Sznasa energetyczna

rc.fm 2 miesięcy temu

To może być szansa dla Kalisza, a także pozostałych miejscowości do 100 000 mieszkańców. Samorządy takie mają mieć możliwość zawiązywania w niedalekiej przyszłości spółdzielni energetycznych, a dzięki temu realnie zmniejszać koszty energii elektrycznej. w tej chwili spółdzielnie takie mogą powstawać na obszarze gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej, lub na obszarze nie więcej niż trzech tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą.

"Z Kalisza, z grona samorządowców Wielkopolskich, płynie stanowisko i płynie jednoznaczny postulat, aby rozszerzyć spółdzielnie energetyczne, możliwość ich organizowania także na miasta, na miasta do 100 000 mieszkańców w pierwszym kroku. W jednej z najbliższych nowelizacji prawa energetycznego, która będzie dotyczyła także kwestii sieciowych, a także dotyczyła kwestii przyłączy i pełnej transparentności chcemy zawrzeć to rozwiązanie, aby spółdzielnie energetyczne mogły być lokalizowane na terenie miast, na terenie mniejszych miast i na terenie gmin miejskich do 100 000 mieszkańców, aby dać możliwość wykorzystania taniej obywatelskiej energii" - powiedział radiuCENTRUM Miłosz Motyka, wiceminister Klimatu i Środowiska.


na fot. od lewej: Krzysztof Grabowski / wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Miłosz Motyka / wiceminister Klimatu i Środowiska, Krzysztof Hetman / europoseł / PSL

Spółdzielnia energetyczna to forma, której podstawą jest zrzeszenie lokalnego społeczeństwa, jednostek samorządu terytorialnego lub działających w tym miejscu przedsiębiorców w celu budowy nowych, lub łączenia ze sobą już istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby.

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

radioCENTRUM_106.4

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału