Standardy ochrony małoletnich ważniejsze niż zbawienie dusz? Mocne słowa prawnika

2 miesięcy temu

Standardy ochrony małoletnich i ich implementacja do posługi Kościoła były tematem rozmowy z prawnikiem Agnieszką Zdanowską. Ekspert wskazuje na szokujące konsekwencje ich przedkładania nad cele Kościoła zawarte w tradycyjnym Katechizmie Kościoła.

Na antenie PCh24TV red. Paweł Chmielewski rozmawiał z Agnieszką Zdanowską, prawnikiem i byłym współpracownikiem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. W rozmowie skupiono się m.in. na standardach ochrony małoletnich i zapisach ujętych w tzw. „ustawie Kamilka”, które co do zasady mają chronić dzieci i małoletnich. Jednak ich implementacja w Kościele prowadzi do pewnych absurdów.

Ekspert już na początku rozmowy podkreśliła, iż w swojej dotychczasowej pracy w biurze Rzecznika Praw Dziecka spotykała się ze sprawami nadużyć wobec dzieci ze strony kapłanów. Jednak w większości były to marginalne i rozdmuchane sprawy medialne, w których trudno było doszukać jakiegokolwiek przestępstwa wobec dzieci.

Następnie Agnieszka Zdanowska wskazywała, iż promowane w ostatnim czasie standardy ochrony małoletnich nie są niczym nowym, ponieważ duża część tych zapisów funkcjonowała już w przepisach kodeksu karnego z 2016 roku. Co więcej, zdaniem ekspert w standardach dochodzi do swego rodzaju rozmycia przepisów, a nie ich doprecyzowaniu.

Jednak najważniejszym elementem dyskusji była kwestia implementacji standardów w działalności Kościoła. Agnieszka Zdanowska wskazała bowiem, iż w przedsoborowym nauczaniu Kościoła istniała pewna forma zabezpieczenia dzieci i młodzieży przed jakimikolwiek nadużyciami. Niestety po Soborze Watykańskim II doszło do demokratyzacji i odejścia od tradycyjnego rozumienia pojęcia „duszpasterstwa”. To powoduje – zdaniem prawnik – pewnego rodzaju zagrożenia.

Ekspert dodała, iż pojawiającym się w strukturach kościelnych nadużyciom winna jest posoborowa reforma struktur. Zdanowska przywołuje Kodeks Kanoniczny z 1917 roku, a także proces demokratyzacji Kościoła po Soborze Watykańskim II.

– Jak sobie sięgniemy […] do nauczania zawartego w Katechizmie katolickim kard. Gasparriego, do nauczania papieża Piusa X to mamy bardzo prostą definicję tego czym jest praca duszpasterska. Natomiast teraz w standardach ochrony małoletnich w jednej z parafii czytamy, iż parafia jest jednostką, która ma dbać o dobro psychiczne i fizyczne dzieci – wskazuje na niepokojące zmiany Zdanowska.

Podkreśla, iż posoborowa zmiana formuły prowadzenia duszpasterstwa jest niestety przyczyną pewnych nadużyć. Przypomina, iż kiedyś celem Kościoła była walka o zbawienie dusz, a dziś celem staje się ewangelizacja.

Prawnik dodaje, iż teraz standardy regulują pracę duszpasterską w Kościele co jest odwróceniem zjawisk. – o ile ustawa wprowadzająca standardy ochrony reguluje sposób planowania pracy duszpasterskiej, to jak jest rozumiana praca duszpasterska? To jest odwrócenie porządku. Standardy to pewien zbiór zasad, które będą stanowiły centrum wartości każdej instytucji, w tym instytucji Kościoła katolickiego – podkreśla Zdanowska.

– o ile standardy ochrony małoletnich mają stanowić osnowę wartości Kościoła katolickiego to sami państwo dostrzegacie bezzasadność i ten humanocentryczny duch – wskazuje.

Cała rozmowa z prawnikiem Agnieszką Zdanowską jest dostępna poniżej.

Źródło: PCh24 TV

WMa

DROGA KRZYŻOWA DO LIKWIDACJI? ABSURDALNE PRZEPISY WS. WALKI Z PRZEMOCĄ

Idź do oryginalnego materiału