Spotkanie z Andrzejem Zybertowiczem

gniezno24.com 1 miesiąc temu

Gorący temat, badacz o polemicznym temperamencie i próba szerokiej społecznej diagnozy rewolucji cyfrowej. Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem, profesorem nauk społecznych, badaczem, socjologiem, wykładowcą akademickim, doradcą prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

Spotkanie zaplanowane w czwartek 28 listopada o godzinie 18 w Starym Ratuszu, dotyczyć będzie dwóch książek prof. Zybertowicza – „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” oraz niedawno wydanej „AI Eksploracja”. Ten dublet to rozmowy: w pierwszej z prof. Zybertowiczem rozmawia socjolog Jarema Piekutowski; w drugiej zaś – o sztucznej inteligencji – nasz gość rozmawia ze swoją żoną Katarzyną Zybertowicz, również socjologiem. W pierwszej publikacji badacz diagnozuje cywilizację znajdującą się w cyberpułapce; w drugiej zaś eksploruje sztuczną inteligencję.

Od ponad dekady prof. Andrzej Zybertowicz zgłębia tematykę cyberświata. Zastanawia się, co robi z nami rewolucja cyfrowa. Diagnoza, którą stawia w obydwu książkach, nie jest optymistyczna. Prof. Zybertowicz ustawia się po stronie technosceptyków – apeluje o spowolnienie rozwoju: „(…) rewolucja cyfrowa to pojazd o potężnych silnikach (…), ale o niedorozwiniętym systemie hamowania i kierowania. Efekt: ludzka cywilizacja – wbrew oświeceniowym i racjonalnym nadziejom – coraz bardziej traci sterowność”.
Według profesora, bardzo płasko i wąsko myślimy o społecznym wpływie technologii, stosując uspokajające analogie to poprzedniej rewolucji przemysłowej. Według prof. Zybertowicza, brakuje wyobraźni socjologicznej – przewidywania społecznych skutków wprowadzenia nowych technologii.

Podczas spotkania będzie można kupić ostatnią książkę prof. Andrzeja Zybertowicza „AI Eksploracja” w cenie 30 zł – płatność gotówką.

Wstęp na spotkanie – wolny.

Partnerem spotkania jest Wielkopolska Izba Gospodarcza.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Idź do oryginalnego materiału