Tak Konfederacja walczy o zachowanie subwencji. Właśnie złożyli skargę. Czas na decyzję sądu

1 dzień temu
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji za ubiegłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Partia może z tego powodu stracić kilkaset tysięcy złotych dotacji oraz prawo do subwencji. Konfederacja stara się jednak zachować pieniądze. Przewodniczący klubu poselskiego Konfederacji poinformował Gazeta.pl o ostatnich działaniach w tej sprawie.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała 17 marca o odrzuceniu sprawozdania finansowego Konfederacji dotyczącego wyborów do Parlamentu Europejskiego z ubiegłego roku. W związku z decyzją PKW Konfederacja może stracić prawo do subwencji oraz dotację w wysokości od 400 do 500 tysięcy złotych. Szef klubu poselskiego Konfederacji Grzegorz Płaczek przekazał Gazeta.pl, w jaki sposób partia stara się uniknąć niekorzystnego dla niej scenariusza.


REKLAMA


Zobacz wideo Mentzen wyjaśnia słowa o płatnych studiach. Oberwało się dziennikarzom i politykom!


Konfederacja złożyła skargę na decyzję PKW. Sąd Najwyższy wyda orzeczenie
Szef klubu Konfederacji poinformował nas, iż partia złożyła skargę do Sądu Najwyższego w sprawie decyzji PKW. "Dzisiaj, tj. 17.04.2025 r., została złożona w Sądzie Najwyższym (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych) skarga na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 17 marca 2025 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość z wyborów do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzonych w dniu 9 czerwca 2024 r." - przekazał.
Grzegorz Płaczek podkreślił, iż w skardze na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej Konfederacja odniosła się do wszystkich zarzutów stawianych ugrupowaniu. "Czekamy na decyzję Sądu Najwyższego i wstrzymujemy się do tego czasu z dodatkowymi komentarzami" - zaznaczył szef klubu Konfederacji.


Dlaczego PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji?
Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale z 17 marca wyjaśniła, dlaczego odrzucono sprawozdanie finansowe Konfederacji za wybory do Parlamentu Europejskiego. "Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość przedłożył sprawozdanie finansowe Państwowej Komisji Wyborczej w dniu 10 września 2024 r., tj. z przekroczeniem terminu określonego w art. 142 par. 1 Kodeksu wyborczego, który upłynął 9 września 2024 r. Sprawozdanie zostało nadesłane w formie cyfrowej, za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) i wpłynęło do skrzynki Krajowego Biura Wyborczego 10 września 2024 r. o godz. 11:31:10, co dokumentuje Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia" - czytamy w uchwale PKW.
Poza przekroczeniem terminu złożenia sprawozdania PKW wskazała też na inne nieprawidłowości, których miała dopuścić się Konfederacja. Chodziło między innymi o zakup alkoholu ze środków kampanijnych oraz uchybienie dotyczące nielegalnego przyjęcia środków i korzyści materialnych w wysokości ponad 28 tysięcy złotych. PKW stwierdziła ponadto, iż w swoim sprawozdaniu finansowym Konfederacja nie wykazała jakichkolwiek kosztów związanych z najmem lokalu na siedzibę jej komitetu.
Idź do oryginalnego materiału