
Z dumą informujemy, iż drużyna AquaSmartki w składzie: Agata Bielicka, Lena Dubyk, Iga Sikorska, Karolina Węglarz z klas dziennikarskich LO w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w Oławie zajęła I miejsce w ogólnopolskim finale międzynarodowego konkursu Climate Detectives, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA)!
Finał odbył się w piątek, 28 marca. O zwycięstwo rywalizowało 10 najlepszych drużyn z całej Polski. W ścisłej trójce znalazły się zespoły: II LO im. Stefana Batorego w Warszawie, I LO w Ostrzeszowie oraz nasza zwycięska drużyna Aqua Smartki. Uczennice zaprezentowały wyniki swojego sześciomiesięcznego projektu badawczego dotyczącego oceny możliwości retencji wody w przydomowych zbiornikach na terenie Oławy. Przygotowały prezentację oraz film podsumowujący wszystkie działania, a także odpowiadały na pytania jury. Ocenie podlegało również raportowanie całego projektu, przeprowadzone badania oraz wykonanie plakatu naukowego. Realizując projekt, uczennice wykorzystały wiedzę z różnych dziedzin, m.in. meteorologii, klimatologii czy matematyki, analizując dane opadowe, przeprowadzając pomiary terenowe i opracowując rozwiązania zwiększające retencję wody deszczowej.
Projekt "Ocena możliwości retencji wody w przydomowych zbiornikach na terenie Oławy" dotyczył problemu niskiej retencji wody opadowej i jej wpływu na gospodarkę wodną miasta. Uczennice przeanalizowały dane meteorologiczne z okolicznych stacji IMGW, przeprowadziły własne pomiary opadów oraz ankietę wśród mieszkańców, badając ich świadomość i bariery w gromadzeniu deszczówki. Wyniki z modelu symulacyjnego wykazały między innymi, iż stosowanie zbiorników na deszczówkę łącznie ze skrzynkami retencyjno-rozsączającymi istotnie zwiększa retencję, osiągając poziom choćby 80%. Możliwa oszczędność wody przy zastosowaniu zbiornika naziemnego może wynieść od 20 do 50 m³. Może to być zachętą finansową dla mieszkańców, choć nie są to kwoty astronomiczne, ważniejszy jest tutaj jednak aspekt samej retencji i potencjalnych oszczędności wody z sieci miejskiej. Oszczędność wody z wodociągów np. dla osiedla Nowy Otok (ok. 600 domów) mogłaby wynieść 12-18 tys. m³ w okresie letnim. W ramach projektu został również przygotowany specjalnie dla mieszkańców Kalkulator retencji wody opadowej, uwzględniający średnie sumy opadów dobowych z czterech miesięcy w okresie pięcioletnim.
Nagrodą dla najlepszego zespołu jest wyjątkowe zaproszenie na Climate Detectives Summit, który odbędzie się w siedzibie ESRIN - Centrum Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA we Włoszech, w dniach 12-13 maja 2025 r. Jako zwycięska drużyna będziemy reprezentować Polskę i, podobnie jak inne najlepsze zespoły z całej Europy, zaprezentujemy wyniki naszych badań przed ekspertami z ESA! To niezwykła okazja, by podzielić się swoją pracą i zdobyć cenne doświadczenie na arenie międzynarodowej.
Drużyna AquaSmartki pracowała pod kierunkiem pani Elizy Golańskiej, przy wsparciu pań: Magdaleny Frontkiewicz, Karoliny Kawy i Joanny Danik-Kruk oraz pana Artura Chorążyczewskiego wykładowcy z Politechniki Wrocławskiej. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i dziękujemy wszystkim, którzy wspierali ich działania: Starostwu Powiatowemu w Oławie oraz Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oławie. To ogromne osiągnięcie nie tylko dla szkoły, ale i dla całej społeczności Oławy!
Projekt został objęty patronatami Starostwa Powiatowego w Oławie oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oławie.
Kalkulator retencji wody