Sygnały zauważone (04.04.2025)

myslpolska.info 17 godzin temu
Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 04.04.2025
Polska. Warszawa przekazała Ukrainie kolejnych 5000 terminali Starlink Enterprise – poinformował Kijów. W ukraińskim komunikacie czytamy: „Dzięki nim uzyskujemy nieprzerwaną komunikację i internet choćby w najtrudniejszych miejscach”. Do tej pory to Warszawa podarowała Ukrainie 29500 takich urządzeń. W komunikacie podziękowano szczególnie ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu.
Polska. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak Polska powinna kupić lub wydzierżawić port w ukraińskiej Odessie, aby uzyskać dostęp do Morza Czarnego, by eksportować tamtędy nasze oraz europejskie zboże. Jego zdaniem spółki znad Wisły powinny móc korzystać z pół miliona hektarów ziemi u naszych wschodnich sąsiadów. Wypowiedz ta spotkała sie z negatywnymi opiniami środowisk ukraińskich i ukrainofilskich. W komentarzach czytamy, iż jest to próba „wykorzystywania trudnego położenia Ukrainy”
Polska. Poseł Jarosław Wałęsa wyłamał się spośród polityków Koalicji Wyborczej i oficjalnie pisze o 80. rocznicy powrotu i zdobycia Ziem Zachodnich dla Polski. Syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy napisał w swoich mediach społecznościowych: „28 marca 1945 roku na Dworze Artusa zawisła biało-czerwona flaga – symbol powrotu Gdańska do Polski. Tego dnia podporucznik Bronisław Wilczewski i chorąży Zbigniew Michel, mający zaledwie 19 lat, wspięli się na maszt, by zastąpić hitlerowski sztandar polską flagą. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii miasta – początek nowego rozdziału po latach wojennej zawieruchy. Dziś, 80 lat później, pamiętamy o tych, którzy przyczynili się do odzyskania Gdańska.”
Polska. Rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Aleksandra Trawińska poinformowała, iż w nocy z 1 na 2 kwietnia 2025 roku na terenie Westerplatte doszło do sprofanowania symboli państwowych. Zerwano 11 polskich flag, rzucono je na ziemie, zdeptano i częściowo spalono. Zniszczono również flagę Unii Europejskiej.
Polska. Dzisiaj o godzinie 16:00 mija czas na zgłoszenie do PKW kandydatów na prezydenta i dostarczenia minimum 100 000 podpisów z poparciem. Zarejestrowani do tej pory przez PKW kandydaci to: Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (Razem), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Joanna Senyszyn (b. SLD, publicystka „Faktów po Mitach”) i Magdalena Biejat (Lewica). Złożenie podpisów w dniu dzisiejszym zapowiedział dziennikarz Krzysztof Stanowski.
Komitet Macieja Maciaka (Ruchu Dobrobytu i Pokoju) został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Na zatwierdzenie czekają kandydatury: Marka Jakubiaka (Wolni Republikanie), Dawida Jackiewicza (b. PiS), Wiesława Lewickiego (polonia w Niemczech) i Romualda Starosielca (Ruch Naprawy Polski).

Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski wybierze się na poligon i weźmie udział w szkoleniu wojskowym. Uczestnicy będą uczyli się m.in. strzelania, rzutu granatem i walki wręcz.

Polska. Organizacje reprezentujące branżę mięsną i rolników sprzeciwiają się próbom wprowadzania na rynek Unii Europejskiej żywności wytwarzanej w laboratorium. Zaapelowali do ministra rolnictwa o wsparcie i o ochronę polskiej produkcji zwierzęcej. „My, polscy rolnicy i przetwórcy sprzeciwiamy się wszelkim próbom wprowadzania na rynek Unii Europejskiej żywności wytwarzanej w laboratorium. Jej promocja jako bezpiecznej i zrównoważonej alternatywy dla produktów pochodzenia zwierzęcego, stanowi nieuczciwą konkurencję dla produkcji rolnej. Mówimy stanowcze NIE imitacjom laboratoryjnych produktów zwierzęcych, takich jak na przykład mięso lub mleko, które nie mogą zastąpić naturalnej hodowli zwierząt” – czytamy liście skierowanym do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. List podpisali między innymi: Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Rzemiosła Polskiego i Samoobrona.
Polska. Na kanale TV Myśl Polska można obejrzeć dyskusję redaktora naczelnego „Myśli Polskiej” Jana Engelgarda i red. Adama Śmiecha na temat tej książki „Bohaterowie czy zbrodniarze? Rozmowy o polskim podziemiu.” Jest to jedna z ciekawszych dyskusji poruszająca temat „żołnierzy wyklętych”.
Stany Zjednoczone. Minister finansów USA Scott Bessent ostrzega przed eskalacją konfliktu handlowego po wprowadzeniu nowych ceł przez prezydenta Donalda Trumpa. „Nie radziłbym innym krajom odwetu”. Według Amerykanów nakładanie kolejnych ceł na Stany Zjednoczone będzie zupełnie nieopłacalne i nieefektywne. Bessent dodał: „Poszczególne kraje mogą zmienić swoje cła i pozostałe obostrzenia handlowe. (…) Ameryka musi przestać być wykorzystywana… Wtedy i tylko wtedy prezydent Donald Trump zawrze umowę z każdym krajem”.
Stany Zjednoczone. Niedomówienia w sprawie braku sankcji na Rosję i Białoruś. Sekretarz skarbu Scott Bessent w wywiadzie dla Fox News wyjaśnił, iż Rosja nie znalazła się na liście, ponieważ Stany Zjednoczone z nią nie handlują. Powiedział: „Rosja została pominięta, ponieważ już obowiązujące sankcje związane z wojną na Ukrainie skutecznie zredukowały handel między USA, a Rosją do zera”. Politycy Partii Demokratycznej uważają, iż to niepełna prawda, ponieważ brak sankcji daje Rosji różnorakie możliwości obejścia przepisów.
Stany Zjednoczone. USA nałożyły cła handlowe na Ukrainę w wysokości 10%. Według Waszyngtonu, nie jest to nic dziwnego. Przedstawiciel administracji Białego Domów powiedział: „Ukraina nakłada w tej chwili 10-procentowe cło na towary amerykańskie, a ten sam środek zostanie teraz nałożony przez USA.”
Unia Europejska. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiada na wprowadzenie 20-procentowych ceł przez Stany Zjednoczone na produkty z Unii Europejskiej. Powiedziała: „Finalizujemy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła na stal, a teraz przygotowujemy się do dalszych środków zaradczych w celu ochrony naszych interesów i naszych firm”.
Unia Europejska. Dowódca sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli, ostrzegał przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji dla NATO. Jego zdaniem, wycofanie wsparcia dla Ukrainy może mieć poważne konsekwencje.
Unia Europejska. W Strasburgu odbyła się debata dotycząca działalności WHO zorganizowana przez Europę Suwerennych Narodów. Europoseł Grzegorz Płaczek (Konfederacja) zaprezentował projekt ustawy dotyczącej wyjścia Polski ze struktur Światowej Organizacji Zdrowia. Wielu europosłów (zwłaszcza z Bułgarii, Słowacji, Francji, Niemiec i Austrii) wyraziło słowa poparcia dla zbudowania wspólnego frontu politycznej walki. Suwerenistyczni europosłowie podkreślają, iż Stany Zjednoczone czy Argentyna już opuściły WHO. Europoseł Grzegorz Płaczek napisał: „Czas wyjść ze skompromitowanej i przeżartej lobby farmaceutycznym organizacji, jaką jest WHO. Wbrew temu, co mówi mainstream, Polska nie jest w swojej walce sama, ale z pewnością jako pierwsza w Europie skierowała ustawę o wyjściu z WHO w swoim parlamencie. Wszystko wskazuje na to, iż kolejnym państwem, którego parlamentarzyści złożą projekt podobnej ustawy będzie Bułgaria”.
Rosja. Wysłannik Kremla Kiriłł Dmitrijew przebywa z wizytą w USA. W wywiadzie dla Fox News stwierdził, iż „prezydent Donald Trump nie tylko zapobiegł wybuchowi III wojny światowej, ale także poczynił istotne postępy w rozmowach na temat zakończenia wojny w Ukrainie”.
Rosja. Doradca prezydenta Władimira Putina Kiriłł Dmitrijew w czasie wywiadu z dziennikarzem Bretem Baierem mówił o poprawie stosunków rosyjsko-amerykańskich. „Przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu między Rosją a administracją Bidena. Nie podejmowano prób zrozumienia naszego stanowiska. Nie szukano efektywnych rozwiązań. Tymczasem zespół prezydenta Trumpa dostrzegł przestrzeń do deeskalacji„. Przykładem dobrych działań według niego jest „pierwsza skuteczna próbę zatrzymania ataków na infrastrukturę energetyczną między Rosją a Ukrainą”.
Rosja. Były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew napisał: „Trump złamał system handlowy nakładając cła niemal na cały świat. Konsekwencje zatem będą globalne. Na towary ze Stanów Zjednoczonych też zostaną nałożone cła odwetowe. Stare łańcuchy dostaw zostaną zerwane, ale powstaną nowe. A co z nami? Rosja i tak prawie nie prowadzi interesów z Ameryką, ani z UE, bo niemal cały handel został objęty sankcjami. Ale przez cały czas się rozwijamy i to w przyzwoitym tempie: w pierwszym kwartale 2025 roku wzrost wyniósł około 3%. Więc nie ma potrzeby gwałtownych ruchów. Zgodnie z zasadą Lao Tzy powinniśmy usiąść na brzegu i czekać, aż przepłynie obok nas trup wroga, w tym przypadku rozkładający się trup gospodarki UE”.
Rosja. Wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Riabkow powiedział, że: „Moskwa chce pomóc w osiągnięciu porozumienia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi„. Polityk podkreślił, iż trzeba działać, „zanim będzie za późno”. Prezydent USA Donald Trump ostrzegał Teheran, iż jeżeli ten nie zrezygnuje ze swojego programu nuklearnego, to Amerykanie mogą przeprowadzić naloty.
Rosja. Do Moskwy przybyli szefowie MSZ-tów z Burkina Faso, Mali oraz Nigru. Przedstawiciele tych trzech państw poinformowali, iż tworzą wspólne siły do walki z terrorystami na Czarnym Lądzie. Moskwa zaoferowała im pomoc w postaci instruktorów i broni. Afrykańczycy oskarżyli Ukrainę o wspieranie terroryzmu w Afryce. Komentatorzy zauważyli, iż przedstawiciele afrykańskich państw tym razem nie wypowiadali się krytycznie o polityce Stanów Zjednoczonych.
Niemcy. Przyszły chadecki kanclerz Niemiec Friedrich Merz chce ostrzejszych sankcji, łącznie z odbieraniem funduszy Unii Europejskiej, wobec państw UE „łamiących demokrację i praworządność”. To stary pomysł forsowany przed laty przez środowiska związane z Georgiem Sorosem. Merzowi chodzi głównie o Węgry i Słowację, czyli o obalenie rządów Viktora Orbána i Roberta Fico.
Niemcy. Po raz pierwszy w historii Niemiec bezwyznaniowcy stanowią większą część ludności niż katolicy i protestanci. Tak wynika z danych opracowanych przez grupę badawczą Weltanschauungen in Deutschland. Maleją wpływy chrześcijaństwa, rosną zaś islamu.
Węgry. Do Budapesztu przybył premier Izraela Benjamin Netanjahu Spotkał się z szefem rządu premierem. Netanjahu od listopada zeszłego roku jest ścigany przez tzw. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Premier Viktor Orban, zapraszając wcześniej swojego gościa zapewnił, iż nakaz aresztowania „nie zostanie wykonany”. Premier Viktor Orban konsekwentnie neguje bezstronność MTK. W 2023 roku Budapeszt zablokował wspólne oświadczenie państw Unii Europejskiej w sprawie nakazu aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, powołujące sie właśnie na wyrok tzw. Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Węgry. Węgierski rząd ogłosił, iż rozpocznie procedurę wycofania kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Decyzja zapadła tego samego dnia, w którym do Budapesztu przybył premier Izraela Benjaminem Netanjahu, za którym MTK wydał nakaz aresztowania. Decyzja ta spotkała sie z słowami uznania w Rosji, Białorusi i Izraelu. MTK powstał na podstawie przyjętego w 1998 roku Statutu Rzymskiego. Chiny, Indie, Pakistan, Kazachstan, Białoruś nigdy nie były członkami tej instytucji. Statutu nie ratyfikowały takie państwa jak Stany Zjednoczone, Izrael czy Rosja. Filipiny już wycofały swoje członkostwo.

Węgry. Premier Węgier Viktor Orban powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż „na Węgrzech nigdy nie powiewały flagi Hamasu i nigdy powiewać nie będą”. Zapewnił go też, iż Węgry popierają suwerenność Izraela i jego prawo do samoobrony. Lider partii Fidesz przekonywał też, iż „w Europie Zachodniej antysemityzm osiągnął niespotykane dotąd rozmiary”. Kilkakrotnie powiedział, iż na Węgrzech nie ma miejsca dla antysemityzmu. Prasa na Węgrzech porównuje wypowiedzi premiera Viktora Orbana do słów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina wypowiedzianych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu i 80. rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Mówiąc o stosunkach dwustronnych, Orban stwierdził, iż Izrael jest poważnym inwestorem na Węgrzech. Odnotował też intensywną współpracę węgierskich i izraelskich przedsiębiorstw oraz wyraził nadzieję na jej kontynuację.

Francja. Rzeczniczka francuskiego rządu Sophie Primas ogłosiła, że: „Jesteśmy gotowi na tę wojnę handlową”. To jej komentarz w sprawie ogłoszonych przez Stany Zjednoczone ceł.
Litwa. Polacy dalej prześladowani na Listwie. Rada Samorządu Rejonu Trockiego nie wyraziła formalnej zgody na wynajem pomieszczeń na potrzeby spotkań Polaków. W głosowaniu zdecydowano, iż udostępnianie pomieszczeń dla trockiego oddziału Związku Polaków na Litwie (ZPL) na zasadzie umowy najmu nie będzie możliwe.
Gruzja. Gruziński parlament przyjął ustawę o rejestracji „agentów zagranicznych”, która ma zastąpić ustawę o „wpływach zagranicznych”, uznaną przez krytyków za narzędzie służące prześladowaniu organizacji prodemokratycznych – podała AFP. Treść nowego prawa jest wzorowana na amerykańskiej ustawie FARA. Projekt ustawy został przyjęty 86 głosami „za” polityków rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. Aby prawo weszło w życie, dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Gruzji Micheila Kawelaszwiliego . Amerykańska ustawa FARA (Foreign Agents Registration Act) z 1938 roku wymaga, aby każda firma reprezentująca obcy kraj, organizację lub partię była zobowiązana do zgłaszania swojej działalności amerykańskim władzom.
Chiny. Chińskie ministerstwo handlu wyraziło „stanowczy” sprzeciw wobec ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowych ceł, które w przypadku importu towarów z ChRL wynoszą, aż 34%. Pekin wezwał do „natychmiastowego” wycofania się z tej decyzji, grożąc podjęciem odwetów celu ochrony swoich interesów.
Japonia. Tokio wyraża poważne obawy wobec decyzji USA o nałożeniu ceł na japońskie produkty, kwestionując ich zgodność z zasadami WTO. Sekretarz rządu Yoshimasa Hayashi stanowczo wezwał Waszyngton do wycofania się z decyzji o nałożeniu ceł. Sekretarz Hayashi podkreślił, iż wprowadzenie taryf może mieć „duży negatywny wpływ” na globalną gospodarkę i system handlowy.
Korea Południowa. Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej podjął w piątek decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji o impeachmencie prezydenta Jun Suk Jeola w związku z ogłoszeniem przez niego w grudniu 2024 roku stanu wojennego. Zgodnie z konstytucją wybory nowej głowy państwa odbędą się w ciągu 60 dni. Ośmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego jednomyślnie opowiedziało się za podtrzymaniem wniosku o impeachment Juna i odsunięciem go z urzędu. W centrum Sulu zgromadziły się tysiące zwolenników i przeciwników polityka. Gmach trybunału został szczelnie otoczony przez ok. 7000 policjantów – podała agencja Yonahp. Tego dnia na ulicach Seulu porządku strzeże ponad 14 000 funkcjonariuszy policji i innych służb.
Iran. Przywódca Iranu Ali Chamenei ostrzegł w poniedziałek, iż USA otrzymają cios, jeżeli zrealizowane będą groźby prezydenta Donalda Trumpa. Chamenei powiedział: „Wrogość ze strony USA i Izraela zawsze istniała. Grożą, iż nas zaatakują, co naszym zdaniem nie jest zbyt prawdopodobne, ale jeżeli dopuszczą się jakiejkolwiek wrogości, z pewnością otrzymają silny cios w odwecie”. Dodał również, że: „Jeśli myślą o wywołaniu zamieszek w naszym kraju, tak jak w poprzednich latach, to sami Irańczycy się z nimi rozprawią”
Haiti. Wielkie demonstracje przeciwko wszechwładzy gangów. Tysiące osób wyszło na ulice stolicy Port-au-Prince, domagając się od rządu działań w walce z brutalnymi, uzbrojonymi bandami, które kontrolują większość miasta i okolicznych obszarów. W czasie demonstracji doszło do strzelaniny. Uzbrojone grupy przestępcze w Haiti zawiązały koalicję i przejęły kontrolę nad około 85% obszaru Port-au-Prince. Według danych ONZ w ubiegłym roku w wyniku przemocy gangów w Haiti zginęło łącznie ponad 5600 osób, ponad 2200 zostało rannych. Porwania i gwałty stały się normą.
Libia. Nie dla emigrantów. Trypolis zawiesił działalność dziesięciu międzynarodowych organizacji humanitarnych, oskarżając je o plan osiedlenia w kraju migrantów z innych części Afryki – poinformował rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISA) Salem Gheith. Powiedział między innymi: „Plan osiedlenia migrantów pochodzenia afrykańskiego w Libii postrzegany jest jako wrogi akt, którego celem jest zmiana składu demograficznego naszego kraju i który zagraża społeczeństwu libijskiemu”.
Demokratyczna Republika Konga (DRK). Stany Zjednoczone są zainteresowane umową pozwalającą im pozyskiwać minerały z ogarniętego konfliktem Kongo. Doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. Afryki Massad Boulos wprost mówi o umowie „pokój za minerały”. Boulos rozmawia na temat pokonania rebeliantów M23 i gangów z prezydentem DRK Felixem Tshisekedim w Kinszasie.

łj

Idź do oryginalnego materiału