Stacja PKP Warszawa Wschodnia z muralem Romana Dmowskiego

1 rok temu

Wczoraj na Dworcu Warszawa Wschodnia odsłonięto mural Romana Dmowskiego. Przy uroczystości prezentacji malatury brali udział posłowie, działacze samorządowi, władze kolei oraz przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej wraz ze stowarzyszeniem Marsz Zwycięstwa, które było inicjatorem zrzutki na powstanie muralu.

15 września na ścianie podziemnego przejścia dla podróżnych na Dworcu Warszawa Wschodnia odsłonięto mural Romana Dmowskiego. Pokaźnych rozmiarów obraz ma 8 metrów długości i został namalowany przez Izabelę Siemiątkowską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace trwały kilka miesięcy.

Grafika przedstawia popularny wizerunek ojca niepodległości na tle nowoczesnych warszawskich wieżowców. Obok portretu umieszczono cytat z jego dzieła „Myśli Nowoczesnego Polaka” — „Trzeba być »Nowoczesnymi Polakami« rozumiejącymi zarówno rodzącą się Nową Polskę, jak i cały mechanizm współczesnego świata”.

Mural powstał dzięki zrzutce zorganizowanej przez stowarzyszenie Marsz Zwycięstwa. Pomysł na grafikę zrodził się podczas fali strajków feministek, które domagały się zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet. Doszło wówczas choćby do aktu wandalizmu poprzez zaklejenie nazwy ronda. Na agresję lewicy odpowiedziano zwiększeniem obecności Dmowskiego w stolicy.

Uroczystość prezentacji muralu rozpoczął Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP.

Widoczne na muralu słowa Romana Dmowskiego są szczególnie aktualne dzisiaj, gdyż jesteśmy świadkami dynamicznych zmian. Kolej ma tu oczywiście szczególny swój udział, gdyż rozwój, jaki ze sobą niesie, wpisuje się w dynamikę rozwoju naszego państwa oraz świata. Łączymy ludzi, budujemy komunikacyjne mosty i przybliżamy Polaków, niwelując wszelkie odległości. Stajemy się więc wykonawcami niejako testamentu, który zostawił nam Roman Dmowski, a który każdego dnia będziemy czytać w tym miejscu, podróżując do szkoły czy pracy – informował Ireneusz Merchel.

Kolejno głos zabrał Kacper Kociszewski, prezes Marszu Zwycięstwa, który przedstawił okoliczności powstania malatury.

Format tego muralu jest dość niestandardowy, o ile chodzi zarówno o formę jego wykonania, jak i treść cytatu. Nie chcieliśmy cytatu sztampowego, chcieliśmy cytat odpowiadający temu, co dzisiaj się dzieje, temu też, co oczekują poniekąd ludzie młodzi, bo młodzi dziś są niestety zachłyśnięci nowoczesnością. Mamy dzisiaj czasy liberalizmu, hedonizmu, szalejącego konsumpcjonizmu, czasy zatracania suwerenności na rzecz Unii Europejskiej, zatracamy też tożsamość kulturową w związku z masową migracją. Dziś właśnie Roman Dmowski jest takim wspomnieniem tych czasów, w których takich problemów nie było i chcemy, żeby też w stosunku do młodego pokolenia ta postać mogła dalej oddziałowywać swoją myślą, nie chodzi tu o same postulaty, ale sposób myślenia, który jest ponadczasowy. Chcemy, żeby tutaj, na Dworcu Wschodnim była oaza Romana Dmowskiego i jego myśli, żeby ludzie młodzi się z tą postacią zapoznawali – powiedział Kacper Kociszewski.

Stworzenie ściennego obrazu jednej z najwybitniejszych polskich postaci na stacji Warszawa Wschodnia nie jest przypadkowe — to właśnie tu, w dzielnicy Praga-Południe, zaledwie kilkaset metrów od dworca przyszedł na świat i mieszkał Roman Dmowski. Wcześniej, 3 lata temu stację nazwano jego imieniem.

Roman Dmowski — architekt Wielkiej Polski

Roman Dmowski już w czasie studiów zaangażował się w działalność polityczną; od 1888 roku należał do ZET-u i koła organizacji młodzieży patriotycznej, a później dołączył do Ligi Polskiej, skupiającej niepodległościowe środowiska w kraju i na emigracji.

Po wojnie zabrał udział w konferencji paryskiej, na której przedstawił wstępne granice odrodzonej Polski oraz stosunki dyplomatyczne z sąsiadującymi krajami. Wykorzystując kontakty polityczne, jako dyplomata rozprzestrzeniał polski punkt widzenia wśród europejskich przywódców. Dmowski był także jednym z założycieli Armii Polskiej we Francji, przeformowanej później na wojsko II RP.

W ciągu życia dorobił się bardzo bogatego dorobku publicystycznego. Pisał na łamach „Głosu”, „Czasu” i „Przeglądu Wszechpolskiego”, a także napisał wiele książek o idei narodowej, jak „Myśli nowoczesnego Polaka”, „Polityka polska a odbudowa państwa”, „Niemcy, Rosja i kwestia Polska” czy „Kościół, naród, państwo”

Narodowcy.net

Idź do oryginalnego materiału