Suwerenna Polska wygrywa z PiS w Internecie. 15 na 20 polityków Zjednoczonej Prawicy z najwyższymi zasięgami to politycy z partii Zbigniewa Ziobro

11 miesięcy temu

Sondaże opinii publicznej są ważnym narzędziem, które pomagają w zrozumieniu preferencji społeczeństwa w różnych kwestiach. Są one szeroko stosowane w polityce, marketingu i badaniach społecznych. Niestety, jak wiele innych dziedzin, również sondaże nie są wolne od manipulacji, szczególnie w okresie przedwyborczym. Stąd przed rozmowami koalicyjnymi w Zjednoczonej Prawicy pojawią się coraz częściej sondaże zaniżające poparcie Suwerennej Polski (Solidarnej Polski) i promujące premiera Mateusza Morawieckiego, czy w pozytywnym świetle przedstawiają byłego sztabowca Donalda Tuska – Pawła Kukiza. Jakie są motywacje co do fałszowania sondaży? W polityce, często są one stosowane w celu manipulacji wynikami wyborów lub wzrostu poparcia dla konkretnego kandydata lub partii. W świecie biznesu, sfałszowane sondaże mogą służyć do promocji produktu lub usługi poprzez kreowanie fałszywego wrażenia popularności lub sukcesu. Istnieją również przypadki, w których sfałszowane sondaże są używane do podważania wiarygodności prawdziwych sondaży lub do rozpowszechniania dezinformacji. Publikacja takich sondaży może służyć próbie przekonania wyborców, iż w przypadku oddzielnego startu Suwerennej Polski, głosowanie na nich nie ma sensu, ze względu na niskie poparcie. Ostatni wynik wyborczy związany z samodzielnym startem partii Zbigniewa Ziobro to 4% w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, dziś partia ta jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalna, a jej politycy są jednymi z najbardziej medialnych i zaangażowanych w pracę poselską.

Sprawdźmy jaki jest odbiór społeczny polityków Zjednoczonej Prawicy w najbardziej demokratycznych mediach – czyli w Internecie. I tutaj posłowie Suwerennej Polski zjadają polityków Prawa i Sprawiedliwości w zasięgach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak. Solidarna Polska miała rację w sprawach kluczowych dla suwerenności, UE i w sprawach tożsamościowych. Zobacz listę!

Suwerenna Polska wygrywa w zasięgach z większym PiSem

Poniżej lista opracowana przez portal FanPageKarma, który na bazie ogólnodostępnych kont w mediach społecznościowych zlicza zasięgi i interakcje. Zakres obejmuje od 19 maja 2022 do 19 maja 2023 roku i pokazuje zasięgi, liczbę interakcji polityków Zjednoczonej Prawicy. Spośród dwudziestu kont z najwyższymi zasięgami piętnaście to konta polityków partii Zbigniewa Ziobro i Patryka Jakiego, sam europosłem Jaki jest liderem jeżeli chodzi o zasięgi w Internecie, nie tylko w Zjednoczonej Prawicy ale w ogóle – w polskiej polityce.

1. Patryk Jaki 4.5M (SP)

2. Mateusz Morawiecki 4.3M (PiS)

3. Dariusz Matecki 2.3M (SP)

4. Michał Woś 1.9M (SP)

5. Marcin Romanowski 1.8M (SP)

6. Zbigniew Ziobro 1.5M (SP)

7. Janusz Kowalski 1.4M (SP)

8. Marcel Bielecki 1.0M (SP)

9. Jacek Ozdoba 977k (SP)

10. Mariusz Kałużny 939k (SP)

11. Poseł Mejza 916k (R)

12. Sebastian Kaleta 863k (SP)

13. Adam Andruszkiewicz 821k (SP)

14. Mariusz Gosek 820k (SP)

15. Piotr Uruski 809k (SP)

16. Michał Sopiński 722k (SP)

17. Michał Wójcik 701k (SP)

18. Anna Krupka 662k (PiS)

19. Dominik Tarczyński 538k (PiS)

20. Beata Mazurek 468k (PiS)

Suwerenna Polska o ponad milion reakcji więcej niż PiS

Porównajmy w tym samym okresie, czyli od 19 maja 2022 do 19 maja 2023 roku profile partii Solidarna Polska (Suwerenna Polska) i Prawo i Sprawiedliwość. „Mała Suwerenna Polska”, która według „sondaży” ma 0,7% poparcia jest liderem w polskiej polityce z 3,3 miliona reakcji, a jednocześnie w liczbie obserwujących dogania Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym czasie profil PiS wygenerował jedynie 2,1 miliona interakcji (wyprzedzają ich choćby profile partii składających się na Konfederację). Warto zauważyć, iż konto młodzieżówki Suwerennej Polski wygenerowała większe zasięgi niż ogólnopolskie partie takie jak Nowoczesna, Zieloni, czy Kukiz’15.

Walczmy z sondażową dezinformacją

Sfałszowane sondaże mają poważne konsekwencje dla społeczeństwa i demokratycznego procesu. Mogą one wpływać na opinie publiczną, wprowadzając dezinformację i zakłócając zdrową debatę. Osoby opierające swoje decyzje na sfałszowanych sondażach mogą podejmować wybory, które nie są zgodne z ich rzeczywistymi preferencjami. Ponadto, sfałszowane sondaże mogą podkopywać zaufanie społeczeństwa do instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzanie badań i prowadzenie demokratycznego procesu.

W jaki sposób działają polityczne sondaże? Odpowie Państwu Przemysław Wipler (nagranie sprzed 6 lat):

Idź do oryginalnego materiału