Szef KRRiT ponownie przegrywa sprawę o depozyt środków z abonamentu dla TVP

7 miesięcy temu
Zdjęcie: szef-krrit-ponownie-przegrywa-sprawe-o-depozyt-srodkow-z-abonamentu-dla-tvp


Warszawski sąd rejonowy odrzucił wniosek o przyjęcie do depozytu kolejnej transzy abonamentu radiowo-telewizyjnego dla Telewizji Polskiej, złożony przez szefa KRRiT, Macieja Świrskiego.

Maciej Świrski złożył wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa o przyjęcie do depozytu sądowego 23,56 mln zł, co stanowiło kolejną ratę abonamentu radiowo-telewizyjnego dla Telewizji Polskiej. KRRiT od lutego nie przekazuje nowych transz abonamentu TVP i większości publicznych rozgłośni radiowych. Świrski argumentował, iż sporne jest, czy TVP może zostać zlikwidowana oraz kto ma prawo reprezentować spółkę. Zaznaczył, iż likwidator TVP nie współpracuje z KRRiT, a w związku z likwidacją TVP zawiesiła część swoich zadań. Wskazał także na istnienie dwóch podmiotów prawnych: Telewizja Polska i Telewizja Polska w likwidacji. Sąd nie uznał tych argumentów, podkreślając, iż według KRS TVP jest w likwidacji, a do zarządzania spółką uprawniony jest likwidator.

To kolejny raz, gdy sąd odmówił przyjęcia raty abonamentu do depozytu. W maju Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów, w którego imieniu działa referendarz oddalił wniosek dotyczący poprzedniej transzy, a sąd w Gdańsku zdecydował podobnie w sprawie pieniędzy dla Radia Gdańsk. KRRiT odnosi natomiast sukcesy w sporze z TVP dotyczącym nieprzekazywania abonamentu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę TVP na uchwałę KRRiT, która kieruje środki z abonamentu na depozyt sądowy. Sąd uznał jednak, iż TVP może skarżyć bezczynność KRRiT innym trybem.

Szef KRRiT po tym orzeczeniu w mediach publicznych rozpowszechniał propagandę informując, iż WSA potwierdził stanowisko Rady w zakresie legalności działania Rady.

W środę na stronie internetowej KRRiT został opublikowany następujący komunikat:

„WSA potwierdza legalność sposobu wypłaty środków abonamentowych za pośrednictwem depozytów sądowych. WSA potwierdził stanowisko Krajowej Rady, iż sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to wyłącznie tzw. czynność materialno-techniczna, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego”.

Czy WSA „potwierdza legalność sposobu wypłaty środków abonamentowych za pośrednictwem depozytów sądowych”?

Wbrew twierdzeniu Rady NIE!

„Wbrew informacji zawartej na stronie internetowej KRRiT Sąd, wydając przedmiotowe postanowienie, nie potwierdził legalności sposobu wypłaty środków abonamentowych za pośrednictwem depozytów sądowych” – pisze WSA.

Sąd administracyjny w ogóle merytorycznie tej sprawy nie badał, bowiem decyzja KRRiT o wstrzymaniu przelania pieniędzy spółkom nie jest decyzją administracyjną, tylko „ma charakter aktu prawa wewnętrznego skierowanego do organu będącego w jej strukturze, tj. Przewodniczącego KRRiT, i nie jest kierowana do konkretnego 'zewnętrznego’ adresata, indywidualnego podmiotu. Akt ten nie implikuje zatem żadnych praw i obowiązków dla stron postępowania”.

I WSA uznał, iż na decyzję KRRiT nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. W związku z tym skargi zostały odrzucone.

Ale Sąd poinformował spółki, iż jeżeli przez cały czas Rada będzie ich pieniądze przetrzymywać, to „przysługuje im skarga na bezczynność Przewodniczącego KRRiT”.

„Sąd uznał bowiem, iż wypłata środków na realizację misji publicznej – podobnie jak zwrot podatku – jest czynnością materialno-techniczną, na którą w przypadku jej niewykonania w zakreślonym w Harmonogramie z dnia 18 października 2023 r. terminie przekazywania w 2024 roku wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego KRRiT do spółek publicznej radiofonii i telewizji stronie służy skarga do sądu administracyjnego na bezczynność organu” – czytamy w komunikacie WSA.

Przypominamy, iż KRRiT od kwietnia wypłaca kolejne transze abonamentu Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań, ponieważ ich likwidatorzy zostali prawomocnie wpisani do KRS. W przypadku innych publicznych rozgłośni i TVP wpisy do KRS są nieprawomocne. Świrski stwierdził, iż transze będą przelewane tam, gdzie nie zostaną one podjęte przez osoby nieuprawnione, zgodnie z ustawą o abonamencie rtv.

Publiczni nadawcy nie zgadzają się ze wstrzymywaniem wypłat przez KRRiT. Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia, zgłosił podejrzenie przestępstwa przez Świrskiego. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła w tej sprawie postępowanie. Likwidator TVP, Daniel Gorgosz, zażądał od Świrskiego zapłaty około 142 mln zł zaległych wpływów z abonamentu rtv. Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne prowadzą kampanię informującą o braku środków z abonamentu na realizację misji publicznej.

Read more:
Szef KRRiT ponownie przegrywa sprawę o depozyt środków z abonamentu dla TVP

Idź do oryginalnego materiału