"Sprawa jest praktycznie przesądzona". Stoltenberg o przyszłości Ukrainy

1 rok temu
Zdjęcie: Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO Źródło: PAP/EPA / OLIVIER HOSLET


Zdaniem sekretarza generalnego NATO, Ukraina z pewnością zostanie przyjęta do Sojuszu.


Kwestia członkostwa Ukrainy w NATO jest praktycznie przesądzona. Drzwi Sojuszu są otwarte, a Rosja nie ma prawa weta w sprawie jego rozszerzenia. Taka deklaracja padła z ust sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i ambasador USA przy Sojuszu Julianne Smith podczas przemówienia w CNAS Center for New American Security. Ich słowa cytuje "Voice of America".


– Członkowie NATO wielokrotnie oświadczali, iż zgadzają się, aby Ukraina została członkiem Sojuszu. Ostatni raz wszystkie państwa członkowskie NATO potwierdziły to na szczycie w Madrycie latem ubiegłego roku. Później jednogłośnie zdecydowaliśmy, iż tylko Ukraina i członkowie Sojuszu powinni zdecydować, kiedy przyjdzie czas na oficjalne zaproszenie Ukrainy do NATO. I to w żaden sposób nie zależy od Moskwy i Putina. Nie ma on prawa weta wobec rozszerzenia NATO – powiedział Stoltenberg.


Ukraina musi wygrać


Sekretarz generalny dodał, iż pomiędzy członkami Sojuszu jest również zgoda w innej ważnej sprawie – zwycięstwie Ukrainy i przegranej Rosji. Stoltenberg powiedział, iż Ukraina powinna pozostać niepodległym i suwerennym państwem, bo inaczej nie ma sensu mówić o jej członkostwie w NATO.


Z kolei Smith zauważyła, iż USA nieustannie podejmują wysiłek, aby pomóc Ukrainie pokonać agresora. Zaznaczyła, iż NATO wysyła wyraźny sygnał Ukrainie i Rosji, iż będzie stać ramię w ramię z Ukraińcami do końca wojny.


Droga do NATO


24 maja sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, iż w Sojuszu są różne poglądy na temat przyszłej akcesji Ukrainy, a podjęcie takiej decyzji wymaga zgody wszystkich sojuszników. Stoltenberg podkreślił, iż nie ma możliwości, aby Kijów został przyjęty do Sojuszu w czasie wojny z Rosją.


Prezydent Zełenski przekonuje, iż Ukraina powinna otrzymać gwarancje bezpieczeństwa jeszcze przed przystąpieniem do Sojuszu.


W lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO. Tam powinien zostać uzgodniony wieloletni program pomocy Ukrainie w celu modernizacji jej sił zbrojnych.


Czytaj też:"Oburzający akt". Stoltenberg reaguje na wysadzenie tamy w Nowej KachowceCzytaj też:NATO opracowuje plan na wypadek ataku Rosji. "Tysiące stron tajnych dokumentów"
Idź do oryginalnego materiału