Będą się wzajemnie promować, tworzyć ścieżki rowerowe, które połączą regiony, a także zachęcać turystów do odwiedzin sąsiadów – przedstawiciele województw świętokrzyskiego i małopolskiego podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie turystyki.
Wydarzenie odbyło się na Zamku w Chęcinach. W ramach współpracy Regionalne Organizacje Turystyczne przygotują oferty angażujące instytucje z obu województw. Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego mówi, iż wsparcie będzie dotyczyć m.in. imprez plenerowych.
– Dzisiejsze wydarzenie daje zielone światło do tego, by obrać wspólne kierunki, także w zakresie infrastruktury pieszo-rowerowej tak, aby jak najwięcej turystów odwiedzało Świętokrzyskie. Nasz najważniejszy cel to wymiana ofert, wzajemne uzupełnianie się. Mamy np. skansen w Tokarni i chcemy, by nasi lokalni przedsiębiorcy czy koła gospodyń wiejskich prezentujący się na wydarzeniach mogli robić to też w Małopolsce i odwrotnie – zaznacza.
25.06.2026. Chęciny. Podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli województw świętokrzyskiego i małopolskiego o wzajemnej współpracy w zakresie turystyki / Fot. Izabela Mortas-Rubak – Radio KielceŁukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego podkreśla, iż w minionym roku Małopolskę odwiedziła rekordowa liczba turystów, na co pracowała m.in. przygotowana oferta kulturalna 25 instytucji. kooperacja między regionami w jego opinii może zaowocować rozwojem infrastruktury.
– Tym projektem chcemy, żeby powstawały m.in. ścieżki rowerowe, które połączą oba regiony, bo widać, iż rowerowy ruch turystyczny rozwija się. Widzimy to na przykładzie chociażby powiatów miechowskiego czy proszowickiego – te ścieżki już funkcjonują, ale jeszcze jest wiele do zrobienia – zaznacza.
Marszałek mówi, iż w trakcie realizacji jest np. ścieżka rowerowa od Miechowa do styku z województwem świętokrzyskim, natomiast kooperacja ma objąć też inne obszary. To imprezy takie jak planowana we wrześniu na Ponidziu fiesta balonowa, która mogłaby zainteresować turystów z obu województw. Marszałek mówi, iż oba regiony będą dążyć także do wzmocnienia połączeń kolejowych zwłaszcza jeżeli chodzi o połączenie z Buskiem-Zdrojem, bo oferta uzdrowiskowa jest interesująca dla Małopolan.
Deklaracje o współpracy podpisali też przedstawiciele samorządów – powiatów jędrzejowskiego i miechowskiego, a także gmin – Chęcin oraz Gródka nad Dunajcem. Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny spodziewa się m.in. wzajemnej promocji wśród turystów.
– Na pewno będziemy starali się wzajemnie „odsyłać” sobie turystów, promować poprzez różne formy elektroniczne czy foldery. To też wymiana doświadczeń – Gródek nad Dunajcem to typowo turystyczna gmina z walorami, myślę iż jest z czego czerpać – zaznacza.
25.06.2026. Chęciny. Podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli województw świętokrzyskiego i małopolskiego o wzajemnej współpracy w zakresie turystyki / Fot. Izabela Mortas-Rubak – Radio KielceJarosław Baziak, wójt gminy Gródek nad Dunajcem mówi, iż działania będą skoncentrowane na wzajemnej promocji, ale oba samorządy będą mogły czerpać ze swojego doświadczenia.
– Myślę, iż w kwestii zamków będę mógł wiele dowiedzieć się od burmistrza Jaworskiego, ponieważ mamy obiekty zabytkowe, ale jeszcze nie tak dopieszczone jak te w Chęcinach. Regiony łączą też piękne krajobrazy – ocenia.
Zdaniem wójta wspólne działania mogą objąć także enoturystykę, bo oba regiony mają potencjał w tym obszarze.
Współpracować ze sobą będą także instytucje kultury – Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Centrum Bajki pojawi się m.in. już w sierpniu na Festiwalu Jana Kiepury organizowanym właśnie w Krynicy-Zdroju.
Województwo małopolskie w minionym roku odwiedziło 29 mln turystów, którzy wydali ponad 25 mld zł w regionie. Województwo świętokrzyskie odwiedziło blisko 6 mln osób.

2 godzin temu

















