Stanowski ogłosił start w wyborach prezydenckich
Jak informowaliśmy, lista kandydatów na prezydenta wydłuża się praktycznie z tygodnia na tydzień.
We wtorek dołączył do nich Krzysztof Stanowski. – Chcę być kandydatem na prezydenta, ale nie chcę być prezydentem – poinformował, dodając jednocześnie, iż robi to po to, aby zebrać 100 tys. głosów i pokazać Polakom, jak wygląda kampania wyborcza podczas wyborów prezydenckich od środka.
Youtuber ma zamiar podczas tego okresu kręcić m.in. programy i być "kamieniem w bucie innych kandydatów". Stanowski oznajmił, iż uważa, iż on sam nie ma kompetencji, aby sprawować też urząd.
– Stoję dzisiaj przed Państwem, aby uwypuklić tę wyborczą katastrofę. Stoję przed Państwem, ale nie po to, aby zostać prezydentem, bo nie mam ku temu kompetencji, doświadczenia. Nie jestem w stanie piastować tego urzędu z odpowiednią godnością i klasą. Zupełnie jak moi konkurenci, ale oni o tym nie wiedzą – oświadczył.
Dodajmy, iż najpewniej w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się obecny prezydent Warszawy i prezes IPN.
W II turze wyborów najpewniej zmierzą się Trzaskowski i Nawrocki
Karol Nawrocki to kandydat z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Urodził się w 1983 roku w Gdańsku (42 lata). Od 2021 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, to też były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej za rządów PiS. Nie ma doświadczenia parlamentarnego. Z wykształcenia jest historykiem. Ma żonę i troje dzieci.
Rafał Trzaskowski to z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej. Urodzony w 1972 roku w Warszawie (53 lata). Jest prezydentem Warszawy od 2018 roku. Politolog. Zanim intensywnie zaangażował się w politykę, pracował jako tłumacz i nauczyciel języka angielskiego.
Były minister administracji i cyfryzacji. Sprawował mandat posła i europarlamentarzysty. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Tutaj opisaliśmy pozostałych znanych kandydatów w tych wyborach.
Pierwsza tura głosowania jest 18 maja. Drugą, jeżeli będzie konieczna, zaplanowana jest na 1 czerwca.