Sygnały zauważone (31.03.2025)

myslpolska.info 1 dzień temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 31.03.2025

Polska. W Baligrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę bestialskiego ukraińskiego mordu na 31 żołnierzach Wojsk Ochrony Pogranicza. Uroczystość została zorganizowana przez wójta gminy Baligród, Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. W uroczystościach udział wzięli między innymi członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stow. Pokolenia i Klubu Myśli Polskiej. Był obecny również poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski.

Polska. W Kryłowie uczczono 80. rocznicę zamordowania przez Ukraińców 17 funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i 28 cywili. Uroczystości rozpoczęły się akademią przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie, a zakończyły złożeniem wieńców pod tablicą upamiętniającą ofiary. Organizatorem Uroczystości była Gmina Mircze.

Polska. Rada Miejska w Cieszynie odrzuciła obywatelską petycję, pod którą podpisało się 1200 osób, domagającą się usunięcia ukraińskich flag z Ratusza. Flagi wiszą tam od lutego 2022 roku. Decyzję o wywieszeniu obcych flag podjęła burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Polska. Przedstawiciele rosyjskiego korpusu dyplomatycznego na czele z Konsulem Generalnym Siergiejem Siemionowem oddali hołd i złożyli wieńce oraz kwiaty przy Pomniku Obrońców Gdyni, która została wyzwolona 28 marca 1945 roku. W tym samym dniu złożyli wieńce przy Pomniku Wyzwolicieli i Pomniku Matek Żołnierzy. Uroczystość była zakłócana przez nielicznych aktywistów antyrosyjskich.

Polska. Portal OKO.press uznał, iż 16 kandydatów chcących zostać prezydentem RP ma „poglądy antyukraińskie, antyunijne, czy wprost prorosyjskie”. Do takich poglądów portal zaliczył między innymi stwierdzenia: „Ukrainie nie należy pomagać, nie można też wysyłać polskich żołnierzy do tego państwa”, „Unia Europejska jest zła, należy z niej odejść lub ją radykalnie zreformować” lub „Polska musi znormalizować relacje z Rosją”. Według portalu, który otrzymywał w przeszłości dotacje spoza Polski są to kolejno: Sławomir Mentzen (Konfederacja), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Marta Ratuszyńska (Dobry Radom), Sebastian Ross (działacz polonijny), Jolanta Duda, Aldona Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Tołwiński (Front), Włodzimierz Rynkowski (Związek Słowiański), Robert Śledź (Polski Interes Narodowy), Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Eugeniusz Maciejewski (PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów), Romuald Starosielec (Jedność Narodu), Kamil Całek, Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Stanisław Żółtek (Polexit) oraz Artur Bartoszewicz. Reprezentujący Polski Interes Narodowy Robert Śledź został opisany jako udostępniający „na swoim koncie na Facebooku udostępnia materiały „Myśli Polskiej”, pisma sympatyzującego z Rosją”. Warto dodać, iż jak do tej pory zarejestrowali się z wymienionych tylko: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Artur Bartoszewicz.

Polska. Konfederacja chce referendum w sprawie odwołania z funkcji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Potwierdził to w rozmowie z Wirtualną Polską poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Dodał, iż „buduje w tej sprawie koalicję od prawa o lewa”.

Polska. Stanisław Tymiński poparł w wyborach Sławomira Mentzena. Były lider Partii X napisał między innymi: ” Sławomir Jerzy Mentzen to mój kandydat na Prezydenta RP ponieważ odniósł duży sukces w biznesie podatkowym i potrafi analizować budżet kraju z punktu jego wykonalności. Inni kandydaci to dyletanci.”

Polska. Analityk wojskowości płk rez. Maciej Korowaj stwierdził, iż jego zdaniem gen. Leon Komornicki „powiela rosyjską narrację”. Idzie o wypowiedź gen. Komornickiego: „Rosjanie budują potężną armię na tyłach. jeżeli pokój [na Ukrainie] nie zostanie osiągnięty, a rozłam w NATO będzie się utrzymywał, Rosja zaatakuje kraje bałtyckie”.

Polska. „Ukraińcy, którzy nie chcą walczyć, zaczęli składać setki wniosków o azyl w Polsce” – informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, cytowany przez Wirtualną Polskę. W 2024 roku Ukraińcy złożyli około 7000 takich wniosków – to trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Polska. Prof. Piotr Długosz w „Gazecie Krakowskiej” wypowiedział się o stosunku najmłodszych Polaków do kwestii ukraińskiej: „W początkowej fazie wojny młodzież chętnie angażowała się w pomoc, uczestniczyła w wolontariacie, jednak w tej chwili w Krakowie rośnie negatywne nastawienie do Ukraińców. Przed wojną w Przemyślu około 40 proc. młodych ludzi miało negatywne opinie na temat Ukraińców, podczas gdy w Krakowie było to mniej niż 15 proc. Teraz te proporcje się zmieniły, co mnie zaskoczyło. Młode pokolenie nie ma bezpośredniego doświadczenia historycznych konfliktów, a jednak jego postawy uległy zaostrzeniu.”

Stany Zjednoczone. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie wykluczył w wywiadzie dla NBC News siłowego przejęcia Grenlandii, która jest terytorium zależnym Danii (będącej w UE i NATO). Jednocześnie zastrzegł, iż użycie siły może nie być konieczne. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, iż „Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii dla bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump grozi b. prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i zapewnia, iż ufa prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Prezydent Trump krytycznie wypowiedział się o przywódcy Ukrainy Zełenskim: „Zawarliśmy umowę dotyczącą metali ziem rzadkich, a teraz on mówi, no wiesz, chcę renegocjować umowę. Chce być też członkiem NATO. Cóż, nigdy nie będzie członkiem NATO”. Dodał również, iż Zełenski „będzie miał duże, duże problemy”. Prezydent USA wierzy, iż rosyjski prezydent Władimir Putin chce pokoju. Prezydent Trump oświadczył: „Nie sądzę, by złamał dane słowo. Mówimy o Putinie (…) Znam go od dawna”. Wcześniej jednak powiedział, iż nałoży wtórne cła na Rosję, jeżeli z jej winy nie dojdzie do uzgodnienia zawieszenia broni.

Stany Zjednoczone. „Są pewne metody, dzięki których można rządzić więcej niż dwie kadencje” – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla NBC. Trump nie wykluczył, iż będzie się o to ubiegał i dodał, iż nie jest to żart. Od 1951 roku w USA prezydent jest ograniczony do dwukadencyjności. Według analityków, to właśnie powoduje, iż prezydent Stanów Zjednoczonych uznaje Włodymyra Zełenskiego za „prawowitego prezydenta Ukrainy”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump poinformował, iż spotkał się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Politycy rozmawiali o wzmocnieniu współpracy między oboma krajami. Kluczowym tematem był plan zakupu fińskich lodołamaczy, które miałyby pomóc USA w działaniach w rejonie Arktyki.

Stany Zjednoczone. Pentagon ogłosił plany zwolnienia 76 000 pracowników cywilnych, co stanowi część strategii redukcji kosztów. Znajdują się w tym tzw. „pracownicy na rzecz równości”. Decyzja ta jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Donalda Trumpa.

Stany Zjednoczone. DOGE Elona Muska zwolniło niemal wszystkich pracowników głównej siedziby Instytutu Pokoju (USIP). Zwolniono ok. 300 osób. Instytut Pokoju jest organizacją opłacaną przez Kongres, której celem jest łagodzenie i zapobieganie konfliktom za granicą, głównie w Afryce. Administracja prezydenta Trumpa twierdzi, iż praca IP jest bez efektowna. Według nich jest to „wyrzucanie pieniędzy w błoto”.

Stany Zjednoczone. Stan Utah jako pierwszy zakazał wywieszania flag LGBT+ w szkołach i budynkach rządowych. Decyzję ogłosił republikański gubernator Spencer Cox. Autorzy nowych przepisów twierdzą, iż prawo ma pozwolić uczniom i nauczycielom zachowanie neutralności politycznej. Gubernator Utah, Spencer Cox, ogłosił, iż nie podpisze, ale też nie zawetuje ustawy zakazującej wywieszania flag – informuje NBC News. Tym samym ustawa wejdzie w życie 7 maja. Dla łamiących zakaz przewidziane są dotkliwe kary finansowe.

Stany Zjednoczone. W wieku prawie 91 lat zmarł Richard Chamberlain. Aktor zdobył uznanie za wybitne role, między innymi w „Szogunie”, „Ptakach ciernistych krzewów”, „Kopalniach króla Salomona” i „Tożsamości Bourna”.

Stany Zjednoczone. W wielu amerykańskich miastach odbyły się pikiety pod salonami Tesli. Organizacje lewackie, ekologiczne i proukraińskie manifestowały swój sprzeciw wobec działań Elona Muska i całej administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Manifestacje odbyły się również w niektórych miastach w Europie – między innymi Londynie i Paryżu. Największe protesty odbyły się w Nowym Jorku, New Jersey, Illinois, Pensylwanii, Kalifornii, Massachusetts, Connecticut, Maryland, Minnesocie oraz w Teksasie. Demonstranci trzymali transparenty z hasłami: „Trąb, jeżeli nienawidzisz Elona” i „Mask=Putin”, „Elon Musk musi odejść!”, „Mask to faszysta” i „Nazi-Mask”. Znana z promocji sorosowskich koncepcji kongresmenka Jasmine Crockett oświadczyła „”Będę przez cały czas krzyczeć w korytarzach Kongresu. Potrzebuję jednak, abyście również wy krzyczeli na ulicach”. Musk wyraził zdumienie atakami i wezwał wandali, aby „przestali zachowywać się jak psychopaci”.

Kanada. Protesty przeciwko Elonowi Maskowi, Donaldowi Trumpowi i Tesli. Na manifestacjach porównywano działania Elona Maska do działań prezydenta Rosji Władimira Putina. Ponad 80 samochodów Tesla zostało uszkodzonych na parkingu salonu w mieście Hamilton. Trwa też zbieranie podpisów pod parlamentarną petycją w sprawie odebrania Muskowi kanadyjskiego obywatelstwa. Do tej pory pod petycją podpisało się 377 000 osób.

Grenlandia. Premier Grenlandii Jens-Frederik Nielsen stwierdził, iż Grenlandia sama będzie kształtować swoją przyszłość i nie może być własnością innego kraju. To odpowiedź na słowa prezydenta USA, który stwierdził, iż Stany Zjednoczone „będą mieć Grenlandię” i nie wykluczył użycia siły zbrojnej.

Czechy. W czeskim kraju ołomunieckim ogłoszono stan wyjątkowy w związku z katastrofą pociągu transportującego toksyczny benzen. Władze alarmują, iż sytuacja się pogarsza, ponieważ toksyczna, rakotwórcza substancja zaczyna przenikać do wód gruntowych. Rząd Czech mówi o „największym tego typu skażeniu na świecie”.

Ukraina. Wołodymyr Zełenski i jego rodzina zarobili w 2024 roku 15,2 mln hrywien – informuje portal WP. Jego dochody wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem. Znaczną część dochodów stanowiły obligacje skarbowe, które po wykupie osiągnęły wartość 8 mln 585 tys. hrywien. Dochodzą do tego pieniądze z wynajmu nieruchomości i pensja prezydencka. Wirtualna Polska podała informacje, iż Wołodymyr Zełenski, nie planuje powrotu do kariery estradowego komika po zakończeniu wojny.

Ukraina. „Polska źródłem gazu dla Ukrainy? Jest szansa na historyczne odwrócenie ról. Jak bumerang wróciły dyskusje o tym, iż Polska mogłaby być hubem gazowym Ukrainy. Byłoby to historyczne odwrócenie ról: gaz zacząłby płynąć na wschód. Przez Polskę można eksportować na Ukrainę miliardy metrów gazu” – mówi cytowany przez Money Dawid Czopek, ekspert rynku paliw.

Syria. Przywódca Syrii Ahmed al-Szara ogłosił powstanie nowego rządu tymczasowego. najważniejsze stanowiska zajmują w nim związani z bojówkarze islamscy z stronnicy Szary. Zaskoczeniem jest to, iż ministrem spraw socjalnych i pracy została chrześcijanka Hind Kabawat. W jego rządu składzie znaleźli się tez nieliczni przedstawiciele alawitów, druzów i Kurdowie. Na początku marca w północno-zachodniej Syrii doszło do starć między siłami nowej władzy, a grupami lojalnymi wobec obalonego prezydenta Baszszara al-Asada. Zabijano wtedy między innymi uciekających przez zamieszkami alawitów. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) poinformowało, iż islamiści wymordowali w okrutny sposób ponad 1100 cywilów.

Izrael. Izraelska armia rozszerzyła operacje lądowe na południu Strefy Gazy, niszcząc infrastrukturę Hamasu w okolicach miasta Rafah.

Strefa Gazy. Pomimo wcześniejszego sprzeciwu Hamas zgodził się na egipską propozycję rozejmu w Strefie Gazy. Poinformował o tym bojownik palestyński Chalil al-Hajja. Izrael przedstawił jednak własną kontrpropozycję, która jest koordynowana z USA. Jej szczegóły jednak nie zostały ujawnione.

Iran. o ile Stany Zjednoczone uderzą w irańską infrastrukturę, to Teheran uderzy w amerykańsko-brytyjską bazę wojskową Diego Garcia NSF Airport. Baza leży na kontrolowanej przez Wielką Brytanię i USA części Oceanu Indyjskiego. Do ataku Teheran ma wykorzystać rakiety balistyczne i drony.

Królestwo Tonga. Silne trzęsienie ziemi nawiedziło ten archipelag na południowym Pacyfiku. Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) odnotowała wstrząsy o magnitudzie 7,1. USGS wydała ostrzeżenie o możliwości wystąpienia fal tsunami w rejonie 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi.

Komunikaty:

Klub Myśli Polskiej w Krakowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Bieleniem, politologiem. Spotkanie będzie promować książkę prof. Bielenia pt. „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Wydarzenie odbędzie się 19 marca (środa) o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Domu Handlowego „Jubilat” (VII piętro).

Fundacja Wołyń Pamiętamy oraz Stowarzyszenie „Zawsze Wierny – Tobie Polsko” organizują Marsz Pamięci poświęcony Polakom wymordowanym przez Ukraińców w latach 1939-1947. Marsz odbędzie się 6 lipca w Warszawie (Plac Trzech Krzyży godz. 15). Po marszu będzie można wysłuchać prelekcji dr Lucyny Kulińskiej i Witolda Listowskiego. Zostanie również wyświetlony drugi odcinek filmu dokumentalnego Jacka Międlara pt. „Sąsiedzi”.

łj

Idź do oryginalnego materiału