Sygnały zauważone (09.04.2015)

myslpolska.info 1 tydzień temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 09.04.2025

Polska. Amerykańskie wojska opuszczają Jesionkę k. Rzeszowa. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z Jasionki do innych miejsc w Polsce. Cytowany przez Interię gen. Christopher Donahue powiedział: „Po trzech latach spędzonych w Jasionce jest to okazja, aby zmniejszyć naszą obecność i zaoszczędzić amerykańskim podatnikom dziesiątki milionów dolarów rocznie”. Na razie dowództwo armii USA poinformowało, iż personel i sprzęt wojskowy z podrzeszowskiego lotniska zostanie przeniesiony do innych miejsc w Polsce. NBC poinformowała jednak – powołując się na wysokich rangą urzędników amerykańskich i europejskich – o analizowanym przez Pentagon planie zakładającym redukcję wojsk w Europie Wschodniej. Chodzi o choćby 10 000 żołnierzy stacjonujących w Polsce i Rumunii.

Polska. Szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) powiedział: „Amerykańskie wojska zostają w Polsce. Pomoc amerykańska będzie dalej kontynuowana, zarówno wsparcie o charakterze przekazywanych informacji, jak i donacji sprzętu jest cały czas realizowane. Sojusznicy biorą większą odpowiedzialność za to, biorą większą odpowiedzialność za ochronę hubu logistycznego”. Z kolei premier Donald Tusk (PO) powiedział: „Amerykanie nas o tym uprzedzali i zapewniali, iż żołnierze, którzy będą wycofani z okolic Rzeszowa i z Jasionki będą przez cały czas stacjonowali w Polsce i w żaden sposób nie oznacza to redukcji sił amerykańskich w Polsce czy Europie”.

Polska. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie udostępniła na portalu X komunikat, w którym zniechęca do nielegalnej migracji do ich kraju: „Jeżeli rozważasz nielegalną migrację do Ameryki, choćby o tym nie myśl”.

Polska. Więcej pieniędzy na zbrojenia. Minister finansów Andrzej Domański przedstawi 12 kwietnia w Warszawie propozycję utworzenia nowej instytucji międzyrządowej, nazwanej roboczo „europejski mechanizm obrony”. Nowa agencja miałaby pełnić funkcję zarówno banku, jak i agencji zamówień, a do jej struktur mogłaby dołączyć Wielka Brytania. Punktem wyjścia do warszawskich rozmów będzie analiza przygotowana przez brukselski think-tank Bruegel, która ocenia dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej w tej dziedzinie. Analiza dotyczy m.in. programu pożyczkowego SAFE o wartości 150 miliardów euro oraz złagodzenia reguł dyscypliny finansowej.

Polska. Były premier Leszek Miller stwierdził, iż „Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie, ale nie tak gwałtownie jak myślał i nie tak gwałtownie jak zapowiadał. To jednak o wiele trudniejsza materia. Przecież pozostało Europa, która czuje się całkowicie pominięta i jest teraz obrażona (…) Ciągle słyszę, iż to musi być sprawiedliwy pokój. Zapomina się o tym, iż rzadko pokój jest sprawiedliwy. Pokój jest odzwierciedleniem siły militarnej” Dodał również: „W naszym kraju płynie pod jego (prezydenta Trumpa – red.) adresem zbyt wiele nieprzychylnych komentarzy. Trzeba przestać na niego warczeć bo to nic nie da.”

Polska. Ambasador Ukrainy Wasyl Bodnar wycofał się z stwierdzenia, iż jeżeli polska armia nie weźmie udział w misji stabilizacyjnej, to Polska nie będzie brała udziału w odbudowie Ukrainy. Stało się to po ostrej krytyce ze strony b. premiera Leszka Millera, który wtedy stwierdził: „To bezczelność, co wyrabia pan ambasador. Polska przekazała Ukrainie ogromną pomoc.” Mariusz Koźlik z Klubu Myśli Polskiej skomentował to słowami: „Były SLD-owski premier na emeryturze Leszek Miller jest skuteczniejszy, niż obecny prezydent, premier, rząd i episkopat razem wzięci”.

Polska. Socjologowie, dziennikarze i komentatorzy polityczni próbują wyjaśnić „fenomen tłumów na spotkaniach z Sławomirem Mentzenem, ale także Grzegorzem Braunem„. W 40 000 miastach na spotkania przychodzi po 1000-1200 osób, w większych choćby po 4000-5000. Eksperci uważają, iż to co przyciąga ludzi to „krytyka polityki migracyjnej i pomocy dla Ukrainy”.

Polska. Jak informują „Wiadomości Handlowe” na polski rynek wchodzi ukraińska sieć handlowa Foodex Express. Przedstawiciel firmy Anastasija Husejchanowa powiedziała: „Planujemy rozwijać markę w kierunku ogólnopolskiej sieci nowoczesnych sklepów convenience, odpowiadających na potrzeby współczesnych klientów”. Sieć chce być konkurencją dla sklepów typu „Żabka”.

Polska. Producenci mebli, stolarze i właściciele tartaków apelują do rządu o zwiększenie dostępności drewna i obniżenie cen surowca. Według informacji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego po wprowadzeniu moratorium na wycinkę części lasów z rynku zniknęła co czwarta mała lub średnia firma zajmująca się obróbką drewna. Według przedstawicieli przemysłu drzewnego sytuację może pogorszyć planowane przez rząd wyłączenie choćby 20% polskich lasów z wycinki drewna. Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi, iż moratorium na wycinkę lasów nie miało żadnego wpływu na sytuację polskich firm.

Polska. Cła odbiły się na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Na godzinę zawiesiła ona notowania na wszystkich rynkach w obawie o bezpieczeństwo obrotu. Poniedziałkowe notowania na europejskich giełdach przyniosły poważne spadki; kontynuowany był trend z piątku. Ten był i jest efektem nałożonych przez USA dodatkowych ceł na produkty z większości państw świata – informacje podało TV Trwam News.

Polska. Kolejny atak nożownika w Warszawie. Zatrzymany bandyta to 50-latek z Jamajki. Obcokrajowiec zadał kilka ciosów nożem 27-letniemu obywatelowi Polski. Poszkodowany z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Polska. Aresztowano dwóch Ukraińców podejrzanych o zabójstwo Litwina. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie – zdecydował Sąd Okręgowy w Przemyślu. Mężczyźni byli poszukiwani europejskim nakazem aresztowania.

Polska. Polacy chcą kontroli na granicach. Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych udowodnił, iż ponad 62% Polaków chce kontroli na granicy z Niemcami. Przeciwnego zdania jest tylko 27% ankietowanych.

Polska. W Lublinie górnicy protestowali przeciwko likwidacji kopalni w Bogdance i Zielonemu Ładowi. W demonstracji brało udział ok. 2500 osób, w tym działacze Związku Zawodowego Górników w Polsce, WZZ Sierpień 80 i Solidarności. Delegacja związków zawodowych z Bogdanki przekazała wojewodzie lubelskiemu, Krzysztofowi Komorskiemu, listę postulatów zaadresowaną do premiera Donalda Tuska.

Polska. Kandydat na prezydenta dr Artur Bartoszewicz chce zmian polskiego hymnu. Jego zdaniem adekwatnsza od „Mazurka Dąbrowskiego” jako hymn Polski byłaby „Rota”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump i sekretarz obrony Pete Hegseth zapowiedzieli największy budżet obronny w historii Stanów Zjednoczonych. Suma wydatków na zbrojenia ma wynieść rekordowy 1 000 000 000 000 dolarów (1 bilion dolarów).

Stany Zjednoczone. Kolejne zwycięstwo prawne prezydenta Donalda Trumpa. Amerykański Sąd Najwyższy utrzymał w mocy decyzję o zwolnieniu tysięcy pracowników federalnych w sześciu agencjach federalnych. Wcześniej o ich przywróceniu na stanowiska zdecydował sąd niższej instancji. Masowe zwolnienia to konsekwencje budżetowych cięć, które w amerykańskiej biurokracji przeprowadza Elon Musk. Demokraci są zbulwersowani.

Stany Zjednoczone. Tak dla deportacji w USA. Sąd Najwyższy USA potwierdził prawo Donalda Trumpa do deportacji migrantów na podstawie ustawy o obcych nieprzyjaciołach z 1789 roku. Na jej podstawie republikanie zdecydowali niedawno o wydaleniu ponad 200 Wenezuelczyków do Salwadoru. Sędziowie byli podzieleni, a werdykt zapadł większością głosów pięć do czterech. Demokraci zapowiadają protesty.

Stany Zjednoczone. Koniec z szaleństwami ekologistów. USA wraca do węgla. Donald Trump ogłosił: „Dziś podejmujemy historyczne działania, aby pomóc amerykańskim pracownikom, górnikom, rodzinom i konsumentom. Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena z pięknym, czystym węglem (…) przywracamy górników z powrotem do pracy”. Prezydent USA podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny, a także ogłosił szereg innych działań mających znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycia węgla i zablokować zamykanie kopalń. W przemówieniu wygłoszonym na tle stojących za nim górników odzianych w robocze stroje w Białym Domu Donald Trump przekonywał, iż wartość niewydobytego węgla w USA jest 100 razy większa, niż wartość całego złota w Fort Knox.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump powiedział, iż oferta przedstawiona przez Unię Europejską, dotycząca zniesienia ceł na towary przemysłowe w handlu z USA, nie jest wystarczająca. Wykluczył również zawieszenie ceł, choć stwierdził, iż w rozmowach handlowych z różnymi państwami dokonują się „wielkie postępy”. Odnosząc się do wprowadzonych przez siebie ceł, stwierdził, iż „kraje dzwonią do nas, całują mnie po tyłku, dobijają się, by zawrzeć umowę”. Zażartował mówiąc: „Mówię wam, te kraje dzwonią do nas, całują mnie po tyłku. Umierają, żeby zawrzeć umowę. Proszę, proszę pana, zawrzyjmy umowę. Zrobię wszystko. Zrobię wszystko, proszę pana”.

Stany Zjednoczone. Według Białego Domu, z prośbą o negocjacje w/s ceł zwróciło się 70 krajów.

Stany Zjednoczone. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, iż Iran „nie może mieć broni jądrowej”. Waszyngton prowadzi w tej chwili bezpośrednie rozmowy z Teheranem na ten temat. Stany Zjednoczone rozmawiają o kwestii irańskiej również z Federacją Rosyjską. Premier Izraela Binjamin Netanjahu, po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem powiedział: „Jeżeli Teheran nie zgodzi się na nowe porozumienie ws. infrastruktury nuklearnej, pozostaje jedynie opcja militarna”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump powiedział: „Nie jestem zadowolony z tego, co tam się dzieję, bo (Rosjanie – red.) bombardują teraz jak szaleni”. Dodał, iż „to nie jest dobra sytuacja”, podkreślił jednak, iż jego administracja prowadzi rozmowy „zarówno z Rosją, jak i Ukrainą na temat potencjalnego rozejmu”.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow: „Następna runda rosyjsko-amerykańskich rozmów odbędzie się w czwartek w Stambule w Turcji”. Nie ujawniono jednak tematów, które mają poruszyć wysłannicy Władimira Putina oraz Donalda Trumpa.

Rosja. Przedstawiciel Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebenzia skomentował śmierć cywilów w Krzywym Rogu. Wielokrotnie powtarzał, iż celem było „spotkanie dowódców wojskowych i zachodnich instruktorów”. Powiedział między innymi: „W tym kontekście chcieliśmy przypomnieć, iż wielokrotnie ostrzegaliśmy, iż skupiska personelu wojskowego, a także zachodnich oficerów i instruktorów wysłanych w celu wsparcia reżimu kijowskiego, są uzasadnionym celem dla armii rosyjskiej.” Do ostrzału rakietowego Krzywego Rogu doszło w piątek. Jak podaje Česká televize wyniku wybuchów spowodowanych przez m.in. rosyjskie rakiety Iskander, śmierć poniosło 20 osób, w tym dziewięcioro dzieci.

Rosja. Wirtualna Polska napisała, ze rosyjscy twierdzą, iż w obwodzie kurskim spotykają się nie tylko z żołnierzami ukraińskimi, ale także z kolumbijskimi najemnikami. Według Ministerstwa Obrony Rosji Kijów wykorzystuje zagranicznych najemników jako „mięso armatnie”.

Rosja. Dom Rosyjski w Warszawie podał informacje o tym, iż rosyjski napastnik klubu hokejowego „Washington Capitals” Aleksandr Owieczkin strzelił swojego 895. gola w regularnych rozgrywkach Narodowej Lidze Hokeja. Tym samym pobił wieloletni rekord kanadyjskiego hokeisty Wayne’a Gretzky’ego. Wydarzenie miało miejsce w meczu przeciwko „New York Islanders”. Gratulacje dla genialnego sportowca napływają z całego świata. Media w Polsce podkreślały, iż Aleksandr Owieczkin jest stronnikiem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ukraina. Reprezentant Ukrainy w hokeju na lodzie Eduard Zacharczenko wypowiedział się o sukcesie Rosjanina Aleksandra Owieczkina w NHL w następujący sposób: „Mam nadzieję, iż [Owieczkinowi] odetną nogi i nic mu się nie uda. Albo dozna kontuzji. Rozumiem, iż to sport i osiągnięcia, ale ta osoba, moim zdaniem, nie zasługuje na uznanie publiczności” – powiedział bramkarz reprezentacji Ukrainy w rozmowie z ukraińskim Sport24. Skomentował to Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej (KMP): „To bulwersująca wypowiedź, nie mająca nic wspólnego z duchem sportowym. Do tego te odcinanie członków ciała w Polsce bardzo źle się kojarzy, szczególnie tym pochodzącym rodzinie z Kresów”.

Ukraina. Były naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Wałerij Załużny potwierdza doniesienia z 2022 roku o „tajnej broni” Ukrainy. Powiedział między innymi: „W zeszłym tygodniu dużo mówiło się o Wiesbaden. Ta kwatera główna naprawdę stała się tajną bronią naszą i naszych partnerów w planowaniu operacji i formułowaniu wymagań dotyczących ich realizacji (…) W tej kwaterze głównej planowano operacje, prowadzono gry wojenne, kształtowano potrzeby SZU i przekazywano je do Waszyngtonu i europejskich stolic” O sprawie napisał wcześniej „New York Times”, zaś w Polsce ją nagłośnił b. premier Leszek Miller.

Ukraina. Dwóch Chińczyków walczących po stronie Rosji zostało pojmanych przez Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrii Sybiha poinformował, iż Kijów wezwał do swojej ambasady chińskiego charge d’affaires. Stosunku ukraińsko-chińskie zdecydowanie się pogarszają.

Węgry. Serbia i Węgry utworzą niedługo nowy sojusz wojskowy. Realizacja projektu, znajdującego się już w fazie zaawansowanej, jest nadzorowana przez serbskiego prezydenta Aleksandara Vuczicia i węgierskiego premiera Viktora Orbana – poinformował serbski „Kurir”. O sprawie pisał już jakiś czas temu lewicowy komentator polityczny Mitro Dymitriadis (Lewak Polityka) Odnotował wtedy, że: „Węgry nie roszczą sobie prawa do swoich historycznych ziem, Wojwodiny, która znajduje się w teraz w granicach Serbii”.

Węgry. Polska Agencja Prasowa powołując się na znanego dziennikarza portalu VSquare Szabolcs Panyi zamieściła sensacyjną wiadomość: Prezydent Republiki Serbskiej (autonomii w Bośni i Hercegowiny) Milorad Dodik razem z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem odwiedził Orbana w Budapeszcie przed oczekiwanym ogłoszeniem decyzji sądu. Po wizycie elitarna jednostka węgierskiej policji (TEK), kierowana przez byłego szefa ochrony i zaufanego współpracownika Orbana, Janosa Hajdu – przyjechała do Republiki Serbskiej z planem umożliwienia Dodikowi ucieczki przez Chorwację na Węgry. Miało to mieć miejsce gdyby w kraju wybuchły na przykład zamieszki. Sąd w Sarajewie skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH. Obyło się jednak bez większych incydentów. Prokuratura Bośni i Hercegowiny nakazała aresztowanie popieranego przez Rosję lidera bośniackich Serbów.

Czechy. Jak poinformował ekspert od spraw wojskowości Krzysztof Podgórski powołując się na „Hospodářské Noviny”, Czechy w 2025 roku wysłały na Ukrainę ostatnią partię czołgów T-72M1. Modernizowały je Czeskie zakłady Excalibur Army . W 2024 roku Czechy informowały o przekazaniu 62 czołgów w/w typu.

Niemcy. Berlin tymczasowo zawiesiły dalsze przyjmowanie uchodźców w ramach programu przesiedleń ONZ. Chadecy od jakiegoś czasu opowiadają się za bardziej rygorystycznym podejściem do osób ubiegających się o azyl. Spowodowane jest to przepływem elektoratu i błyskawicznym wzrostem poparcia dla Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Estonia. Tallin zamierza zatapiać „podejrzane statki handlowe” na Morzu Bałtyckim. Przewodniczący Komusji Obrony Calew Stoicescu: „Projekt takiej ustawy będzie rozpatrywany już jutro w estońskim parlamencie. Według projektu wojsko będzie mogło użyć siły w wyjątkowych przypadkach”. Zapewnił, iż załoga podejrzanego statku zostanie ostrzeżona i ewakuowana przed jego zatopieniem. Informacje potwierdził portal ERR. Komentatorzy uważają, iż jest to część polityki skierowanej przeciwko Rosji.

Estonia/Litwa. Unia Europejska stanowczo odmówiła finansowania inicjatywy, która miała wzmocnić ich granicę z Rosją i Białorusią. Oba kraje chciały wybudować „mur dronów”. Służby graniczne obu państw szukały unijnego wsparcia, tak więc złożyły w tej sprawie wniosek o dofinansowanie. Na początku marca spotkały się jednak z odmową. Koszt „muru” był szacowany na 12 mln euro.

Łotwa. Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs powiedział: „Wszystkie rozmowy, jakie odbyliśmy ostatnio z wysokiej rangi urzędnikami USA, stanowiły jasny sygnał, iż USA pozostaną w NATO” Dodał również, że: „Prawda jest taka, iż nie mamy w tej chwili żadnej magicznej alternatywy. Nie ma substytutu potęgi Stanów Zjednoczonych”.

Finlandia. Masowe przeprowadzki mniej zamożnych obywateli. Ponad 40 000 Finów o niskich dochodach dostało informację o tym, iż powinni się przeprowadzić do tańszych dzielnic. Specjalne pisma wysłał państwowy urząd socjalny. Finowie mają się wyprowadzić w ciągu trzech miesięcy, inaczej przestaną dostawać dopłaty do pełnej wysokości czynszu. Najbardziej cięcia odczują osoby starsze, samotne i niezdolne do pracy. Wielu z nich wysokość czynszów upatruje w „proekologicznych działaniach rządu”. Kłopoty z opłatami ma w Finlandii już ponad 6% społeczeństwa.

Grenlandia. Szefowa resortu spraw zagranicznych Grenlandii Vivian Motzfeldt stwierdziła: „Chiny są dla nas bardzo ważne i zależy nam na zacieśnieniu naszej współpracy”. Zbliżenie Grenlandii z Chinami jest obserwowane od początku prezydentury Donalda Trumpa.

Izrael. W Strefie Gazy brakuje jedzenia. Szefowie sześciu agencji ONZ wezwali do pilnego wznowienia blokowanych dostaw pomocy i zawieszenia broni. W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad 1000 dzieci i był to najbardziej tragiczny tydzień w ciągu ostatniego roku. „Ponad 2,1 mln ludzi jest uwięzionych, bombardowanych i głodzonych, podczas gdy na przejściach granicznych gromadzone są zapasy żywności, lekarstw i paliwa”. Liczne organizacje humanitarne i kościoły chrześcijańskie apelują do władz Izraela o możliwość niesienia pomocy poszkodowanym. Przedstawiciele izraelskiego rządu zapewniali, iż wraz ze zwiększeniem napływu pomocy po zawarciu rozejmu w styczniu do Strefy Gazy dotarły zapasy, które powinny wystarczyć jej ludności na kilka miesięcy.

Izrael. Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy od wznowienia ataków zginęło w nich ponad 1,3 tys. Palestyńczyków, a podczas całej wojny – ponad 50,7 tysięcy. Informację podało Radio Maryja,

Chiny. Pekin stanowczo sprzeciwiają się groźbom Waszyngtonu w sprawie podniesienia ceł na chińskie towary o 50% i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź. Pekin wezwał Waszyngton do skorygowania błędnych działań i rozwiązania sporów poprzez „równy dialog oparty na wzajemnym szacunku”.

Filipiny. Wybuch wulkanu Kanlaon, który wyrzucił chmurę pyłu na wysokość 4 kilometrów. W okolicy obowiązuje alert trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali, zalecono też ewakuację terenów najbliżej góry. Władze twierdzą, iż są doskonale przygotowane. Sekretarz Departamentu Rozwoju i Spraw Społecznych Rex Gatchalian zapewnił, iż służby są gotowe do wydania potrzebującym rodzinom paczek żywnościowych i wszelkiej innej pomocy. W kilku składach przygotowano ponad 250 000 pakietów pomocowych.

Boliwia. Prezydent Boliwii Luis Arce krytykuje decyzję USA o podwyżce ceł i zapowiada poszukiwanie nowych rynków zbytu dla boliwijskich produktów. Wskazał na Chile jako potencjalnego odbiorcę boliwijskiej wołowiny i mleka. Dodał, iż Indie, Chiny oraz kraje Afryki Południowej mogą stać się nowymi partnerami handlowymi dla Boliwii. W 2024 roku Boliwia eksportowała do USA 263 rodzaje produktów, a importowała 3 329.

Dominikana. 27 osób zginęło, a 134 zostały ranne w katastrofie, do której doszło w jednej z dyskotek w Santo Domingo – poinformowały lokalne władze. We wtorek nad ranem zawalił się dach w klubie Jet Set. Wśród śmiertelnych ofiar jest popularny gubernator prowincji Nelsy Cruz. Ranny zaś został znany muzyk Rubby Perez.

KOMUNIKATY:

Polska. Od dzisiaj w salonach Empiku i Kolportera nowy numer (15-16, 13.04-20.04.2025) „Myśli Polskiej”. W numerze między innymi prof. Stanisław Bieleń „Podwójne standardy”, dr Edward Karolczuk „Zmierzanie do sytuacji bez wyjścia”, Roland Lasecki „O nieprzydatności konserwatyzmu”. W numerze również rozmowa z rosyjskim analitykiem wojskowym Rusłanem N. Pukhowem „Jesteście drugim tyłem”.

Kraków. Klub „Myśli Polskiej” w Krakowie zaprasza dzisiaj na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Bieleniem. Spotkanie będzie promować książkę prof. Bielenia zawierającą teksty z „Myśli Polskiej” i „Spraw Nauki” pt. „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia (środa) o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Domu Handlowego „Jubilat” (VII piętro).

łj

Idź do oryginalnego materiału