy osób. Jedną z atrakcji był sterowany telefonem robot służący do podgarniania paszy. To w pełni polska produkcja – informuje Robert Szepietowski z firmy EUROMILK.W Kielcach swoje produkty zaprezentowało ponad 400 firm z kilkunastu krajów. Targom towarzyszyła wystawa Las Expo.

W szpitalu MSWiA działa SOR

Fot. Radio Kielce

W szpitalu MSWiA przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach rozpoczął działalność szpitalny oddział ratunkowy. To trzecia taka placówka w stolicy regionu. Powstała w miejscu dotychczasowej izby przyjęć – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Umowa na prowadzenie SOR-u w szpitalu MSWiA w Kielcach będzie obowiązywała do końca 2027 roku.

Ruszyła budowa obwodnicy Opatowa

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Opatowa. Nowa trasa w dalszej perspektywie stanie się ciągiem drogi ekspresowej S74 – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Obwodnica będzie łączyła dwie drogi krajowe: numer 9 i 74. Nową trasą kierowcy pojadą pod koniec przyszłego roku.

Państwowy gigant energetyczny Enea będzie sponsorem Korony

Fot. Radio Kielce

Energetyczny gigant, Grupa Enea, została sponsorem strategicznym ekstraklasowego klubu piłkarskiego Korona Kielce. Jak podkreślił Artur Murawski, dyrektor departamentu promocji i zarządzania marką w grupie Enea – koncern chętnie sponsoruje sportowców. Logotypy koncernu Enea pojawią się m.in. na strojach kieleckich piłkarzy, bandach reklamowych oraz w klubowej telewizji.

Sztuczna inteligencja w ŚCO pomoże w diagnostyce nowotworów

Fot. Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wykorzysta sztuczną inteligencję w rozpoznawaniu białaczek. We współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym powstanie specjalny program komputerowy, który przyspieszy diagnostykę pacjentów, a choćby pozwoli z wyprzedzeniem stwierdzić, czy dana osoba może zachorować onkologicznie – mówi prof. Marcin Pasiarski, kierownik kliniki hematologii w ŚCO. Dzięki temu lekarze będą mogli zareagować wcześniej i dać pacjentom szanse na życie – podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce, to nie jedyne nowatorskie rozwiązanie, jakie planuje wdrożyć ŚCO. Przy szpitalu powstanie także Centrum Badań Molekularnych.

Elektrownie wodorowe to przyszłość regionu świętokrzyskiego

Fot. Radio Kielce

Zielony wodór i małe modułowe reaktory jądrowe – szansą na rozwój województwa. Jest to możliwe dzięki współpracy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria z brytyjską firmą Rolls Royce. Jak poinformował podczas spotkania tzw. klastra wodorowego w Targach Kielce, Szczepan Ruman, prezes Industrii – ambitnym celem jest powstanie modułowej elektrowni wodorowej w Polsce do 2032 roku. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, iż inicjatywa Grupy Przemysłowej Industria przyczyni się do rozwoju nie tylko województwa świętokrzyskiego. W trakcie spotkania członków Centralnego Klastra Wodorowego, do inicjatywy przystąpiło pięć kolejnych podmiotów, to między innymi: Targi Kielce i Kielecki Park Technologiczny.

Sieć onkologiczna staje się faktem

Fot. Radio Kielce

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Zakłada ona, iż każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno- terapeutycznych, przypomina prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Krajowa Sieć Onkologiczna ma uregulować wykorzystywanie zasobów materialnych i ludzkich do walki z chorobami nowotworowymi na poziomie ogólnopolskim.

KWIECIEŃ

Zaprezentowano unikalne dzieło. Zawiera mnóstwo informacji o dziejach klasztoru na Świętym Krzyżu

Fot. Radio Kielce

W kwietniu na Świętym Krzyżu odbyła się promocja publikacji, zawierającej fotokopię „Spicilegium” – dzieła autorstwa ostatniego bibliotekarza opactwa benedyktynów ze Świętego Krzyża. – Dokumentuje ono dzieje opactwa i zasoby słynnej biblioteki świętokrzyskiej. Jest tam wiele zapisków do dalszych badań – mówi prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii UJK. Polskie Radio Kielce było głównym mecenasem wydawnictwa.

Nie możemy zapomnieć o pomordowanych. Marsz katyński przeszedł ulicami Kielc

Fot. Radio Kielce
Kilkaset osób uczestniczyło w VIII Marszu Katyńskim, który przeszedł ulicami Kielc. Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN przypomniała, iż dokonana 83 lata temu zbrodnia katyńska nie została rozliczona.

Barlinek Industria Kielce. Mistrzowie Polski znaleźli sponsora!

Fot. Radio Kielce

Barlinek Industria Kielce – to nowa nazwa drużyny mistrzów Polski w piłce manualnej mężczyzn. Firma Barlinek została sponsorem tytularnym szczypiornistów. Właścicielem spółki jest najbogatszy Polak, kielczanin Michał Sołowow. euforii z powodu nowej umowy sponsorskiej nie krył Bertus Servaas, prezes klubu. Umowa, która zapewni firmie reklamę w całej Europie zawarta została w trybie pilnym. Strony uzgodniły natychmiastowe wsparcie finansowe oraz premie za sukcesy w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Olbrzymie pieniądze na ochronę świętokrzyskich zabytków

Fot. Radio Kielce

Ponad 5,5 mln złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiło do regionu świętokrzyskiego na odnowę kilkunastu zabytków. Najwięcej, bo 850 tys. zł dotacji, otrzymało XII-wieczne Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie. Z kolei w bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy 139 tys. zł. dofinansowania zostanie przeznaczone na konserwację późnogotyckiej dzwonnicy. Dzwonnicę ufundował Jan Długosz. Powstała w latach 1470-1480. Należy do nielicznych tego typu obiektów średniowiecznych, które zachowały się w Polsce.

Biskup Jan Piotrowski: tam gdzie jest zmartwychwstanie, tam jest nadzieja

Fot. Radio Kielce

Biskup Jan Piotrowski przewodniczył rezurekcji w kieleckiej katedrze. W homilii powiedział, iż prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa trwa niezależnie od czasu wojny lub pokoju. Zaznaczył, iż droga chrześcijańskiego życia bywa podobna do tej, którą przebyli apostołowie idąc za Chrystusem. Z kolei biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślał jak ważna jest wiara, choć spotyka się nieraz z brakiem zrozumienia. Dodał, iż czasem trzeba okupić ją cierpieniem, więzieniem, a choćby męczeństwem.

Czarniecka Góra obszarem ochrony uzdrowiskowej

Fot. Radio Kielce

Gmina Stąporków otrzymała z Ministerstwa Zdrowia decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Czarnieckiej Górze, uznanej za obszar ochrony uzdrowiskowej. w tej chwili w województwie świętokrzyskim są dwa miasta uzdrowiskowe: Busko-Zdrój i Solec-Zdrój.

MAJ

Biskup Jan Piotrowski: w przestrzeni życia religijnego, pojawiły się „wielkie smoki” ziejące ogniem zła

Fot. Radio Kielce

3 maja podczas mszy za Ojczyznę biskup kielecki Jan Piotrowski apelował o obronę wartości chrześcijańskich i odrzucenie trendów, które niszą cywilizację prawdy i miłości. Przypomniał, iż Maryja, której święto Kościół obchodzi 3 maja, towarzyszy historii naszego kraju w czasach chwały i chwilach trudnych. Po oficjalnej części obchodów, w parku miejskim w Kielcach odbył się piknik rodzinny z udziałem służb mundurowych.

Matematyka łatwa? Tak twierdzą abiturienci [ARKUSZE, ROZWIĄZANIA]

Fot. Radio Kielce

Ponad 9 tys. abiturientów przystąpiło do matury w województwie świętokrzyskim. Najwięcej emocji budziła nowa formuła egzaminu dojrzałości z języka polskiego dla absolwentów liceów. Z kolei na maturze z matematyki zmniejszono liczbę zadań otwartych, które były bardziej wymagające. Egzaminy maturalne trwały do 23 maja.

Płuca od zmarłej mieszkanki naszego województwa uratowały życie chorego z Hamburga

źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Po raz pierwszy w historii, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pobrano narząd od zmarłego dawcy, który następnie wysłano do Niemiec. Jacek Bicki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej informował, iż płuca pobrano od mieszkanki naszego województwa.

W szpitalu przy ulicy Prostej powstał nowy oddział

Fot. Radio Kielce

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach powstał pierwszy w regionie oddział ginekologii endokrynologicznej. Dotąd panie zmagające się z problemami hormonalnymi na pomoc musiały czekać kilka miesięcy, albo leczyć się w Krakowie lub Warszawie.

Umowa podpisana. Rozpoczyna się realizacja najważniejszej inwestycji Starachowic

Fot. Radio Kielce

W maju podpisano umowę z wykonawcą nowego wiaduktu w Starachowicach. Starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk informował, iż pieniądze pochodzą z Funduszu Polski Ład. Projekt realizowany jest wspólnie z gminą Starachowice i Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Laboratorium produkujące narkotyki w powiecie pińczowskim. Trzy osoby zatrzymane

źródło: cbsp.policja.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało dwa laboratoria narkotyków syntetycznych. Jedno z nich znajdowało się na posesji w powiecie pińczowskim – informował Paweł Żukowski z zespołu prasowego CBŚP. W śledztwie zlikwidowano łącznie trzy miejsca produkcji narkotyków. Poza województwem świętokrzyskim, także: w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Funkcjonariusze przejęli prawie 6 ton narkotyków o czarnorynkowej wartości ponad 200 mln zł.

Pożegnaliśmy Roberta Durbasa, naszego redakcyjnego kolegę

Fot. Radio Kielce

W maju pożegnaliśmy Roberta Durbasa, naszego redakcyjnego kolegę. Pracował w Polskim Radiu Kielce ponad rok. Jak wspominał prezes rozgłośni Janusz Knap – był człowiekiem niezwykle skromnym, o ogromnym talencie. Robert Durbas spoczął na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Michałów ma nowego wójta

Fot. Radio Kielce

Bogusław Kowalczyk wygrał w drugiej turze przedterminowych wyborów na wójta gminy Michałów, w powiecie pińczowskim. Przedterminowe wybory odbyły się z powodu śmierci dotychczasowego wójta Mirosława Walaska.

Diecezja kielecka ma sześciu nowych księży

Fot. Radio Kielce

Pod koniec maja sześciu diakonów przyjęło w bazylice katedralnej w Kielcach święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Piotrowskiego. W sierpniu neoprezbiterzy zostali posłani na parafie, jako wikariusze.

Pięć osób zginęło w czołowym zderzeniu samochodów

źródło: Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego – Facebook

Do tragicznego wypadku, w którym zginęło pięć osób, a dwie zostały ranne doszło w ostatnią niedzielę maja nad ranem na drodze krajowej nr 9, w miejscowości Boksycka, w powiecie ostrowieckim. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe, mercedes i Fiat Punto. Na miejscu zginęła pięcioosobowa rodzina. Ranny 15-letni chłopiec, który podróżował fiatem oraz 39-letni kierowca mercedesa zostali zabrani do szpitala. Kierowca był pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Jest prawomocny wyrok w sprawie pijanego kierowcy. Zginęła matka i córka

Fot. Radio Kielce

W maju zapadły także dwa wyroki w sprawie sprawców śmiertelnych wypadków z 2021 i 2022 roku. W pierwszym przypadku 40-letni kierowca, który jadąc bez uprawnień i pod wpływem alkoholu (trzy promile) – śmiertelnie potrącił 38-letnią kobietę i jej 4-letnią córkę – został skazany na 15 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

14 lat więzienia dla pijanego kierowcy

Fot. Policja

62-letni kierowca, który pod wpływem alkoholu i narkotyków doprowadził do śmiertelnego wypadku w miejscowości Lubienia, w powiecie starachowickim, w którym zginęła 32-letnia kobieta i jej nienarodzone dziecko – został skazany na 14 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

CZERWIEC

Prezydent Ostrowca usłyszał kolejne prokuratorskie zarzuty

Fot. Radio Kielce

W czerwcu Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał kolejne zarzuty. Jest podejrzany o popełnienie w sumie 11 przestępstw – poinformował prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej. Już w marcu prokuratura przedstawiła Jarosławowi Górczyńskiemu pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Kolejne dotyczą m.in. nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań.

SC Magdeburg wygrywa Ligę Mistrzów

Fot. Radio Kielce

Było tak blisko. Barlinek Industria Kielce znów ze srebrem Ligi Mistrzów. Kieleccy piłkarze ręczni przegrali w Kolonii w finale z niemieckim SC Magdeburg. Rozgrywający kieleckiego zespołu Michał Olejniczak nie dowierzał w to, co wydarzyło się na boisku. Kieleccy szczypiorniści po raz trzeci dotarli do wielkiego finału Ligi Mistrzów, ale trofeum wywalczyli tylko raz, w 2016 roku.

Marszałek województwa bez wotum zaufania

Fot. Radio Kielce

Rewolucja w świętokrzyskim sejmiku. Prawo i Sprawiedliwość bliskie było utraty władzy. Radni nie udzieli zarządowi województwa wotum zaufania, ani absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Marszałek Andrzej Bętkowski stwierdził, iż ich decyzje były polityczne. Wcześniej radni odwołali przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia z Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpił go Arkadiusz Bąk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Znamy laureatów festiwalu „Jawor u źródeł kultury”

Fot. Radio Kielce

W Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się finał organizowanego przez Radio Kielce Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Uczestniczyło w nim ponad 300 artystów z całego kraju. Jak mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński – „Jawor” to wydarzenie, które umacnia naszą narodową tożsamość. W kategorii kapela ludowa zwyciężyła Kapela Agopsowicza, wśród solistów najlepsza była Wiera Niczyporuk. Statuetka w kategorii zespół ludowy trafiła do Grupy Wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Natomiast w kategorii sztuka ludowa nagrodę otrzymał Czesław Adamczyk ze Skarżyska-Kamiennej. Ogólnopolski Festiwalu Muzyki Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” odbył się po raz drugi.

Po tragedii w miejscowości Boksycka będą wyższe kary

Fot. Radio Kielce

Zaostrzenie kar dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodują wypadek, zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w związku z tragedią, do której doszło w miejscowości Boksycka koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Zginęło wówczas pięć osób. Zbigniew Ziobro wyraził oburzenie wobec faktu, iż sprawca wypadku nie został tymczasowo aresztowany. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury w tej sprawie. Minister sprawiedliwości zaproponował też, by w przypadku, gdy sprawca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, była możliwość zastosowania kary, tak jak w przypadku zabójstwa.

„Nie mówimy żegnaj, ale do zobaczenia na innej arenie”. Ostatnia droga Pawła Kotwicy

Fot. Radio Kielce

Rodzina, przyjaciele, ludzie sportu oraz kibice pożegnali Pawła Kotwicę, dziennikarza Echa Dnia, który zmarł nagle w trakcie finału Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia, zaznaczył, iż był on człowiekiem niezastąpionym, po którym płacze cała redakcja. Paweł Kotwica był dziennikarzem sportowym Echa Dnia od 1993 roku. Specjalizował się przede wszystkim w piłce manualnej, ale relacjonował także inne wydarzenia sportowe, od lokalnych po Igrzyska Olimpijskie. Miał 51 lat.

Anna Seniuk odebrała w Ossolinie Kryształowe Berło

Fot. Radio Kielce.

Anna Seniuk odebrała w Ossolinie Kryształowe Berło za swoje role w filmach kostiumowych i historycznych. Odbiór wyróżnienia był też dla aktorki okazją do przypomnienia sobie pracy na planie serialu „Czarne Chmury”, który kręcony był w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. W ciągu 10 lat Kryształowe Berła odebrali m.in. Anna Dymna, Emilia Krakowska, Jerzy Zelnik i Wiktor Zborowski.

LIPIEC

W Kielcach upamiętniono ofiary pogromu żydowskiego

Fot. Radio Kielce

W lipcu w Kielcach, obok kamienicy przy ulicy Planty 7, upamiętniono 77. rocznicę pogromu kieleckich Żydów. Waldemar Bartosz, przewodniczący Świętokrzyskiej Solidarności przypomniał, iż związkowcy mimo represji władz komunistycznych upamiętniają to tragiczne wydarzenie od 1981 roku. Przy ulicy Planty 7 zginęło 37 Żydów i trzech Polaków, a 35 Żydów zostało rannych.

80 lat od tragedii Michniowa. Biskup: nikt nie ma prawa bagatelizować ani ukrywać prawdy

Fot. Radio Kielce

W Michniowie upamiętniono ofiary pacyfikacji wsi w 80. rocznicę tej tragedii. Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma stwierdził, iż gdyby podczas wojny wszyscy się poddali, to dziś nie byłoby Polski. Niemcy otoczyli wieś i spalili ją, brutalnie mordując ponad 200 mieszkańców Michniowa, w tym kobiety i dzieci. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 9 dni.

Wiceprezydent Kielc Agata Wojda odwołana

Fot. Radio Kielce

Prezydent Kielc Bogdan Wenta odwołał swojego zastępcę Agatę Wojdę. Włodarz miasta nie ujawnia, kto obejmie stanowisko. Nie wiadomo nawet, czy ten fotel w ogóle zostanie obsadzony. Z nieoficjalnych rozmów w kuluarach wynika, iż stanowisko Agaty Wojdy mogłaby przejąć osobą zarządzająca jedną z miejskich spółek.

Z kieleckiej inicjatywy tworzy się wodorowa potęga

Fot. Radio Kielce

Przedstawiciele Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria oraz grupy Enea wraz z innymi podmiotami naukowymi oraz przemysłowymi podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej. Przedsięwzięcie ma na celu produkcję zeroemisyjnej energii opartej o tzw. zielony wodór. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podkreśliła, iż Polska jest w ścisłej czołówce państw produkujących wodór. W założeniach Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich jest m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów.

Strefa płatnego parkowania będzie większa

Fot. Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na powiększenie strefy płatnego parkowania. Nowe regulacje wchodzą w życie 1 stycznia 2024 roku. Opłaty w dotychczasowej strefie pozostaną bez zmian. Z kolei w podstrefach będą o niemal połowę niższe. Zachowane zostanie darmowe 45 minut postoju. Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta podkreślił, iż dla osób niepełnosprawnych przywrócono opłaty parkingowe w wysokości 10 zł rocznie. Zgodnie z szacunkami miasto na powiększeniu strefy parkowania ma zyskać dodatkowe 2 mln zł.

Harcerze z całej Polski zostali nagrodzeni „Jodłami”

Fot. Radio Kielce

W amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach odbyła się gala jubileuszowego 50. Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Złotą jodłę otrzymali m.in. artyści z Manufaktury Piosenki Harcerskiej „WARTAKI” z Koła w województwie wielkopolskim. Maja oraz Antosia przyznają, iż wzięły udział w festiwalu pierwszy raz. Jednak ich zespół odwiedził Kielce po raz 21. W festiwalu wzięło udział tysiąc osób z Polski, Ukrainy oraz Mołdawii.

Auto uderzyło w stojących na chodniku mężczyzn. Wszyscy zginęli

źródło: Straż Pożarna

Mieszkańcy Bielin wstrząśnięci tragedią, do której doszło w nocy na ulicy Kieleckiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji 19-letni kierowca forda stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na chodnik i uderzył w trzech mężczyzn w wieku 41, 44 i 45 lat. Mimo reanimacji, ich życia nie dało się uratować.

Kapliczka w parku zdewastowana przez satanistów

Fot. Radio Kielce

Wandale sprofanowali drugą stację drogi krzyżowej z katedry na Karczówkę, zlokalizowaną w pobliżu ronda Giedroycia w Kielcach. Namalowali czerwoną farbą satanistyczne znaki. Ksiądz Łukasz Zygmunt, rzecznik Diecezji Kieleckiej, ubolewa nad tym zdarzeniem. Podkreśla, iż to wyjątkowe miejsce dla wierzących kielczan. Sprawą zajęła się policja. Biskup kielecki poprosił o modlitwę wynagradzającą za profanację kapliczki we wszystkich kościołach diecezji.

Przybywa milionerów w województwie świętokrzyskim

Fot. Radio Kielce

W regionie świętokrzyskim jest coraz więcej milionerów. Dochody powyżej miliona złotych w deklaracjach PIT za 2022 rok wykazało 1607 osób, z których ponad 770 rozliczało się w Kielcach. Anna Jasnosz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej podkreśla, iż wzrost liczby milionerów utrzymuje się od sześciu lat. Podatnicy przekazali także ponad 31 mln zł na organizacje pożytku publicznego.

SIERPIEŃ

Dwie komisje zbadają osuwisko w Dziewiątle

Fot. Radio Kielce

W sierpniu specjalna komisja rozpoczęła wyjaśnianie przyczyny tąpnięcia ziemi w miejscowości Dziewiątle, w gminie Iwaniska. Wyrwa miała kilkaset metrów długości i kilka głębokości. Dlaczego powstała, nie wiedziały ani władze samorządowe, ani właściciel pobliskiej kopalni. Mieszkańcy mówili o, iż wyrwa to poważny problem, ponieważ przerwała jedną z głównych dróg dojazdowych. Władze gminy Iwaniska powołały w tej sprawie Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Wyjątkowe relikwie Jana Pawła II trafiły do katedry

Fot. Radio Kielce

Do bazyliki katedralnej w Kielcach wprowadzono relikwie świętego Jana Pawła II. Są to: sutanna, pas papieski oraz piuska. Uroczystości przewodniczył biskup Marian Florczyk. Hierarcha podkreślił, iż jest to ogromne wyróżnienie dla parafii. W 2003 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Kielc”.

Wielkie święto u cystersów. Rozpoczyna się Odpust Wincentiański

Fot. Radio Kielce

W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie odbyły się główne uroczystości odpustowe z okazji przypadającej w tym roku 800-nej rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nabożeństwu przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystości uczestniczył także opat generalny zakonu cystersów ojciec Mauro Leporim z Rzymu. Biskup kielecki Jan Piotrowski przypomniał, iż bł. Wincenty był osobą głębokiej wiary i o niezwykłym intelekcie. Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.

Wspaniałe wspomnienie lata. Koncert na dwa flety i fortepian zakończył „Chopinowskie inspiracje”

Fot. Radio Kielce

Koncert z udziałem światowej sławy flecistów: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza oraz pianisty Artura Jaronia zakończył czwarty cykl „Chopinowskich inspiracji”. Wydarzenie odbyło się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Artur Jaroń ocenił, iż tegoroczne spotkania były wyjątkowe. Janusz Knap, prezes Radia Kielce zapowiedział, iż w 2024 roku odbędzie się piąta już odsłona „Chopinowskich inspiracji”.

„Solidarność” przełamała powojenny impas. Rocznica powstania związku

Fot. Radio Kielce

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Świata Pracy odprawiona w bazylice katedralnej w Kielcach upamiętniła 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Nabożeństwu przewodniczył biskup Andrzej Kaleta. Jak stwierdził Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” – dziedzictwo postulatów sierpniowych, mimo upływu lat, jest ponadczasowe. Delegacje związkowców złożyły kwiaty przed tablicą Solidarności na skwerze Stefana Żeromskiego oraz przed tablicą upamiętniającą strajk pracowników kieleckiego Chemaru w 1980 roku.

WRZESIEŃ

Jarosław Kaczyński: wybory wygrywa się pracą do końca

źródło: Prawo i Sprawiedliwość

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się w Końskich, gdzie zaprezentowali program wyborczy ugrupowania. Jarosław Kaczyński zaznaczył, iż w trzech punktach zawarto sprawy społeczne. To finansowe zabezpieczenie rodziny, kwestie mieszkaniowe, w tym likwidacja patodeweloperki i zdrowie. Jarosław Kaczyński zapowiedział także transformację energetyczną, ale przez cały czas przy użyciu węgla. Podkreślił plany walki z narastającą w Polsce suszą. Jarosław Kaczyński podkreślił, iż program Prawa i Sprawiedliwości opiera się na takich wartościach, jak silna rodzina i dumny naród, godność, wartość ludzkiego życia, wolność, solidarność, równość, sprawiedliwość i bezpieczeństwo.

Prezentacja listy świętokrzyskich kandydatów PiS do Sejmu

Fot. Radio Kielce

Prawo i Sprawiedliwość podczas spotkania w Targach Kielce zaprezentowało świętokrzyskich kandydatów do sejmu i senatu. Jedynką” na liście do sejmu jest prezes ugrupowania, wicepremier Jarosław Kaczyński. Drugie miejsce zajmuje wiceminister Anna Krupka, a trzecie poseł Krzysztof Lipiec. – To bardzo mocna lista i jest dla mnie zaszczytem ją otwierać – mówił Jarosław Kaczyński. Podkreślił, iż warunkiem realizacji programu Bezpieczna przyszłość Polaków” jest zwycięstwo w wyborach.

MSPO 2023. Prezydent RP: państwa zagrożone nie oszczędzają na obronności

Fot. Radio Kielce

Prezydent Andrzej Duda otworzył w Kielcach 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Przypomniał iż kieleckie targi przyczyniają się do rozwoju Polski i mówił o rosnącym znaczeniu tej imprezy. W trakcie targów podpisano wiele milionowych umów na rzecz polskiego sektora zbrojeniowego. W przyszłym roku Polska planuje wydać na obronność 137 mld zł. Podczas Tragów zaprezentowało się ponad 700 firm z 35 krajów.

„Buskowianka” z nową linią produkcyjną

Fot. Radio Kielce

Popisano umowę na budowę nowego Zakładu Produkcji Wody Mineralnej Buskowianka”. Inwestycja zostanie zrealizowana w Wełeczu. Ma znacznie zwiększyć możliwości produkcyjne. Andrzej Bętkowski, marszałek województwa podkreślił, iż to pierwszy etap inwestycji. Planowane jest również przeniesienie tam produkcji opakowań szklanych. Inwestycja obejmie budowę hali produkcyjnej z częścią magazynowo-techniczną. Koszt szacowany jest na ponad 30 mln zł.

Jest umowa na największą w regionie inwestycję drogową

Fot. Radio Kielce

Jest umowa na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 – od granicy województwa świętokrzyskiego do Mniowa. To najdroższa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim w historii, o wartości miliarda złotych. Umowę podpisano w Jacentowie, w gminie Radoszyce. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, podkreśla, iż inwestycja zwiększy bezpieczeństwo kierowców. Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, iż trasa S74 zapewni w przyszłości łatwiejszy dojazd do autostrad A1, A2 i A4.

Policyjny śmigłowiec lądował na boisku w regionie świętokrzyskim. Co się stało?

Fot. Policja

Policyjni lotnicy w kilka ponad godzinę transportowali serce do przeszczepu z województwa świętokrzyskiego dla 67-letniego pacjenta Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak ustaliło Radio Kielce, narząd został pobrany w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Brygadier Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach informuje, iż strażacy zostali zaangażowani w akcję.

Polacy najlepsi w kosmicznej rywalizacji

Fot. Radio Kielce

AGH Space Systems z Krakowa to zwycięski zespół tegorocznych zawodów European Rover Challenge, które odbyły się przy Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Łukasz Gliwiński, członek zespołu podkreśla, iż wygrana nie przyszła łatwo. Natomiast w rywalizacji zdalnej, pierwsze miejsce zajęła drużyna z Holandii.

W Szydłowie otwarto jedyne w Polsce Muzeum Śliwki

Fot. Radio Kielce

W Szydłowie otwarto pierwsze na świecie multimedialne muzeum śliwki. Placówka mieści się w budynku starego ratusza. Jak informuje założycielka i pomysłodawczyni placówki Agnieszka Wierzbicka Baxter, Muzeum Śliwki – Manufaktura Śliwki w Czekoladzie – to pierwsza taka multimedialna placówka na świecie, a trzecia w ogóle, ponieważ muzea śliwki znajdują się tylko we Francji i Portugalii. Szydłów słynie z uprawy śliwek. W okolicznych sadach o powierzchni około dwóch tysięcy hektarów uprawia się 45 różnych odmian tego owocu.

Diecezje sandomierska i kielecka na beatyfikacji Ulmów

źródło: Wikipedia

Rodzina Ulmów z Markowej została ogłoszona błogosławionymi Kościoła Katolickiego. We mszy świętej beatyfikacyjnej wzięło udział ponad 30 tys. wiernych, niemal 900 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy. Wśród nich byli ordynariusze diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, iż podczas uroczystości towarzyszyło mu duże wzruszenie na myśl o złożonej przez rodzinę Ulmów ofierze i ich miłości. Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreśla, iż rodzina Ulmów jest pochodnią Bożej miłości, która nie zgasła, kiedy na ziemi było piekło. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Małżonkowie Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów.

PAŹDZIERNIK

WYBORY 2023. Ostateczne dane PKW

Fot. Radio Kielce

W Polsce odbyły się wybory parlamentarne. Frekwencja była rekordowa i wyniosła 74,38 proc. Przed wieloma lokalami, także w regionie świętokrzyskim, ustawiały się długie kolejki. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,4 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., a Konfederacja – 7,16 proc.. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego. W województwie świętokrzyskim wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając ponad 47 proc. głosów, a najwięcej wyborców w regionie, bo ponad 177 tys. – postawiło na Jarosława Kaczyńskiego.

Posłowie i senatorowie ze Świętokrzyskiego

źródło: canva.com

Poznaliśmy nazwiska nowych senatorów z województwa świętokrzyskiego. Mandaty utrzymali senatorowie obecnej kadencji: Krzysztof Słoń, Jacek Włosowicz i Jarosław Rusiecki. Krzysztof Słoń zaznacza, iż reprezentowany przez niego okręg kielecki jest bardzo trudny. W nowej izbie wyższej Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje 34 senatorów, Koalicję Obywatelską – 41 senatorów, Trzecią Drogę – 11 senatorów, Nową Lewicę – 9 senatorów i Pakt Senacki – 5 senatorów.

Olbrzymie rządowe wsparcie dla powiatów kieleckiego i sandomierskiego

Fot. Radio Kielce

Ponad miliard złotych trafiło do świętokrzyskich samorządów w ramach ósmej edycji programu Polski Ład. Za rządowe pieniądze zostanie wykonanych ponad 200 zadań. Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, pełnomocnika kieleckiego okręgu PiS, ten program zaspokoi wiele potrzeb, na które samorządy samodzielnie nie byłyby w stanie wyłożyć pieniędzy.

Powstaje Centralna Dolina Wodorowa. Co będzie jej celem?

Fot. Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim będzie produkowany zielony wodór. Pomoże w tym Centralna Dolina Wodorowa, która oficjalnie rozpoczęła działalność. Jak podkreślił Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, Centralna Dolina Wodorowa będzie funkcjonować na zasadzie stowarzyszenia. Niezwykle cenne dla tego przedsięwzięcia jest wsparcie ze strony administracji centralnej i samorządów. Szczepan Ruman dodaje, iż prace nad wykorzystaniem zielonego wodoru w celach przemysłowych w województwie świętokrzyskim prowadzone są na terenie kopalni Jaźwica.

Ekspresówka z Łagowa do Opatowa będzie gotowa za trzy lata

Fot. Radio Kielce

39 miesięcy będzie miał wykonawca na zbudowanie trasy ekspresowej S74 na odcinku Łagów – Opatów o długości ponad 18 km długości. Koszt jego budowy to 632 mln zł. – Trasa została wytyczona nowym śladem – poinformował Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prezydent Andrzej Duda łączył się z Kielc z Joe Bidenem

Fot. Radio Kielce

Prezydent Andrzej Duda, w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, wziął udział w telekonferencji z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i przywódców państw grupy G7 oraz Unii Europejskiej i NATO. Jak podkreślił – głównym tematem godzinnej rozmowy światowych przywódców była sytuacja na Ukrainie. Andrzej Duda zaznaczył, iż w tej chwili relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii. Inicjatorem telekonferencji światowych przywódców był prezydent USA Joe Biden.

MESKO będzie produkować elementy rakiet HIMARS

źródło: U.S. Army

Elementy systemu rakietowego Himars będą powstawały w skarżyskich zakładach MESKO. Zapowiedział to podczas wizyty w fabryce Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podkreślił, iż już teraz 2,7 tys. pracowników realizuje najbardziej zaawansowane technicznie zadania grupy, a w najbliższych miesiącach będzie postępować rozbudowa produkcji amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej. Nowe linie produkcyjne już wytwarzają amunicję i systemy rakietowe. Przygotowanie do produkcji amerykańskich rakiet zajmie od kilku miesięcy do dwóch lat.

Nowy zakład w Suchedniowie

Fot. Radio Kielce

Zakład Prefabrykacji Betonowej został otwarty w Suchedniowie. Inwestorem jest, należąca do Skarbu Państwa, Agencja Rozwoju Przemysłu. Nowa hala produkcyjna powstała w miejscu dawnego „Marywilu”. Jak informuje Patrycja Bębas, prezes zarządu ARP Budownictwo, zakład w Suchedniowie powstał z myślą o budownictwie kubaturowym. Zakład zatrudni około 100 osób, a po planowanej rozbudowie choćby 150. Łączny koszt inwestycji to 100 mln zł.

LISTOPAD

Władysław Żwirek – niezłomny spoczął w rodzinnym grobowcu

Fot. Radio Kielce

W Łoniowie, w powiecie sandomierskim pochowano w listopadzie żołnierza niezłomnego, kapitana Narodowych Sił Zbrojnych Władysława Żwirka. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Jego szczątki zostały odnalezione w 2021 roku przez pracowników IPN. Władysław Żwirek w lipcu 1945 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci. Rok później został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Biskup Jan Piotrowski: nasza tożsamość jest zagrożona przez ideologie i rezygnację z prawdy

Fot. Radio Kielce

W Święto Niepodległości 11 listopada, podczas mszy za Ojczyznę biskup kielecki Jan Piotrowski przestrzegał przed niszczącymi ideologiami. Przypominając podstawy chrześcijańskiej tożsamości narodowej stwierdził, iż jest ona zagrożona. Natomiast Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz apelował o zaangażowanie się każdego chrześcijanina w życie społeczne, polityczne, religijne i kulturowe, postępując zgodnie z nauką Chrystusa i Kościoła.

Gowarczów i Bogoria ponownie staną się miastami

Fot. Radio Kielce

W listopadzie Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 stycznia Gowarczów w powiecie koneckim i Bogoria w powiecie staszowskim – będą miastami. Obie miejscowości utraciły prawa miejskie pod koniec XIX wieku, decyzją cara, po powstaniu styczniowym. W obu miejscowościach odbyły się konsultacje społeczne. Mieszkańcy opowiedzieli się za nadaniem praw miejskich.

Są pieniądze na Centrum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego

źródło: KWADRATURA

Świętokrzyski Park Narodowy dostał dofinansowanie do budowy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nowej Słupi. Inwestycja powstanie w ciągu najbliższych czterech lat. Jej całkowity koszt to prawie 72 mln zł. Dotacja przyznana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska opiewa na 50 mln zł. Nowy budynek będzie energooszczędny. Wizualnie nawiąże do krajobrazu Świętokrzyskiego. Będzie miał zielony dach, który jednocześnie będzie tarasem widokowym. Boczne elewacje z naturalnego kamienia mają nawiązywać do warstw geologicznych skał. – Naszą ambicją jest stworzenie jednej z lepszych wystaw przyrodniczych w Polsce – zapowiada dyrektor ŚPN, Jan Reklewski.

W Kielcach nie będą już organizowane zawody łazików marsjańskich

Fot. Radio Kielce

Po pięciu latach zawody European Rover Challenge opuszczają Kielce i będą odbywać się w innym mieście. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej poinformował, iż powodów jest kilka, głównym są pieniądze. Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, która była współorganizatorem zawodów, określa decyzję o przeniesieniu ERC jako zaskakującą i przykrą. Organizatorzy dostawali na organizację ERC w sumie około 700 tys. zł. Na razie nie ujawnili nowego miasta i partnerów.

Stąporków ma pozwolenie na budowę obiektów przyszłego uzdrowiska

Fot. Radio Kielce

Gmina Stąporków otrzymała z Ministerstwa Zdrowia decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego i niedługo rozpocznie budowę zakładu zdrojowego w Czarnieckiej Górze. Burmistrz Dorota Łukomska informuje, iż samorząd dostał na to 6 mln zł z Polskiego Ładu. Budowa zakładu uzdrowiskowego z parkiem zdrojowym rozpocznie się w nadchodzącym roku.

Poparli plan zrównoważonej mobilności, bo Unia da pieniądze

Fot. Radio Kielce

Kieleccy radni przyjęli projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu zrównoważonej mobilności. Umożliwi to starania o unijne 120 mln zł na rozwój transportu publicznego, inwestycje w infrastrukturę pieszą i rowerową oraz promocję transportu zbiorowego kosztem samochodów osobowych. Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta ocenia, iż w uchwale jest wiele spornych kwestii, np. wprowadzanie stref wyciszania ruchu w centrum miasta. Projekt uchwały poparło 11 radnych.

Kierowcy mogą korzystać z odnowionej trasy. Jej remont trwał dwa lata

Fot. Radio Kielce

Zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej numer 751, łączącej Suchedniów i Michniów. Koszt prac to prawie 40 mln zł, a pieniądze pochodziły z dotacji unijnej.

Centrum przesiadkowe czeka na pasażerów

Fot. Radio Kielce

Z prawie rocznym opóźnieniem zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w Starachowicach Zachodnich. Przebudowany został plac dworca, a najbardziej widocznym elementem zagospodarowania przestrzeni jest dwupoziomowy parking. Prace trwały od lutego 2022 roku i kosztowały prawie 15 mln zł. Ponad 14 mln zł stanowiły dofinansowania unijne i rządowe.

Premiera projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie”

Fot. Radio Kielce

Radio Kielce przedstawiło projekt „Wielka literatura w cyfrowym świecie”. Powstały audiobooki prezentujące wielkie dzieła, napisane w regionie świętokrzyskim lub poprzez autorów związanych z tym terenem. Jerzy Zelnik nagrał tekst „Kazań Świętokrzyskich” oraz wybrane fraszki i pieśni Jana Kochanowskiego. W tym roku przygotowano również: „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka, „Krótką rozprawę między trzema osobami…” Mikołaja Reja i „Roczniki” Jana Długosza. Audiobooki są dostępne za darmo na specjalnej platformie: wielkaliteratura.online.

Pierwszy w Polsce kurs operatorów podwodnych dronów na Cedzynie

Fot. Radio Kielce

Operatorzy dronów podwodnych szkolili się nad zalewem w Cedzynie. To innowacyjny na skalę europejską i pierwszy taki kurs w Polsce – mówi Dariusz Skoratko, dyrektor zarządzający Europejskim Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjnym Pilotów Bezzałogowych Statków Powietrznych. W kursie uczestniczyło 14 osób.

GRUDZIEŃ

Świętokrzyscy parlamentarzyści w nowym rządzie Donalda Tuska

Na zdjęciu: Marzena Okła-Drewnowicz i Czesław Siekierski / Fot. Radio Kielce

W grudniu zaprzysiężony został rząd sformowany przez Donalda Tuska. Świętokrzyska posłanka Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej została ministrem ds. polityki senioralnej, a Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego szefem resortu rolnictwa. Donald Tusk opisując stanowisko ministra ds. polityki senioralnej stwierdził, iż celem jest „zbudowanie najlepszego systemu opieki w Europie”. – Dużą gwarancją jest to, co dotychczas pani poseł robiła. To naprawdę skrzyżowanie kompetencji i empatii – mówił.

Przedstawiając nowego ministra rolnictwa, premier stwierdził, iż Czesław Siekierski jest doświadczony i pełen energii. – Kwintesencja polskiego ruchu ludowego. Jestem przekonany, iż nasze rolnictwo będzie miało w osobie pana ministra kogoś kompetentnego – dodał.

Wiceministrem w resorcie spraw zagranicznych został Andrzej Szejna, świętokrzyski poseł Nowej Lewicy.

Wojewoda Zbigniew Koniusz odwołany ze stanowiska

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, podobnie jak jego odpowiednicy w całej Polsce, został odwołany ze stanowiska. Nowym wojewodą został Józef Bryk. Odebrał w Warszawie akt powołania na urząd. – Wojewoda realizuje politykę rządu. Będziemy spełniać swoje ustawowe zadania, czyli: zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców regionu, realizacja polityki społecznej, opieki zdrowotnej – mówił.

Józef Bryk był radnym wojewódzkim – mandat ten sprawował od marca 2021 roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Był też radnym miejskim w Staszowie, w latach 2006-2014.

Tragiczny pożar w DPS-ie. Nie żyją trzy osoby

12.12.2023. Kielce. Pożar DPS-u / źródło: KM PSP Kielce

Trzy osoby straciły życie w tragicznym pożarze w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Peryferyjnej w Kielcach. To kobiety w wieku 88, 87 i 76 lat. Ogień objął jeden pokój – poinformował Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał – strażacy po przyjeździe na miejsce natychmiast przystąpili do akcji. Niestety, życia kobiet nie udało się uratować.

Przyczyny tragicznego pożaru ustala policja pod nadzorem prokuratora. DPS przy ulicy Peryferyjnej to prywatna placówka, ale przebywają tam także osoby skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Światełko Betlejemskie dotarło do Kielc

10.12.2023 Kielce. Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Do Kielc dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazanie ognia delegacjom hufców harcerskich odbyło się podczas mszy w kościele św. Wojciecha. Eucharystii przewodniczył biskup Jan Piotrowski. – Modliliśmy się o pokój w Ziemi Świętej, jak również o pokój w naszych sercach, abyśmy żyli w dobrych relacjach i w pokoju globalnym – powiedział hierarcha.

W tym roku akcja odbyła się pod hasłem: „Czyńmy pokój”. Tradycyjnie, światło wyruszyło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazane zostało do kolejnych krajów.

Świętokrzyska Solidarność uczciła ofiary stanu wojennego

13.12.2023. Kielce. Złożenie kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

13-y grudnia 1981 roku należy do bolesnych, dramatycznych i haniebnych wydarzeń w historii naszego kraju – mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ocenił, iż tamte tragiczne wydarzenia były próbą złamania ducha, jaki narodził się w trakcie „Karnawału Solidarności”.

Po rocznicowej mszy w katedrze złożono kwiaty przed pomnikiem patrona „Solidarności”, księdza Jerzego Popiełuszki.

W Kielcach jest najnowocześniejszy aparat USG na świecie

05.12.2023 Kielce. Nowoczesny aparat USG trafił do WSZZ. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wzbogacił się o najnowocześniejszy na świecie aparat ultrasonograficzny. Sprzęt po raz pierwszy zaprezentowany został w Seulu, podczas kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii – informuje Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala na Czarnowie.

Aparat będzie służył pacjentkom w ciąży, które wymagają bardzo szczegółowej diagnostyki.

Liryczny koncert na zakończenie charytatywnej akcji Radia Kielce „Nadzieja pod choinkę”

22.12.2023 Kielce. Koncert Włodka Pawlika. Finał akcji charytatywnej Radia Kielce „Nadzieja pod choinkę” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Lirycznie, poruszająco, ale też radośnie było w Studiu Gram Radia Kielce za sprawą Włodka Pawlika, światowej sławy jazzmana i kompozytora, którego występ był podsumowaniem naszej charytatywnej akcji „Nadzieja pod choinkę”. W koncercie wzięła udział rodzina z Motkowic, której poświęciliśmy zbiórkę. Artysta cieszył się, iż jego koncertowi przyświeca idea pomocy potrzebującym.

Akcja „Nadzieja pod choinkę” w tym roku poświęcona była rodzinie państwa Majów, która straciła dom w pożarze.

Dworzec w Kielcach otwarty dla pasażerów

15.12.2023. Kielce. Dworzec kolejowy Kielce Główne / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Przeszklona fasada, przebudowane wnętrze, a także podświetlony napis nad głównym wejściem. Komfortowy, a do tego przyjazny środowisku i bezpieczny – taki jest po przebudowie dworzec kolejowy Kielce Główne. Budynek został oficjalnie oddany do użytku. Jak zaznacza Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP – obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są w nim udogodnienia dla osób niewidzących i niesłyszących, a także windy i podjazdy.

Całkowity koszt przebudowy kieleckiego dworca kolejowego wyniósł około 56 mln zł.

Najubożsi spotkali się przy wigilijnym stole

23.12.2023. Kielce. WDK. Wigilia dla najuboższych / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Tradycyjne wigilijne potrawy, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, a przede wszystkimi rodzinna, świąteczna atmosfera. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się wigilia najuboższych. Przy wspólnym stole zasiadło kilkaset osób. Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, iż Boże Narodzenie jest czasem szczególnego otwarcia się na innych ludzi.

Wigilię zorganizowały wspólnie: Caritas Diecezji Kieleckiej, Kielecki Bank Żywności oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Minister kultury: podjąłem decyzję o likwidacji 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia

Na zdjęciu: Bartłomiej Sienkiewicz / Bartłomiej Sienkiewicz/Facebook

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wśród nich Radio Kielce. Resort kultury podał na portalu X, iż jest to „kontynuacja wcześniejszego procesu” w Polskim Radiu, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej.

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uznał, iż „decyzje te są całkowicie bezprawne, naruszające ustawę o radiofonii i telewizji, ustawę o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji, który mówi, iż organy państwa działają na podstawie i w granicach prawa”.




Idź do oryginalnego materiału