Stowarzyszenia Tacy Sami świętuje 25-lecie, dziś otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej, jutro w Rudzie III Festyn przy Pałacu Taczanowskich (zdjęcia)

3 miesięcy temu

Dziś w Rudzie Stowarzyszenie Tacy Sami otwarło Warsztaty Terapii Zajęciowej, z których korzysta dwadzieścioro pięcioro podopiecznych (zobacz nasze relacje filmowe na Facebooku). Wydarzenie wpisuje się w obchody 25-lecia tego stowarzyszenia. Dziś jako pierwszy głos zabrał jego prezes Waldemar Kluska:

25-lat działalności Stowarzyszenia Tacy Sami, które co większa rocznica funduje i sobie i państwu prezenty. Najpierw to był ośrodek rehabilitacyjny, potem hydroterapia a dziś 25-lecie – robimy sobie i społeczeństwu duży prezent. Chcemy zadbać o osoby dorosłe niepełnosprawne, żeby uaktywnić je zawodowo i dać im szansę do powrotu, do pełnosprawności takiej społecznej. Ci, którzy na początku starli się z tym pomysłem utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w tym miejscu nie do końca wierzyli w sukces. My zaprawieni w boju, wiedząc, iż jeżeli się czegoś bardzo chce, jest się oddanym sprawie, można wszystko. Chciałbym podziękować wielu osobom, firmom – bez których to nie mogłoby się odbyć, które przez ostatnie 3 lata uczestniczyły z nami w tych zmaganiach, w tej nierównej walce. Jak państwo będziecie zwiedzać WTZ, to zobaczycie tablicę z nazwiskami 80 osób, firm, urzędów, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Kluska dziękował też przedstawicielom lokalnych samorządów, które wsparły działania stowarzyszenia.

Wszystkie gminy podjęły uchwały i zmaterializowały pomoc, która była potrzebna, aby zabezpieczyć swój udział przy uzyskanej dużej dotacji z RCPS-u, ze środków PFRON przeznaczonych na ten cel. Jesteśmy wdzięczni, iż nasze słowa trafiły do wójtów, radnych i przewodniczących, iż uwierzono w tę naszą wizję i dzisiaj spełniamy obiecanki, niektórzy mówili mrzonki. Tutaj chciałbym zaapelować do wójtów, aby czuli się bez krępacji, jeżeli będzie potrzeba pomocy, korzystać z tego dobrodziejstwa, bo to nasze wspólne dzieło. Nie stałoby się to, gdyby nie zaangażowanie samorządu powiatowego. Obecny tu ówczesny starosta Marek Kieler zgodził się, aby rozpocząć działania w kierunku tworzenia warsztatów, poparł tę inicjatywę, zaczęliśmy szukać środków finansowych i mamy ten efekt. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspólnego sukcesu. Na długie laierta mamy nadzieję będzie to wspaniałe miejsce. Określamy, iż to drugi dom. Będą mogli się tu wzmacniać i stawać samodzielny.

Prezes Stowarzyszenia Tacy Sami dziękował dziś m.in. Włodzimierzowi Sygulskiemu, któremu jest wdzięczny za udzielone wsparcie w momentach zwątpienia, a tych nie brakowało.

Nie ważne co będzie jutro, żyjcie chwil, nie oglądajcie się za siebie, ale nie palcie za sobą mostów, zostawcie wspomnienia i biegnijcie z nimi razem z wiatrem, i marzcie – ciągle na nowo o przyszłości, o miłości, o szczęściu, po prostu żyjcie. To gratulacje od naszego stowarzyszenia Po prostu żyj – mówiła Anna Pabińska.

W imieniu województwa łódzkiego chciałam podziękować panu prezesowi, całemu zarządowi za to, iż pomagają tej grupie niepełnosprawnych, aby chociaż tę cząstkę sprawności mieli. Samorząd województwa będzie wspierał wszelkie działania. -zapewniła Agnieszka Ryś, wicemarszałkini województwa łódzkiego, która miała okazję zwiedzić dziś budynek warsztatów.

W imieniu zarządu powiatu, Rady Powiatu chciałem pogratulować całemu zespołowi, który włączył się w to dzieło. Od początku pomysłu z obecnym tu byłym starostą Markiem Kielerem wiedzieliśmy, iż to miejsce jest potrzebne, bo brakuje miejsc, gdzie dzieciaki, które kończą nasze ośrodki specjalne mogły kontynuować edukację czy przygotowanie na rynek pracy. Były burzliwe dyskusje, chwile zwątpienia i u nas, ale najważniejsze, iż koniec jest szczęśliwy. – mówi wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba.

To wielka uroczystość dlatego, iż pan prezes od lat marzył, planował, a potem realizował. – mówiła Henryka Sokołowska, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie – Wierzę, iż to początek drogi, spotykamy się często, wymieniamy się doświadczeniami, zapraszamy do współpracy i wierzę, iż będziemy dalej realizować to, czego oczekują osoby z niepełnosprawnością, którym należy się szacunek(…).

Gratuluję nie tylko 25 lat istnienia, ale działalności skutecznej, bardzo potrzebnej. – podkreślała Renata Kostrzycka, burmistrz Osjakowa – Widzimy, iż lata państwa determinacji prowadzą do celu. Życzę dalszych sukcesów.

W imieniu Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego chciałbym wręczyć tę kopertę i powiedzieć, iż działamy w warunkach recydywy, bo to my od początku jako jedni z pierwszych coś podobnego, jak tu mamy w środku, złożyliśmy na ten cel. Pozostajemy we współpracy. – mówił dr Zdzisław Włodarczyk, prezes WTN-u.

Jestem pełen uznania dla pana Waldemara Kluski, iż przez 25 lat to stowarzyszenie utrzymuje w takiej kondycji, to wyjątkowa osoba. – zaznacza wójt gminy Skomlin Grzegorz Maras.

Wspieramy działania, nie było ani jednego głosu sprzeciwu, żeby środki przeznaczyć, wszystkie samorządy wsparły. – dodaje Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko.

Na dzisiejszej uroczystości nie zabrakło też występów artystycznych podopiecznych WTZ w Rudzie:

Z kolei jutro od 14:00 Stowarzyszenie Tacy Sami zaprasza na III festyn przy Pałacu Taczanowskich.

Idź do oryginalnego materiału