Święczkowski skomentował zawieszenie prok. Ostrowskiego. Tak, znów wspomniał o "zamachu stanu"

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl


Informacja o zawieszeniu zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego dotarła we wtorek do prezesa TK Bogdana Święczkowskiego. Jak zareagował na tę decyzję?
"Zamach stanu" według szefa TK: Bogdan Święczkowski w zawiadomieniu skierowanym do zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego stwierdził, iż w tej chwili rządzący działają w "zorganizowanej grupie przestępczej", a ich celem jest zmiana konstytucyjnego ustroju RP. Prezes TK wymienił w tym kontekście działania w celu "usunięcia lub zaprzestania działalności" takich organów jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa czy Sąd Najwyższy. Prok. Michał Ostrowski wszczął w tej sprawie śledztwo i przesłuchał do tej pory m.in. I prezes SN Małgorzatę Manowską.


REKLAMA


Decyzja Adama Bodnara: W poniedziałek prokurator generalny zdecydował o zawieszeniu Michała Ostrowskiego na pół roku. Decyzja ma związek z "brakiem poszanowania dla podstawowych zasad funkcjonowania prokuratury". Prok. Michał Ostrowski może się odwołać do sądu dyscyplinarnego i już zapowiedział w rozmowie z mediami, iż to zrobi. Jednocześnie Adam Bodnar powołał Rzecznika Dyscyplinarnego, który ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające ws. "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez prokuratora". Prokuratura twierdzi, iż śledztwo było prowadzone "bez rejestracji w systemie ewidencyjnym prokuratury, (...) z naruszeniem zasady obiektywizmu i bezstronności". Dodano, iż prok. Ostrowski i prezes TK pozostają "w bliskich relacjach".


Zobacz wideo Trump nakłada cła na Unię! Zdecydowana reakcja Tuska


Reakcja prezesa TK: Na decyzję o zawieszeniu prok. Michała Ostrowskiego odpowiedział we wtorek Bogdan Święczkowski. Stwierdził w oświadczeniu, iż zawieszenie było "bezpodstawne" i zareagował na tę informację "z niedowierzaniem i oburzeniem". Dodał, iż stanowi ono "potwierdzenie przeprowadzania w Rzeczypospolitej Polskiej działań mających charakter ustrojowego zamachu stanu na Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa, prokuraturę, media publiczne oraz na Państwową Komisję Wyborczą i podejmowane przez te instytucje decyzje".


Źródła: Prokuratura Krajowa, Trybunał Konstytucyjny
Idź do oryginalnego materiału