Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o powołaniu specjalnego zespołu, który zajmie się koordynowaniem i monitorowaniem pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. W ramach projektu testowane będą różne modele redukcji czasu pracy przy zachowaniu tych samych wynagrodzeń dla pracowników.

Fot. Warszawa w Pigułce
Specjalny zespół w ministerstwie
Podczas wywiadu w radiu RMF FM, minister Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, iż w resorcie powstanie dedykowany zespół do obsługi pilotażu. – W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie działał specjalny zespół do koordynowania i monitorowania pilotażu dla przedsiębiorców w sprawie skrócenia czasu pracy – poinformowała szefowa MRPiPS.
W poniedziałek minister zapowiedziała wprowadzenie dobrowolnego pilotażu dla pracodawców, który ma być skierowany między innymi do:
- przedsiębiorstw
- jednostek samorządowych
- fundacji
- związków zawodowych
Podstawowym warunkiem udziału w programie będzie zagwarantowanie pracownikom tego samego wynagrodzenia pomimo skrócenia czasu pracy.
Różne modele skrócenia czasu pracy
Minister podkreśliła, iż w ramach pilotażu testowane będą różne modele skrócenia czasu pracy. – To czasami będzie skrócenie dnia pracy godzinowo. To czasami może być wydłużenie dni urlopu, na przykład w zakładach produkcyjnych, w których trudno byłoby skrócić ten godzinowy wymiar. Można redukować dni pracy w tygodniu – wyjaśniła minister pracy. Takie zróżnicowanie modeli ma pozwolić na dostosowanie rozwiązań do specyfiki różnych branż i charakteru pracy.
Harmonogram wdrożenia pilotażu
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa:
- Szczegółowe zasady, regulamin i reguły programu zostaną zaprezentowane do końca czerwca 2025 roku
- Nabór do programu ruszy po wakacjach
- Pilotaż wejdzie w życie jeszcze w 2025 roku
- Skrócony czas pracy będzie wdrażany u pracodawców i pracowników, którzy zdecydują się na udział w pilotażu od przyszłego roku
W pierwszym roku działania na pilotaż zostanie przeznaczone 10 milionów złotych z Funduszu Pracy. Środki te posłużą do przeprowadzenia programu i zbadania efektów różnych modeli skrócenia czasu pracy w polskich warunkach.