Sygnały zauważone (01.04.2025)

myslpolska.info 1 dzień temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 01.04.2025

Polska. Katastrofa demograficzna – naród polski wymiera. Polska walczy z najpoważniejszym kryzysem demograficznym w swojej historii. Liczba urodzeń osiągnęła rekordowo niski poziom, a prognozy wskazują na dalszy, szybki spadek liczby ludności. Program 800 plus okazał się niepowodzeniem. Wskaźnik dzietności w Polsce od lat utrzymuje się poniżej 1,4, a w 2023 roku spadł do 1,16, co jest najniższym wynikiem w historii. Prognozy wskazują, iż w 2060 r. aż 64% Polaków będzie w wieku poprodukcyjnym. Już dzisiaj a 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 35 emerytów.

Polska. Władze w Polsce podpisały kontrakt na dostawę sprzętu wsparcia logistycznego Patriot SAM ze Stanów Zjednoczonych – powiedział szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, iż „Inwestycja warta około dwóch miliardów dolarów. Jest to kontrakt na dostawę sprzętu wsparcia logistycznego dla baterii Patriot, dla całego systemu. Ważnym elementem tego kontraktu są symulatory, które pozwolą na szkolenie w odpieraniu ataków powietrznych”. W ubiegłym roku Polska podpisała umowę na zakup 48 wyrzutni systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot o wartości 1,2 mld dolarów.

Polska. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zarejestrowała dotąd dziesięciu kandydatów na prezydenta w nadchodzących wyborach. Są to kolejno: Sławomir Mentzen (Konfederacja), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Rafał Trzaskowski (KO/PO), Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki (PiS), Adrian Zandberg (Razem), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Joanna Senyszyn (b. SLD) i Magdalena Biejat (Lewica). Komitet Macieja Maciaka (Ruchu Dobrobytu i Pokoju) został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Na zatwierdzenie czeka kandydatura Marka Jakubiaka (Wolni Republikanie). Współpracownicy Aldony Skirgiełło (Samoobrona) twierdzą, iż prawie już zebrali podpisy. Czas na rejestrację kandydata upływa w piątek.

Polska. „Rzeczpospolita” określiła lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka jako polityka o poglądach prorosyjskich i probiałoruskich. Przypisano mu również powielanie treści zbieżnych z „rosyjską propagandą”. W „Rzeczpospolitej” czytamy: „Polacy będą prawdopodobnie mogli w wyborach prezydenckich postawić krzyżyk przy kandydacie otwarcie wspieranym przez białoruską propagandę. Chodzi o Macieja Maciaka, który w dniu złożenia podpisów w PKW wystąpił z pochlebczą mową wobec Putina i Łukaszenki.” W dalszej części tekstu jako zarzut przeciwko kandydatowi przedstawiają fakt wystąpienia w Międzynarodowym Radiu Białoruś. Sam Maciej Maciak odpowiedział: „Jeśli Putin stwierdzi, iż Księżyc jest satelitą Ziemi, a ja też stwierdzę, iż Księżyc jest satelitą Ziemi, to oznacza to, iż powtarzam treści Putina?”. Od sierpnia 2023 roku właścicielem „Rzeczpospolitej” jest Spółka Pluralis B.V. Jej akcjonariuszem jest Soros Economic Development Fund (Georg Soros)

Polska. „W Platformie Obywatelskiej krąży plotka, iż Szymon Hołownia ma zespół, który pracuje nad podstawą prawną do objęcia przez niego urzędu głowy państwa, w sytuacji, gdy wybory prezydenckie wygra niewielką przewagą głosów Rafał Trzaskowski a Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, nieuznawana przez rządzących, zakwestionuje wynik wyborczy”. O sprawie napisały dziennikarki Joanna Miziołek i Eliza Olczyk z tygodnika „Wprost”.

Polska. Skazany na dożywocie za zabicie w 2010 roku działacza PiS Marka Rosiaka, Ryszard Cyba wyszedł na wolność. Zwolnienia mordercy było „zawieszeniem postępowania wykonawczego” w związku z oczekiwaniem na decyzję sądu o przymusowym leczeniu psychiatrycznym.

Polska. Zaginęła Przewodnicząca Rady Koordynacyjnej Białorusi Anżalika Mielnikawa – przekazało białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Nie odbiera telefonu ani wiadomości z komunikatorów. Jej zniknięcie zauważono 23 marca. Według byłego ambasadora Białorusi w Polsce, a w tej chwili działacza opozycyjnego Pawła Łatuszki: „wiele wskazuje więc na to, iż mogła wyjechać z Polski na Białoruś”. Polska policja po zawiadomieniu Łatuszki prowadzi poszukiwania Anżaliki Mielnikawej jako „osoby pozbawionej wolności”. Pojawiają się również liczne głosy, iż mogła być białoruską agentką, lub zmieniał orientacje polityczną.

Polska. Zaprezentowano oficjalny plakat Marszu Pamięci, 6 lipca w Warszawie, który jest organizowany przez Fundacja Wołyń Pamiętamy oraz Stowarzyszenie „Zawsze Wierny – Tobie Polsko. Na plakacie znalazło się między innymi hasło „Żądamy od Ukrainy odblokowania ekshumacji zamordowanych Polaków”.

Polska. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował, iż zagłosuje w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Magdalenę Biejat. Nie wierzy jednak w sukces „lewicy”, ponieważ dodał, iż w drugiej turze zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego.

Unia Europejska. Przyszły Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chce umożliwić znaleźć sposób, by ukarać Węgry za odmowę wspierania Ukrainy. Jest w tym wspierany nie tylko przez CDU, ale również SPD. Kanclerz chce mieć możliwość wstrzymania unijnych funduszy oraz zawieszenia prawa głosu dla krajów, które „naruszają najważniejsze zasady UE, takie jak choćby praworządność czy bezpieczeństwo”. Wynika to z projektu umowy koalicyjnej CDU-SPD. Chociaż partie nie wspomniały wprost o Węgrzech, projekt umowy wyraźnie się właśnie do Budapesztu.

Rosja. Prezydent Władimir Putin podpisał specjalny dekret o poborze do wojska. W Rosji zaczął obowiązywać dekret o wiosennym poborze do służby wojskowej, który będzie trwał od 1 kwietnia do 15 lipca. Do wojska ma trafic choćby 150 000 poborowych. Zgodnie z nowymi przepisami, które zostały wprowadzone w Rosji w zeszłym roku, do służby wojskowej będą powoływani obywatele w wieku od 18 do 30 lat.

Rosja. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na swoim kanale Telegram napisał: „Duża liczba europejskich polityków cierpi na rusofobię w ostrej formie (…) Leczenie jest objawowe. Tradycyjne leki są zwykle nieskuteczne. Najlepszy efekt terapeutyczny zaobserwowano przy łącznym stosowaniu silnych środków uspokajających, takich jak Kalibr, Oniks, Iskander i silnego wieloskładnikowego środka uspokajającego o nazwie Oresznik”

Ukraina. Rosyjskie Zgrupowanie „Wschód” siłami 29 Armii Ogólnowojskowej zdobyło wieś Razliv i kontynuuje natarcie na Bohatyr. Żołnierze rosyjskiej 36 Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej i 430 Pułku Strzelców Zmechanizowanych rozbiły bataliony ukraińskiej 125 Brygady Obrony Terytorialnej wspartej batalionem z 23 Brygady Zmechanizowanej – o czym poinformował Krzysztof Podgórski.

Ukraina. Były prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, iż Ukraina podzieli się swoimi technologiami z krajami uczestniczącymi w „siłach gwarancyjnych”. kooperacja obejmie także szkolenia i produkcję sprzętu wojskowego. Zadowolenie wyrazili Anglicy i Francuzi.

Stany Zjednoczone. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), czołowy producent chipów, planuje na przestrzeni czterech lat zainwestować 100 miliardów dolarów w rozwój fabryk produkujących układy scalone w Stanach Zjednoczonych. „The Wall Street Journal” podkreśla, iż przedsięwzięcie stanowi element wsparcia odbudowy amerykańskiego przemysłu półprzewodników, który w ostatnich latach w dużej mierze przeniósł się do Azji. Fakt ten skomentował prezydent USA Donald Trump: „W ciągu dwóch miesięcy zapowiedziano i zobowiązano się do realizacji większej liczby inwestycji prywatnych niż w ciągu czterech lat rządów sennego Joe Bidena

Stany Zjednoczone. Paliwowi giganci z USA i innych państw w gwałtownie wycofują się z tzw. zielonych inwestycji. Dostrzegalna jest także ucieczka z tzw. zielonych instrumentów finansowych, w tym obligacji i sojuszy bankowych. Na liście wycofujących się z zielonego sojuszu banków znalazły się m.in. Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo, BlackRock oraz Morgan Stanley.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ocenił, iż skazanie Marine Le Pen to „bardzo duża sprawa”. Amerykański prezydent stwierdził ponadto, iż wykluczenie jej z wyborów przypomina mu jego własne perypetie prawne w USA. Do sprawy odniosła się rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce, która przypomniała przy tym lutowe przemówienie wiceprezydenta J.D. Vance’a w Monachium „W obronie wolności słowa i sprzeciwie wobec wykluczania ludzi z procesu politycznego”. Powiedziała: „Wykluczanie ludzi z procesu politycznego jest szczególnie niepokojące z uwagi na agresywną i skorumpowaną kampanię prawną toczoną tu, w Stanach Zjednoczonych, przeciwko prezydentowi Trumpowi. Popieramy prawa wszystkich do wygłaszania swoich poglądów na forum publicznym, czy się z nimi zgadzamy, czy nie”. Red. Tomasz Jankowski z Wbrew Cenzurze napisał: „Wyrok na Marine Le Pen – ile bym nie miał do niej zastrzeżeń – to kolejny zwiastun ery liberalnego absolutyzmu, który dopiero teraz pokazuje swoją prawdziwą twarz, jako systemu z gruntu niedemokratycznego, tolerującego wyroki demokracji tylko wtedy, gdy zwyciężają w niej siły mieszczące się w liberalnym spectrum. Podstawa prawna jest tutaj tak dęta, iż szkoda słów. Nabrać się na to może tylko laik, który nie ma pojęcia jak polityka od wewnątrz funkcjonuje (…) Po Rumunii mamy więc Francję. O ile Francuzi nie wyjdą na ulicę w proteście i nie zmiotą Macrona z Pałacu Elizejskiego (a nie wyjdą raczej, bo Le Penowa nie jest „sercem ludu”), o tyle kwestią czasu są delegalizacje kolejnych kandydatów i formacji w następnych krajach. Także w Polsce.”

Francja. Sąd w Paryżu orzekł karę czterech lat pozbawienia wolności, w tym trzech w zawieszeniu, dla Marine Le Pen za „defraudację środków publicznych”. Orzekł pięcioletni zakaz ubiegania się o stanowiska publiczne, który będzie egzekwowany natychmiast. Oznacza to, iż Marine Le Pen nie będzie mogła startować w wyborach prezydenckich w 2027 roku, chyba iż do wyborów prezydenckich sąd wyższej instancji wydałby korzystny dla niej wyrok. Postępowanie w sądach wyższej instancji trwa we Francji od kilku miesięcy do choćby kilku lat.

Węgry. Koskovics Zoltán z węgierskiego Centrum Praw Podstawowych wezwał Europejczyków do powstrzymania Ukrainy przed przystąpieniem do UE w związku z wydarzeniami w Holandii. Idzie o sprawę ukraińskiego nożownika. Według niego „Jeśli pozwolimy eurokratom przyspieszyć proces przystąpienia Ukrainy do UE, miliony byłych żołnierzy cierpiących z powodu traumy upokarzającej porażki, ale uzbrojonych po zęby, będą wśród nas. Żądaj od swojego rządu, aby nie dopuścił do członkostwa Ukrainy w UE!”

Belgia. Strajk generalny w Belgii. Wszystkie odloty ze stołecznego lotniska Zaventem i podbrukselskiego lotniska Charleroi zostały w poniedziałek odwołane z powodu protestu związków zawodowych. W Brukseli działa tylko jedna linia metra, cztery tramwajowe i sześć lini autobusowych. Protest ma związek z rządowym planem zmian w systemie emerytalnym.

Finlandia. Prezydent Finlandii Alexander Stubb mówi o konieczności przygotowania się do rozmów z Rosją. Podczas wizyty w Londynie, podkreślił, iż nawiązanie kontaktu z Władimirem Putinem musi być skoordynowane. Wskazał, iż kluczowym warunkiem jest trwałe zawieszenie broni oraz zawarcie pokoju w Ukrainie. Stubb zaznaczył, że Rosja zawsze będzie sąsiadem Finlandii, co wymaga przygotowania się do przyszłych rozmów.

Norwegia. Minister finansów Norwegii Jens Stoltenberg powiedział: „Wprowadzenie przez Donalda Trumpa dodatkowych ceł i wywołanie wojny handlowej może skutkować globalnym kryzysem gospodarczym na miarę załamania z końca lat 20. XX wieku lub wywołanego pandemią”. Norwegia, w ocenie Stoltenberga, będzie szczególnie narażona na skutki możliwej wojny handlowej między USA a Chinami, Kanadą i Europą. Biznes nie będzie kierować swoich inwestycji w miejsca, gdzie produkować najlepiej i najtaniej, ale tam, gdzie cła będą najniższe, a to będzie powodem błędów o długofalowych skutkach.

Litwa. Ciała trzech amerykańskich żołnierzy zostały odnalezione po wydobyciu z błota zatopionego pojazduopancerzonego M88A2 Hercules – przekazał sztab armii USA. realizowane są poszukiwania czwartego żołnierza.

Niemcy. W Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec policja testuje samochody elektryczne. Okazuje się, iż nie zawsze się sprawdzają, a z powodu rozładowanych baterii musiano już odwoływać akcje. Projekt pilotażowy jest w tej chwili krytykowany przez związek zawodowy policjantów i opozycyjną AfD.

Austria. Kolejny sukces Jacka Międlara. 1. odcinek („Preludium”) jego serialu dokumentalnego o ukraińskim ludobójstwie na Polakach „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” zakwalifikował się do finału i został nominowany do nagrody głównej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Wiedniu.

Turcja. Najpoważniejszy opozycyjny kandydat na prezydenta Ekrem Imamoglu wzywa do firm i mediów powiązanych z rządem. Przez Turcję przechodzi fala protestów.

Mjanma. Jest najmniej 2000 zabitych podczas trzęsienia ziemi. Prawie 4000 zostało rannych. Rząd ogłosił tydzień żałoby narodowej. Do niedzieli birmańskie flagi będą opuszczone do połowy masztów – przekazała AFP.

Chiny. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) rozpoczęła we wtorek zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe wokół Tajwanu z udziałem wszystkich rodzajów wojsk. Manewry mają na celu symulację blokady wyspy i uderzenia na cele morskie i lądowe. Według Pekinu są one ostrzeżeniem dla tajwańskich „separatystów”.

Iran. Teheran wystosował oficjalny protest do Rady Bezpieczeństwa ONZ w odpowiedzi na wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące irańskiego programu nuklearnego. W liście, do którego dotarła agencja Reutera, ambasador Iranu w ONZ określił zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa jako „lekkomyślne i wojownicze”, naruszające prawo międzynarodowe.

Republika Południowej Afryki (RPA). Uruchomiono nowoczesną kopalnię. Producent węgla Seriti Resources uruchomił kopalnię Naudesbank Colliery w pobliżu Carolina w stanie Mpumalanga. Kopalnia zatrudni 300 pracowników i będzie wydobywać milion ton węgla rocznie z przeznaczeniem na eksport. Minister zasobów mineralnych i ropy naftowej Gwede Mantashe poinformował, iż realizowane są już prace nad kolejnymi odwiertami.

Argentyna. Liberalno-konserwatywny prezydent Javier Milei zapowiedział odtajnienie rządowych dokumentów dotyczących hitlerowców, którzy po 1945 roku znaleźli schronienie w Argentynie. Swoje zadowolenie z decyzji prezydenta wyraziła prasa w Izraelu i dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala w Ameryce Łacińskiej Ariel Gelblung.

Brazylia. Ponad 100 000 brazylijskich gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu w następstwie przechodzących przez południową część tego kraju ulewnych deszczów. Najwięcej domów bez energii elektrycznej jest w stanie Sao Paulo.

łj

Idź do oryginalnego materiału