Starosta bielski wybrany prezesem Związku Powiatów Polskich drugi raz z rzędu

16 godzin temu

Starosta bielski Andrzej Płonka wybrany prezesem Związku Powiatów Polskich na VII kadencję. Dotychczasowego prezesa największej korporacji samorządowej w kraju poparło w tajnym głosowaniu 214 delegatów, 8 było przeciw. XXXI Zgromadzenie Ogólne ZPP odbywa się w Mikołajkach na Mazurach. Przypomnijmy, to działalność społeczna, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia.

Andrzej Płonka był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kandydaturę zgłosił starosta łęczycki Janusz Mielczarek, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Łódzkiego. Jak mówił, zdecydowało doświadczenie i dorobek bielskiego starosty. „W swojej pracy był mocno ukierunkowany na zadania, a nie na elementy różniące, jakieś polityczne. Udało się przeprowadzić związek w ostatnich latach z jego problemami i sukcesami nie upartyjniając go, nikogo nie obrażając. Ze stroną rządową rozmawiał do końca, mimo iż było bardzo trudno. Myślę, iż to jest cecha człowieka, który powinien reprezentować problemy powiatu, a nie indywidualne sympatie polityczne”- mówił starosta Mielczarek.

Krzysztof Maćkiewicz, starosta wąbrzeski pracuje na tym stanowisku od pierwszej kadencji, kiedy przywrócono powiaty na mapę administracyjną Polski, współuczestniczył w tworzeniu struktur ZPP. „Bez skromności mogę stwierdzić, iż bez tego naszego stowarzyszenia było by nam w wielu momentach trudno w ostatnim ćwierćwieczu. Dzisiaj mamy profesjonalny zespół ludzi, mamy uznanie ze strony rządowej bez względu na to jakie opcje rządziły, a w efekcie staramy się jak najlepiej służyć naszym mieszkańcom” – mówi samorządowiec. „Pełniąc taką funkcję trzeba być osobą, która potrafi łączyć a nie dzielić. Potrafi walczyć o nasze interesy, ale nie zachowując się tak konfrontacyjnie, iż wyklucza to osiągniecie zasadniczego celu. Starosta bielski Andrzej Płonka jest taką osobą”- dodaje starosta Maćkiewicz.

Starosta Andrzej Płonka dziękując za wybór delegatom z całego kraju mówił o 3 rozpoczętych zadaniach. „To nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ jest to prognoza na lata byśmy mogli realizować to, do czego nas powołano. Kolejne zadania, to zdrowie i szpitale oraz oświata”- mówił samorządowiec.

Co ciekawe, redakcja pisma samorządowego „Wspólnota” przyznała Andrzejowi Płonce tytuł „Samorządowca Roku” wręczając statuetkę w Mikołajkach. „Liczy się interes samorządu, jako całości. Staramy się zawsze znaleźć osobę, która stoi ponad swoim samorządem, działa szerzej. W tym konkretnym przypadku – na niwie województwa, a poprzez Związek Powiatów Polskich – w kraju. To docenienie roli, jaką w tej chwili odgrywa w kraju ta korporacja samorządowa. To niesamowita robota”- mówił Janusz Król, red. naczelny „Wspólnoty”.

To pierwszy taki przypadek w historii związku, by doszło do reelekcji na stanowisku prezesa. Dotychczas osoba, która pełniła tę funkcję przegrywała w następnych wyborach samorządowych i nie zostawała starostą w swoim powiecie.

Andrzej Płonka działa w samorządzie powiatowym od I kadencji. Starostą bielskim jest nieprzerwanie od 2002 r. Przez wszystkie te lata aktywnie działa w Zarządzie ZPP.

Na 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu w kraju do Związku Powiatów Polskich należą 304 samorządy. Ostatnie, które oficjalnie dołączyły do związku na czwartkowym zgromadzeniu to: powiat wadowicki, powiat białostocki i powiat międzyrzecki. ZPP powstało w 1999 r. po wprowadzeniu w życie reformy administracyjnej kraju.

Powiat Bielski

Idź do oryginalnego materiału