Szefowa neo-KRS grzmi. „Prowokacja wobec prezydenta Dudy”

news.5v.pl 1 tydzień temu

Sejm przyjął w ubiegły piątek nowelę ustawy o KRS, której zasadnicze zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów, a nie — jak to jest w przepisach od początków 2018 r. — przez Sejm. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Neo-KRS przedstawiło propozycję zmiany

Tymczasem w ostatnich dniach na stronie KRS zamieszczono propozycję innego projektu nowelizacji przepisów o Radzie. Zgodnie z tą propozycją 15 sędziowskich członków KRS miałoby być wybieranych w wyborach powszechnych, przez ogół obywateli. Prawo zgłaszania kandydatów miałyby grupy co najmniej 25 sędziów.

Sędzia Pawełczyk-Woicka powiedziała w środę dziennikarzom, iż „zespół w ramach Rady pracuje nad całościowym projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który rozwiązywałby kompleksowo różne problemy dostrzegane w pracach Rady”. „Ponieważ została przedłożona nowelizacja dotycząca wyboru sędziowskich członków KRS, to my przedstawiliśmy jako propozycję inny projekt dotyczący sposobu wyboru sędziowskiej części KRS” — poinformowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazała, projekt zamieszczony na stronach KRS jest alternatywą wobec przedłożenia resortu sprawiedliwości. „Jest alternatywą wobec wyboru członków KRS wyłącznie przez sędziów. Zwracamy uwagę, iż to nie może być jedyny model. A takiej dyskusji o kształcie i modelu KRS praktycznie nie było” — oceniła przewodnicząca KRS.

„Nasza propozycja zmierza do tego, aby naród, czyli suweren dokonywał wyboru. Zgodnie z konstytucją wszelka władza musi pochodzić od narodu, z wyborów bezpośrednich, bądź pośrednich. Zaproponowaliśmy bezpośrednie, skoro pośrednie spotykały się z taką szeroką krytyką i niechęcią środowiska sędziowskiego” — mówiła sędzia Pawełczyk-Woicka.

Szefowa neo-KRS grzmi. „Prowokacja wobec prezydenta Dudy”

Zdaniem przewodniczącej KRS „powinna odbyć się normalna debata na temat modelu i kształtu KRS, w sposób spokojny, wyważony, z udziałem wszystkich środowisk”. „Na pewno dyskusja nie jest zamknięta, bo były wypowiedzi prezydenta, iż uchwalona w zeszłym tygodniu ustawa jest sprzeczna w sposób ewidentny z konstytucją i niedopracowana legislacyjnie, ponieważ m.in. skraca kadencję KRS i wyłącza z możliwości bycia wybranym jedną trzecią sędziów. To jest absolutnie niedopuszczalne. Można byłoby głosować wyłącznie na kandydatów koncesjonowanych” — mówiła.

„Prezydent musi na to zareagować i spodziewam się reakcji prezydenta, iż podpis nie będzie złożony pod tą ustawą i chyba wszyscy też się tego spodziewają. Prezydent będzie postawiony w sytuacji braku wyboru, sam deklarował, iż nie chce podziału sędziów na lepszych i gorszych. Odbieram to, jakby to była prowokacja wobec prezydenta, bo prezydent jest strażnikiem konstytucji. Jest to forma prowokacji, a nie rozwiązania problemu” — zaznaczyła Pawełczyk-Woicka.

Idź do oryginalnego materiału