Do Świętokrzyskiego Parku Narodowego zostanie dołączonych 300 hektarów . W poniedziałek (29 lipca) podczas śniadania prasowego z dziennikarzami poseł Rafał Kasprzyk z Polski 2050 Szymona Hołowni mówił o planach względem tego obszaru chronionego.
– To są plany, ale bardzo realne, które będą też dobre dla społeczności lokalnej. W ślad za tym pójdą subwencje – przyznał poseł Rafał Kasprzyk.
Poniedziałkowe spotkanie prasowe z posłem Rafałem Kasprzykiem było pierwszym z cyklu. W ten sposób parlamentarzysta planuje informować mieszkańców świętokrzyskiego o swoich planach i zamierzeniach.
– To jest taki nowy format, żeby przybliżyć osoby, polityków z naszego regionu, którzy w waszym imieniu realizują programy, z którymi szli do wyborów. Zależy mi na tym, by słowo „polityka” zostało odczarowane i znalazło się bliżej ludzi – mówi.
Podczas spotkania poseł przedstawił Martę Szperlich-Kosmalę, koordynatorkę Instytutu Strategie 2050, która wraz z innymi ekspertami związanymi z ruchem Szymona Hołowni doradza politykom, prowadząc różnorodne analizy.
Podczas spotkania poruszono wiele tematów związanych z bieżącymi pracami Sejmu. Działacze Polski 2050 odnieśli się do trwającego od lat sporu o działki na Świętym Krzyżu. Chodzi o 1,3 ha terenu na Łyścu, które za sprawą rozporządzenia ministra klimatu za rządów Prawa i Sprawiedliwości został wyłączony z powierzchni ŚPN, by ojcowie oblaci mogli przejąć go w wieczystą dzierżawę. Tak się jednak nie stało.
Poseł Rafał Kasprzyk dziś znów podkreślił, iż teren, który został wyłączony z naruszeniem prawa wróci do ŚPN, choć wciąż nie ma konkretów, kiedy to się stanie. Marta Szperlich-Kosmala zwróciła z kolei uwagę na to, iż realizowane są również starania, by teren ponad 60 ha lasu pod Grzegorzowicami, który bezpośrednio nie graniczy z ŚPN, pozostał we władaniu parku.
– Są zatem trzy konkrety w sprawie ŚPN – mówi poseł Rafał Kasprzyk.
– To przywrócenie działki na Łyścu do ŚPN, utrzymanie dołączonych 60 ha lasu pod Grzegorzowicami i 300 hektarów kolejnych terenów. Pozwolę sobie przemilczeć konkrety, ponieważ w najbliższych dniach odwiedzi nas wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała i liczę na to, iż przedstawi więcej szczegółów – zaznacza.
Działacze Polski 2050 zwrócili także uwagę na zmiany w finansowaniu samorządów. Wedle projektu ustawy gminy i miasta będą otrzymywały subwencje za obszary chronione, przy czym za powierzchnie należące do parków narodowych subwencje te będą większe.