Święty Klemens ogłoszony został patronem miasta Lędziny

2 godzin temu

W środę 17 czerwca, w roku jubileuszu 700-lecia parafii pod wezwaniem św. Klemensa w Lędzinach, święty ten został oficjalnie ogłoszony patronem miasta Lędziny. Podczas mszy św. odczytano stosowny dokument papieża Leona XIV. W uroczystości wzięli udział m.in. abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki i burmistrz Lędzin Marcin Majer.

Św. Klemens jest patronem parafii lędzińskiej znajdującej się na wzgórzu, nazywanym od jego imienia Górką Klemesową lub Klimontem. Badania archeologiczne potwierdziły, iż pierwsze drewniane świątynie istniały tam już w XII i XIII wieku. Obecny, barokowy kościół św. Klemensa widnieje w herbie Lędzin.

Dokument Stolicy Apostolskiej nadający patronat św. Klemensa miastu brzmi następująco: „Dykasteria do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Leona XIV, po rozważeniu przedstawionych okoliczności i stwierdziwszy, iż wybór oraz zatwierdzenie zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i świętego Klemensa I, papieża i męczennika, patronem u Boga miasta zwanego Lędziny zatwierdza”.

Warto podkreślić, iż decyzja Stolicy Apostolskiej to efekt wspólnych starań władz kościelnych, samorządowych i mieszkańców Lędzin.

– Jako burmistrz, którego trosce zostało powierzone to miasto, pragnę twojej, święty Klemensie, opiece oddać wszystkich jego mieszkańców. Chcemy być wierni Ewangelii Jezusa Chrystusa. Niech On kieruje naszymi umysłami i sercami – powiedział burmistrz Lędzin Marcin Majer, burmistrz Lędzin.

– Jako ludzie pracy, którym zrządzeniem Bożej opatrzności została powierzona troska o byt materialny naszych rodzin oraz o rozwój gospodarczy naszego miasta, pragniemy Twojej, święty Klemensie, opiece oddać nas samych, naszych przełożonych, nasze warsztaty pracy. Chcemy być wierni Ewangelii Jezusa Chrystusa. Kieruj naszymi sercami. Oczyść je z egoizmu i materializmu – mówił podczas uroczystości jeden z górników lędzińskich.

To dzień, który na zawsze pozostanie w historii naszego miasta” – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Lędzin, dodając:

„To wydarzenie ma szczególny wymiar, ponieważ odbywa się w roku jubileuszu 700-lecia parafii św. Klemensa – miejsca od wieków wpisanego w historię naszej lokalnej wspólnoty. Zwieńczeniem starań wielu osób było otrzymanie stosownych dokumentów ze Stolicy Apostolskiej, potwierdzających ustanowienie świętego Klemensa patronem naszego miasta.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej pięknej inicjatywy, a w szczególności księdzu proboszczowi Zygmuntowi Klimowi, Radzie Parafialnej, Radzie Miasta oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego historycznego wydarzenia.

Niech Święty Klemens będzie dla nas symbolem jedności, odpowiedzialności i troski o dobro wspólne, a jego opieka niech towarzyszy mieszkańcom Lędzin przez kolejne pokolenia”.

1 z 4
Przemawia Marcin Majer, burmistrz Lędzin; fot. FB/Marcin Majer. Burmistrz Miasta Lędziny
Mszy św. w kościele św. Klemensa przewodniczył abp. Andrzej Przybylski, metropolita katowicki; fot. FB/Marcin Majer. Burmistrz Miasta Lędziny
Fot. FB/Marcin Majer. Burmistrz Miasta Lędziny
Uroczystość ogłoszenia patrona Lędzin odbyła się 17 czerwca br. fot. FB/Marcin Majer. Burmistrz Miasta Lędziny

Katowicki Gość Niedzielny w swoim portalu przytoczył fragment homilii abp. Przybylskiego, który mówił m.in. o związkach świętego papieża z górniczym charakterem Lędzin i Górnego Śląska: „Dlaczego akurat Klemens, papież z dalekiego Rzymu, z odległej historii? Wy wiecie, dlaczego. (…) Ewangelizował po całym świecie. Dotarł aż na Krym i tam na Krymie spotkała go szczególna misja. Nie tylko pracował w kopalniach i w kamieniołomach, ale pracując pośród pracowników kamieniołomów i górników w kopalni, głosił Chrystusa swoim współbraciom w ciężkiej pracy. Tradycja mówi, iż tamtym robotnikom i górnikom nie tylko pracowało się lżej, ale kiedy słuchali Klemensa, jak głosi Ewangelię i widzieli go, jak się modli do Pana również za nich, czuli pokój i bezpieczeństwo„.

Lędziny nie są pierwszym samorządem lokalnym w naszym regionie, który obrał sobie świętego patrona. Tychy zawierzyły się św. Krzysztofowi, a ostatnio Łaziska Górne św. Janowi Chrzcicielowi.

Idź do oryginalnego materiału