Synodalność wchodzi na nowy poziom. Uniwersytet w Austrii otworzył specjalną jednostkę badawcza

3 tygodni temu

Katolicki Uniwersytet w Linzu w Austrii otworzył jednostkę badawczą ds. synodalności. Jednostką pokieruje teolog Klara-Antonia Csiszar, która uczestniła w Synodzie o Synodalności w Rzymie.

Csiszar jest wicerektorem uczelni; od dłuższego czasu bardzo aktywnie angażuje się w rozwijanie procesów synodalnych. We wrześniu tego roku razem z innymi teologami z Austrii i Francji zorganizowała w Linzu europejskie forum teologiczne o charakterze synodalnym. Forum przedstawiano jako swoistą kontynuację spotkania w Pradze, które w lutym 2023 roku zgromadziło biskupów i świeckich z całego kontynentu.

Jednostka badawcza ds. synodalności będzie podlegać Instytutowi Teologii Pastoralnej w Linzu.

Zamiarem Csiszar jest połączenie zachodnio- i wschodnioeuropejskiej perspektywy na synodalność. Chce utworzyć 15-osobową grupę badawczą; grupa spotka się w Linzu po raz pierwszy w lutym 2025 roku.

Inicjatywa jest rozwijana za pieniądze landu Górna Austria (Oberösterreich).

Można spodziewać się, iż na projekt bardzo przychylnie będzie patrzeć Stolica Apostolska. Spotkanie we wrześniu tego roku odbyło się pod patronatem węgiersko-serbskiego hierarchy o niemieckich korzeniach, abp. Laszlo Nemeta. Kilka dni temu abp Nemet został kreowany kardynałem.

Źródła: katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Idź do oryginalnego materiału