Szefowa służby cywilnej: obsada wyższych stanowisk powinna być oparta na kompetencjach

1 tydzień temu

Obsada wyższych stanowisk w służbie cywilnej powinna się opierać na kompetencjach i taka propozycja znajdzie się w przygotowywanej nowelizacji ustawy o tej służbie – poinformowała w czwartek w Białymstoku jej szefowa Anita Noskowska-Piątkowska

W czwartek w Białymstoku Anita Noskowska-Piątkowska spotkała się z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim i pracownikami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Była też w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego i na spotkaniu ze studentami Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

„Przygotowuję zmianę ustawy o służbie cywilnej, nowelizację dotyczącą obsady wyższych stanowisk, ponieważ ta ustawa przy poprzednich rządach została zmieniona. Chciałabym, abyśmy wrócili do obsady wyższych stanowisk opartej przede wszystkim na kompetencjach, wiedzy i doświadczeniu” – powiedziała na konferencji prasowej Noskowska-Piątkowska.

Dodała, iż chodzi o docenienie urzędników służby cywilnej w formie awansu, a nowi urzędnicy powinny być zatrudniani w drodze konkursów.

„Chcemy docenić osoby, które pracują w służbie cywilnej i tam, gdzie jest to możliwe, je awansować, ale tam, gdzie szukamy nowych osób, ta obsada powinna odbywać się w konkurencyjny sposób na zasadach konkursowych i taką propozycję będę składała do nowelizacji ustawy” – powiedziała Anita Noskowska-Piątkowska.

Nie podała, kiedy projekt tej nowelizacji będzie przedstawiony.

Jesteśmy na finiszu przygotowywania strategii zarządzania zasobami ludzkimi, gdzie będziemy mówić o naszych priorytetach” – powiedziała Noskowska-Piątkowska.

„Mówimy o profesjonalizmie, o rzetelności, zawodowości urzędników i urzędniczek. Mówimy również o neutralności politycznej. Rządy się mogą zmieniać, ale służba cywilna jest gwarantem ciągłości państwa i w tę służbę cywilną musimy inwestować i też te przepisy tak zmieniać, żeby ta inwestycja po prostu przynosiła konkretne efekty” – powiedziała.

Wyzwaniem dla tej służby jest m.in. cyfryzacja, która ma być rozwijana z wykorzystaniem funduszy UE. Noskowska-Piątkowska przypomniała, iż to w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim powstało przed laty oprogramowanie służące elektronicznemu zarządzaniu dokumentacją. Przyznała, iż to w tej chwili to jeden z najbardziej popularnych produktów cyfrowych używanych w administracji rządowej w całej Polsce. Użytkuje go w tej chwili ok. 300 tys. osób.

W służbie cywilnej w Polsce pracuje prawie 120 tys. urzędników w ponad 1,7 tys. jednostek, które są objęte tą służbą: ministerstwach, urzędach wojewódzkich, ale też takich służbach, jak np. KAS, w inspektoratach weterynarii, nadzoru budowlanego czy w sanitarnym. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału