Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę – rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego – działacza opozycji demokratycznej w PRL.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w święto Konstytucji 3 maja.
Andrzej Duda wyróżnił dwie osoby
Dalsza część tekstu pod tweetem
Prezydent @AndrzejDuda w #ZamekKrólewski: Order Orła Białego przyznawany jest tym, którzy mają niezmywalną zasługę dla Rzeczpospolitej przynoszącą wielki pożytek lub wielką chlubę.
Dziękuję Jerzemu Kropiwnickiemu za wszystkie Jego dokonania dla Ojczyzny. Był Pan tym, który… pic.twitter.com/iREBnzfKLx
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 3, 2025
Janusz Kapusta jest rysownikiem, malarzem i scenografem, wynalazcą jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON. Został odznaczony „w uznaniu znamienitych zasług w działalności naukowej, artystycznej i twórczej, za szczególny przykład kreatywności, poszerzania wyobraźni oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie”.
Jerzy Kropiwnicki jest działaczem opozycji demokratycznej z okresu PRL, ekonomistą i politykiem. W latach 2002–2010 był prezydentem Łodzi, a wcześniej ministrem w rządach Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. Został odznaczony „w uznaniu znamienitych zasług dla RP, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej”.
Janusz Kapusta odznaczony Orderem Orła Białego
Janusz Kapusta – malarz, rysownik, plastyk i scenograf, odkrywca nowej figury geometrycznej K-DRON, pierwszy artysta, któremu udało się połączyć złoty i srebrny podział w ramach jednego mającego geometryczną postać dzieła, został w sobotę uhonorowany Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Janusz Kapusta mówi o sobie, iż jest artystą o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych. Jego twórczość obejmuje małe formy graficzne, plakaty, ilustracje do czasopism, grafiki i ilustracje książkowe, a także scenografię i malarstwo.
Janusz Kapusta urodził się w 1951 r. w Zalesiu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Odbył także studia z filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W 1981 roku wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował m.in. z „New York Timesem”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe” i „Nature”. Jest laureatem m.in. nagrody za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie, którą otrzymał w Sintrze (Portugalia), pierwszej nagrody na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran) czy Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamiętniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej. Jest też autorem ilustracji do bibliofilskiego wydania „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza.
W 2007 roku Kapusta został wybrany przez prestiżowe londyńskie pismo „Nature” do zilustrowania serii 14 artykułów o najważniejszych odkryciach naukowych na świecie.
Dzieła artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na całym świecie (m.in.: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi). Zaprojektował scenografię między innymi do opery Roberta Wilsona „Czarny jeździec”, „Carmen” w warszawskim Teatrze Wielkim i do „Snu nocy letniej”.
W roku 1985 odkrył nową figurę geometryczną, jedenastościenną bryłę, którą nazwał K-DRON i później opatentował. W 2017 r., w wywiadzie dla PAP powiedział: „Fascynuje mnie ciągle to samo – sama bryła. Okazała się znacznie bogatsza niż byłem tego świadom na początku. W pewnym sensie ona ujawniała się w czasie. Zajęło mi osiem lat, żeby znaleźć jej naturalne umiejscowienie w kosmosie, 13 lat żeby spotkać mądrego matematyka, który odkrył związki powierzchni K-DRON-u z równaniem drgającej struny, 26 lat, żeby spotkać lekarza, biologa i naukowca, który zadał pytanie o związki K-dronu z życiem. K-dron się ciągle rozwija i ja się z nim rozwijam”.
W 1999 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się wystawa całkowicie poświęcona K-DRON-owi. W tym samym roku w Teatrze Aktora i Lalki Ateneum w Katowicach odbyła się premiera sztuki dla dzieci „Planeta K-DRON, czyli tajemnica przerwanej podróży”, której Kapusta był autorem, scenografem i reżyserem.
W 2000 roku artysta odkrył nowe i nieznane wcześniej zasady złotej proporcji i przedstawił je na konferencjach matematycznych na amerykańskich uniwersytetach. Jego artykuły ukazały się w czasopismach matematycznych w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W 2004 roku opublikował swoje odkrycie polegające na połączeniu złotego i srebrnego podziału w jednej geometrycznej konstrukcji. „Każde odkrycie jest w pewnym sensie podarunkiem kosmosu, wydarza się przypadkiem. Dopiero wtedy stajemy się świadomi tego, co się nam przytrafiło” – mówił w tym samym wywiadzie dla PAP.
3 stycznia 2000 roku usiadłem do komputera, żeby sprawdzić pewien pomysł geometryczny związany z najważniejszą proporcją na świecie, czyli ze złotym podziałem i nie odszedłem od tego komputera przez następne trzy lata. W rezultacie odkryłem całą serię nowych, nieznanych wcześniej podstawowych jego zasad i w konsekwencji jako jedyny nie-matematyk byłem zaproszony przez prof. Jay Kappraffa i japońskie naukowe pismo „Forma” do ich opisania
– wspominał artysta.
Jest autorem m.in. książki „K-DRON. Opatentowana nieskończoność”. W 2009 w Kole został odsłonięty pierwszy na świecie pomnik K-dronu.
W 2020 roku Kapusta powrócił do Polski.
Znalazł się w komitecie wspierającym kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta.
Czytaj także:

Pierwsza w Europie i druga na świecie – 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała...
Czytaj więcejDetails