Startuje historyczna inwestycja. To tam będzie funkcjonował urząd miasta!

1 godzina temu

Miasto i gmina Staroźreby pozyskały największą jednorazową dotację w historii samorządu. Dzięki niej przeprowadzona zostanie rewitalizacja Pałacu Krasińskich (później nazywanego Pałacem Bromirskich) w Staroźrebach oraz dworku w Nowej Górze.

– To moment historyczny, z którego możemy być wspólnie dumni. Z ogromną euforią informuję, iż pozyskaliśmy ponad 25 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na rewitalizację dwóch niezwykle ważnych zabytkowych obiektów. Wartość obu inwestycji sięgnie blisko 30 mln zł. Pozostałe środki będą pochodzić z naszego budżetu – oczywiście bez zaciągania jakichkolwiek kredytów czy pożyczek.

– podaje Kamil Groszewski, burmistrz miasta i gminy Staroźreby.

Jak podkreśla włodarz, jest to największa jednorazowa dotacja w historii tego samorządu.

Co powstanie w odnowionych obiektach?

Obiekty przejdą kompleksową modernizację, po której zyskają nowe funkcje. W pałacu w Staroźrebach będzie mieścił się Urząd Miejski, z kolei w dworku w Nowej Górze powstaną przedszkole oraz przestrzenie służące inicjatywom społecznym i rozwojowym.

– To niezwykle ważne, iż możemy połączyć ochronę zabytków z nowoczesnym rozwojem naszej gminy. Pokazujemy dziś, iż historia i przyszłość mogą iść razem. Że można ratować dziedzictwo kulturowe, a jednocześnie tworzyć nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców – przekonuje Groszewski.

W Staroźrebach podkreślają, iż pozyskane środki są efektem wielomiesięcznej pracy, analiz, spotkań i ogromnego zaangażowania wielu osób.

– Dziękuję marszałkowi Adamowi Struzikowi oraz wicemarszałkowi Wiesławowi Raboszukowi za wsparcie i pomoc w pozyskaniu tego dofinansowania – podkreśla burmistrz.

Umowa o dofinansowanie to dopiero początek. Jak zapowiada Groszewski, roboty rozpoczną się wkrótce.

– Przed nami ogrom pracy, ale także ogromna satysfakcja. Wierzę, iż efekty tych działań będą służyć mieszkańcom przez wiele kolejnych dekad – dodaje na zakończenie.

Idź do oryginalnego materiału