W I połowie 2024 roku oczekuje w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych na wydanie Warunków Przyłączenia systemów dystrybucyjnych 258 wniosków o łącznej mocy 69 391 MW.
W roku 2007 nastąpił podział przedsiębiorstw energetycznych, które dostarczały energię elektryczną do odbiorców końcowych na dwa niezależne podmioty:
- Spółka obrotu energią elektryczną (sprzedawca), którym jest przedsiębiorstwo handlujące energią elektryczną na rynku energii elektrycznej.
W rynku tym uczestniczą:
- producenci energii elektrycznej,
- spółki obrotowe,
- odbiorcy końcowi,
- podmioty odpowiedzialne za organizację handlu i rozliczenia.
Spółki obrotowe oferują odbiorcom energię elektryczną, konkurując ze sobą ceną i warunkami kontraktowymi. W tym obszarze istnieje możliwość dowolnego, na zasadach konkurencyjnych, wyboru sprzedawcy.
- Operator Sytemu Dystrybucyjnego OSD, którym jest przedsiębiorstwo sieciowe, zajmujące się infrastrukturą techniczną (systemem dystrybucyjnym), służącą do fizycznego przepływu i rozdziału energii elektrycznej.
Do tej infrastruktury należą m.in.:
- linie napowietrzne i kablowe,
- stacje elektroenergetyczne,
- przyłącza,
- układy pomiarowe.
OSD jest monopolistą naturalnym, gdyż z racji fizycznego połączenia instalacji odbiorcy z siecią nie ma możliwości technicznych zmiany OSD.
Omówienie skrótów:
System dystrybucyjny jest to w uproszczeniu wydzielona sieć elektroenergetyczna zarządzana przez OSD. OSD musi posiadać koncesję na dystrybucję energii, a jego działalność jest „regulowana” przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). OSDp – Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego, którego sieć dystrybucyjna jest bezpośrednio połączona z siecią przesyłową OSP. OSDp jest np. TAURON Dystrybucja S.A.
OSDn – Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego, którego sieć dystrybucyjna nie ma bezpośredniego połączenia z siecią przesyłową OSP.

Podział systemów dystrybucyjnych:

OSDp po przyłączeniu do sieci OSP oraz OSDn po przyłączeniu do sieci OSDp same wydają warunki przyłączenia odbiorów i źródeł w ramach swojej mocy przyłączeniowej.
Wewnątrz istniejącego już systemu dystrybucyjnego może powstać (od 2021 r. w prawie energetycznym) tzw. Zamknięty System Dystrybucyjny ZSD oznaczający wydzielony obszar sieci dystrybucyjnej na terenie zakładu przemysłowego, obiektu handlowego lub miejsca świadczenia usług wspólnych.
Celem wprowadzenia zamkniętych systemów dystrybucyjnych było umożliwienie podmiotom eksploatującym aktywa energetyczne na samodzielne zarządzanie siecią w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Wiążę się to z pewnymi ustępstwami regulacyjnymi względem tradycyjnej działalności operatorskiej, jednak przez cały czas powoduje konieczność spełnienia szeregu obowiązków.
Żródła:
- https://biuletyn.piszcz.pl/zamkniete-systemy-dystrybucyjne-szansa-dla-malych-operatorow-sieci-dystrybucyjnych/
- https://rsplegal.pl/czwartek-z-energia-zamkniety-system-dystrybucyjny-w-swietle-przepisow-ustawy-prawo-energetyczne/
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami:
Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com
Łukaszem Moczydłowskim: moczydlowski [at] prokurent.com
Pawłem Wróblewskim: p.wroblewski [at] elbudbis.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Łukasz Moczydłowski – Adwokat / Starszy Partner
Paweł Wróblewski – Prezes Zarządu ElbudBis
Relkonds
Materiał przygotowany we współpracy z:
