STOP SMOG czyli co zrobić, żeby powietrze było lepsze

niepolomice.eu 1 tydzień temu

Za nami sezon grzewczy. Na kilka miesięcy możemy zapomnieć o trującym dymie wydobywającym się z kominów. Nie zapominajmy jednak, iż problem smogu w naszej gminie nie został jeszcze do końca rozwiązany.

Jako Niepołomicki Alarm Smogowy od ponad 6 lat podejmujemy działania na rzecz poprawy jakości powietrza. We współpracy z Ekodoradcami z Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice organizujemy spotkania, szkolenia i akcje informacyjne. Każdego roku, dzięki grantom z programu Clean Air Fund spotykamy się z wybraną grupą mieszkańców gminy, aby rozmawiać o smogu i pomysłach na walkę z nim. Dwa lata temu rozpoczęliśmy od szkolenia dla sołtysów i przewodniczących osiedli. W kolejnym spotkaliśmy się z dyrekcją szkół i przedszkoli. W tym roku na warsztaty antysmogowe zaprosiliśmy kadrę zarządzającą i pracowników Domów Kultury. Rozmawialiśmy o przyczynach i skutkach smogu. Zastanawialiśmy się jakie działania podjąć, aby zachęcić mieszkańców do skorzystania z programów pomocowych.

Głównymi emiterami zanieczyszczeń w naszej gminie są przestarzałe urządzenia grzewcze – piece kaflowe oraz kotły 3 i 4 klasy. Zgodnie z lokalną uchwałą antysmogową, powinny zostać wymienione do końca 2026 r. Od kilku lat Urząd Miasta zatrudnia Ekodoradców, którzy pomagają w uzyskaniu dotacji na zakup nowego źródła ogrzewania oraz termomodernizację budynków. Na terenie gminy do wymiany ciągle pozostaje około 2000 pieców, z czego ¼ znajduje się w Niepołomicach.

Kolejnym problemem jest spalanie śmieci oraz węgla niskiej jakości. Każdego roku Straż Miejska przeprowadza kilkaset kontroli, planowo lub po zgłoszeniach od zaniepokojonych sąsiadów. Pobierane są próbki popiołu, które trafiają do analizy laboratoryjnej. jeżeli analiza wykaże, iż w piecu były spalane odpady, jego właścicielowi grozi mandat w wysokości do 500 zł. jeżeli odmówi jego przyjęcia – sprawa trafia do sądu. Strażnicy sprawdzają również stopień wilgotności drewna opałowego. jeżeli przekracza 20% – sprawca także może zostać ukarany mandatem.
Zakończenie sezonu grzewczego to dobry moment na wymianę kotła czy pieca. Warto skorzystać z pomocy gminnych Ekodoradców – telefon: 12 250 94 54. Zapraszamy również do dołączenia do Niepołomickiego Alarmu Smogowego – [email protected].

Spotkanie przeprowadziliśmy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym oraz Miastem i Gminą Niepołomice, dzięki dofinansowaniu z Clean Air Fund.

Paweł Pawłowski
Niepołomicki Alarm Smogowy

Idź do oryginalnego materiału